esim. nykyajan rakennusmies vaatimuksia ja osaamista. Yksikään täkkäri ei pärjäisi, puurakennusalan koulutuksessa. Edes "täkistä" ei saada lokinpaskoja irti...vesiletku on kädessä kuin velttomulkku. Harjasta puhumattakaan....Navigoida osaa KUKA tahansa, tänäpäivänä.....laitteilla. Hyviä poosuja ei enää ole, pr-miehet ovat täysin uusavuttomia. Merikoulujen opettajat hehkuttelevat entisillä "kipparinjobeillaan" mutta eivät tosiasiassa osaa mitään muutakuin projektoria käyttää, "tämä katkes lastatessa" "pelastusfilmit" jne..... Maissa ammattitaidot kehittyvät (työmenetelmät) merellä kaikki vesittyy....kuka määrää... perseestä !
Merihommat, osaaminen, täkillä....
15
2227
Vastaukset
- taitaa siepata
miestä(?) oikein kunnolla!! Joo, paljon on mätää osaajissa ja koulussa mutta meneppä vilkaisee esim suomi24 palstaa Ammattikorkeakouluista ym. koulutuskeskusteluista ja aloista. Ei mene hyvin muillakaan...Kyllähän tämä opettajien paapominen ja liikakoulutus on pahin vitsaus suomessa. kouluja pitäisi lakkauttaa isolla kädellä kun duunia ei riitä.
Ei navigointi ikinä ole ollut liian vaikeeta. Jokainen osaa myös lentää tämän päivän lentokonetta. Eri juttu on kenen hermot romahtaa kun alkaa tapahtua. Kyllä on tuolla englannin kanaalissakin sellaisia aluksia seassa että kyllä olis tullut kylkeen monta kertaa paapuurin puolelta jos Minä en olisi tehnyt mitään. Joillakin ei vainh hermot kestä kun on enemmän kuin yksi laiva väistettävänä!! Satamaan tuloissa ovat myös aivan pallohukassa kun ei ole kielitaitoa ja voi niitä VTS operaattoriparkoja kuinka paljon ne joutuu kärsimään kun ei ole osaavaa perämiestä brykalla!- Liikakoulutus
Olin 1964 talvella turusta matkalla maarjanhaminaan m/s Skandia nimisellä autolautalla. Sataman valojen jo näkyessä tapahtui pohjakosketus. Brykalla oli miehitystä, kapteeni, yliperämies, vahtiperämies, luotsi, luotsioppilas ja ruorimies, hänessä ei ehkä kuitenkaan ollut syytä, hänellä kun ei ollut mitään merikoulutusta. Olikohan vika liiallisessa koulutuksessa?
Kukaan ei vaivautunut konehuoneesta kysymään mitään, mahdollisista vaurioista.
Kuuluukohan koulutukseen?
Vauriot oli ehkä vähäiset, elokuvakoneenkäyttäjä huolsi konettaan ja löi päänsä, hoito, laastaria,
kuivatankkiin repeämä, joka täyttyi osittain vedellä
Olikohan herrat brykalla ylikoulutettuja? - Komedienne
Liikakoulutus kirjoitti:
Olin 1964 talvella turusta matkalla maarjanhaminaan m/s Skandia nimisellä autolautalla. Sataman valojen jo näkyessä tapahtui pohjakosketus. Brykalla oli miehitystä, kapteeni, yliperämies, vahtiperämies, luotsi, luotsioppilas ja ruorimies, hänessä ei ehkä kuitenkaan ollut syytä, hänellä kun ei ollut mitään merikoulutusta. Olikohan vika liiallisessa koulutuksessa?
Kukaan ei vaivautunut konehuoneesta kysymään mitään, mahdollisista vaurioista.
Kuuluukohan koulutukseen?
Vauriot oli ehkä vähäiset, elokuvakoneenkäyttäjä huolsi konettaan ja löi päänsä, hoito, laastaria,
kuivatankkiin repeämä, joka täyttyi osittain vedellä
Olikohan herrat brykalla ylikoulutettuja?Hyvin todennäköisesti herrat brykalla olivat ylikoulutettuja. Teet mielestäni ihan oikean päätelmän. Olen samaa mieltä tästä, sillä mikäpä muukaan syy näinkin hiljattain tapahtuneessa haverissa olisikaan voinut olla. Yksityiskohtaisen kuvauksesi perusteella 1964 tapahtuneen pohjakoksetuksen syyksi voidaan todellakin määritellä että brykan herrat olivat ylikoulutettuja. Tarkemmin ajateltuna oikeastaan mitään muuta johtopäätöstä ei voi loogisesti vetää kuin sen että ylikoulutus oli mitä ilmeisin syy 1964 tapahtuneesen Skandian pohjakosketukseen. Kylläpä vaan oli hyvä että tämä niin monen mieltä askarruttanut arvoitus nyt viimein ratkesi.
Ihan oikeasti, minun mielestä sinulla pitäisi olla Onnettomuustutkintakeskuksen pysyvä virka merionnettomuuksien asiantuntijana. Ettet vaan olisikin salanimellä ammattimainen onnettomuusasiantuntija, on meinaan vaan sen verta tarkkaa tietoa, sano. - kokemusta(kin)
Komedienne kirjoitti:
Hyvin todennäköisesti herrat brykalla olivat ylikoulutettuja. Teet mielestäni ihan oikean päätelmän. Olen samaa mieltä tästä, sillä mikäpä muukaan syy näinkin hiljattain tapahtuneessa haverissa olisikaan voinut olla. Yksityiskohtaisen kuvauksesi perusteella 1964 tapahtuneen pohjakoksetuksen syyksi voidaan todellakin määritellä että brykan herrat olivat ylikoulutettuja. Tarkemmin ajateltuna oikeastaan mitään muuta johtopäätöstä ei voi loogisesti vetää kuin sen että ylikoulutus oli mitä ilmeisin syy 1964 tapahtuneesen Skandian pohjakosketukseen. Kylläpä vaan oli hyvä että tämä niin monen mieltä askarruttanut arvoitus nyt viimein ratkesi.
Ihan oikeasti, minun mielestä sinulla pitäisi olla Onnettomuustutkintakeskuksen pysyvä virka merionnettomuuksien asiantuntijana. Ettet vaan olisikin salanimellä ammattimainen onnettomuusasiantuntija, on meinaan vaan sen verta tarkkaa tietoa, sano....tuo lopputulos olisikaan ollut kun brygalla olisi ollut tuo ns. kakkostiimi eli puolikas, stuju ja kokkityttö... *naurua*
Heti anomus vetämään tuonne MKL:ään, jolla pistetään kaikkien brygien miehitys uusiksi. Eipä olisi sitten enää pelkoa noista "ylikoulutetuista" päällystön jäsenistä... *virne* - Sköne-Esa
"lässyn lässyn.. ..kanaalissakin sellaisia aluksia seassa että kyllä olis tullut kylkeen monta kertaa paapuurin puolelta jos Minä en olisi tehnyt mitään... blaa blaa"
Ei saatana, siinähän meillä sankari oikein isolla alkukirjaimella. Pelastanut ranskan rannikot öljytuhoilta ja monet merionnettomuudet vältetty, koska Hän on ollut vahdissa. Hienoa, Hän tarvitsisi jonkun mitalin. ..Tai sitten toisenlaisen lääkityksen kotisohvalleen, jossa on tullut juopoteltua ja toimittua nettifoorumeiden "asiantuntijana" siitä lähtien kun ryyppäsi itsensä ulos jobistaan. - lapsellinen etten
Sköne-Esa kirjoitti:
"lässyn lässyn.. ..kanaalissakin sellaisia aluksia seassa että kyllä olis tullut kylkeen monta kertaa paapuurin puolelta jos Minä en olisi tehnyt mitään... blaa blaa"
Ei saatana, siinähän meillä sankari oikein isolla alkukirjaimella. Pelastanut ranskan rannikot öljytuhoilta ja monet merionnettomuudet vältetty, koska Hän on ollut vahdissa. Hienoa, Hän tarvitsisi jonkun mitalin. ..Tai sitten toisenlaisen lääkityksen kotisohvalleen, jossa on tullut juopoteltua ja toimittua nettifoorumeiden "asiantuntijana" siitä lähtien kun ryyppäsi itsensä ulos jobistaan.viitsi edes vaivata sotimaan kanssasi. Niin, kyllä kylkeen olisi tullut jos en olisi mennyt hard to starboard! Ja tämä manooverihan menee jännäksi kun on itse samaan aikaan bow crossaamassa (turvallisesti tietenkin , esim CPA 2.0NM) paria kolmea styybuurin puolelta tulevaa alusta...Yhteyden otto paapuurin alukseen tuotti lukuisia "please repeat" lauseita (kun eivät ymmarrä englantia) ja kun kysyy että "what is your intension?" niin vastaus oli "keep my course and speed!" (Ja tullaan siis paapuurin puolelta kylkeen!!). En tarvitse mitallia, mutta nämä epäpätevät tyypit pitäisi saada pois sieltä tiheiltä liikennealueilta kun ei hermot kestä trafiikkia!!
En ole ryypännyt itseäni ulos ja olen alalla edelleenkin. - hasse
lapsellinen etten kirjoitti:
viitsi edes vaivata sotimaan kanssasi. Niin, kyllä kylkeen olisi tullut jos en olisi mennyt hard to starboard! Ja tämä manooverihan menee jännäksi kun on itse samaan aikaan bow crossaamassa (turvallisesti tietenkin , esim CPA 2.0NM) paria kolmea styybuurin puolelta tulevaa alusta...Yhteyden otto paapuurin alukseen tuotti lukuisia "please repeat" lauseita (kun eivät ymmarrä englantia) ja kun kysyy että "what is your intension?" niin vastaus oli "keep my course and speed!" (Ja tullaan siis paapuurin puolelta kylkeen!!). En tarvitse mitallia, mutta nämä epäpätevät tyypit pitäisi saada pois sieltä tiheiltä liikennealueilta kun ei hermot kestä trafiikkia!!
En ole ryypännyt itseäni ulos ja olen alalla edelleenkin.Noinko opetetaan suomalaisessa merenkulkuopistossa;
1) Ajetaan styyrpurin puolelta tulevien keulan edesta.
2) Lassytetaan VHF:lla asioista, jotka loytyvat meriteiden saannoista.
Hyva niksi: pida aina "ovi" styyrpuriin auki ja onhan siella tuo telegraphi, jolla voi paakoneen nopeutta saadella.
Onnea.
- erwald
..ns."kalsarikänni" vaihe?
- nimimerkki...
Lurputtaja on ikuisella matkalla.
Enää ei seiso kun järki.
Muija vittuilee eikä
kipparin jopi sittenkään koskaan auennut.
Katkeruuttaan täällä huutaa.
Sairas ihmispolo.
- Nimetön
Kävin taannoin Rauman merikoulussa, jossa itseni luin. En voinut uskoa silmiäni. Jou, jou heppuja pisi käytäviä. Housut polvissa, pipo päässä ja ketjut heiluu. Miten helkkarissa näitä tyyppejä päästään koko opintoon. Sellainen pipopää menee ensimmäiseen paattiin harjoitteluun, ja jos siel on joku vanha poosu. Luulen et ei ole kaveril helpot oltavat.
- nykynuoriso...
...Jaa-a. Toivottavasti ymmärtävät vaihtaa leviksen 501:set jalkaan puukengät tottakai ennenkuin astuvat laakongille! Ainiin, vyölaukku (vuodelta -92)kuuluu myös ehdottamaan skönäpukeutumiseen! Toinen vaihtoehto on sellainen vähän rajumpi motoristiluukki. (Nuorempi Tosi skönäluukki!)Eli mahdollisesti kalju pikku pujoparta ja tribaalitatskat tottakai!
ps: oletteko muuten miettineet miltä oma nuorisoluukki näyttäisi nykynuorison silmin. Kyllä on itselläni ollut nauru herkässä kun olen nähnyt kuvia 70-luvun seiloreista trumpettihousuissaan...(nyt heillä on puu/nappaskenkä luukki aivan "must"!...)Heh, meitä on moneksi...mutta kyllä voin tavallaan sanoa ohjeeksi nuorille että ne ihan löysimmät housut kannattaa silti jättää kotia. - Rukkasiin rannenauhat?
nykynuoriso... kirjoitti:
...Jaa-a. Toivottavasti ymmärtävät vaihtaa leviksen 501:set jalkaan puukengät tottakai ennenkuin astuvat laakongille! Ainiin, vyölaukku (vuodelta -92)kuuluu myös ehdottamaan skönäpukeutumiseen! Toinen vaihtoehto on sellainen vähän rajumpi motoristiluukki. (Nuorempi Tosi skönäluukki!)Eli mahdollisesti kalju pikku pujoparta ja tribaalitatskat tottakai!
ps: oletteko muuten miettineet miltä oma nuorisoluukki näyttäisi nykynuorison silmin. Kyllä on itselläni ollut nauru herkässä kun olen nähnyt kuvia 70-luvun seiloreista trumpettihousuissaan...(nyt heillä on puu/nappaskenkä luukki aivan "must"!...)Heh, meitä on moneksi...mutta kyllä voin tavallaan sanoa ohjeeksi nuorille että ne ihan löysimmät housut kannattaa silti jättää kotia.Tikkukaramelli saa olla !
- Sähkömies (YT)
on aina aina ollut yleisesti ottaen kehno. Vai tyhjästäkö luulet että legenda merimiesmönjäreistä on syntynyt?
- on tosi..
Me merimiesmönjärit menimme maalareiksi telakalle siihen aikaan , kun pensseleillä maalattiin vielä suurin osa; ulkosivut, pohjat jne. Työtahti oli luonnollisesti aivan toinen, mutta eipä vapaapäiviäkään etsitty suurennuslasilla. Varustamon tarkastajat ilmeisesti luottivat telakan omien mönjäreitten työmoraaliin.
On myös sähkömiehiä sekä niitä lampunvaihtajia. - amperi
Mistä luulet lukuisten tarinoitten lampunvaihtajista syntyneen ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934722Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2043768Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311214
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611183- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30934