Tykkään purjehtia avotilassa ilman rihmankiertämää, kysymys kuuluu onko sallittua purjehtia avotilassa ilman vaatteita vai onko oman veneen avotila yleistä aluetta jolloin pitää olla vaatteet päällä?
Purjehdus avotilassa
8
1664
Vastaukset
- StarShoop
Vaikka tämä on pelkkä heitto niin voin kertoa teille veneettömille,että joka kesä tulee vastaan veneitä,joissa on näitä nudisteja.Molempia sukupuolia.Kai se sitten on niin jännää tai muuten tyydyttävää.Tuskin kukaan puutuu ellet tee sitä Aurajoessa-Merivartiosto ja venepoliiskin vain hymyilee ellei joku erikseen valita.Avotila on yksityistä aluetta,mutta ei yksityiselläkään alueella voi säädyttömästä alastonna hillua.Ei kai autossaankaan saa julkisella paikalla toisetn nähdessä hässiä?
- noita
- käsineet?
Kai sinulla sentään ovat käsineet?
- tule kylmä?
Melkein kaikki on jo nostanut veneen ylös ja pitää talvikuteita.
- Eino16 kustaa
Starttasin karseassa sumussa lauantai aamuna hyvin nukkuneena ja ajelin vanhasta muistista Suokkiin passintarkastukseen Prinsessan kanssa.
Puolituntia odotettuani laiturilla, joka oli kasvanut onneksi korkeutta sitten viime käynnin saimme leimat pahveihin ja nostin 43 neliöisen ison ja otin kurssin kohti itäpoijua ja Harmaja.
Sumutorvet soivat siellä ja täällä, Tukholman- ja Tallinnan lautat tulivat vastaan osaa ei nähty mutta tuoksu ja laineet kertoivat niiden ohittaneen meidät.
Taivas aukeni puolessa välissä Kasuunia tuuli oli noussut 10 metriin ja jahti kiitti laukaten kohti Piritaa, nautimme lounaan aika kallellaan ja saavuimme Piritaan n. klo 15.00 siis tunnin etuajassa.
Prinsessa kävi passintarkastuksessa ja täytti yhden kupongin lisää minä kirjasin meidät satamakonttorissa saapuneiksi, maksu peritään vasta lähdettäessä.
Kävimme kaupassa noin 600 metriä satamasta Nesteen huoltamon kohdalla oli todella hyvä marketti, italialainen kevyt valkkari maksoi 3,5 €, kun se suomessa on kybän flinda.
Vietimme mukavan illan naapuriveneessä vierailulla ja he jahtiini tutustuen marketin tuotteita nauttien, aivan erinomaista Brietä, viinirypäleitä, grillattua karitsaa, ..........
Sunnuntai aamuna nostin ison 9.30 tuli edelleen 230 astetta 10 metriä, pamautin genaakkerin auki ja poimin aikaisemmin lähteneet ennen Aegnasaaren länsipoijua, olin ottanut johtoaseman ja vedin genaakkerin sukkaan ja avasin genoan, jahti kulki 10 astetta pystymmässä, nautimme auringosta ja toisistamme avotilassa.
Saavuimme Suokkiin klo 16.00 pudotin Prinsessan kauppatorin rantaan, suukottelin hänet suulle ja poskille, totesimme matkan olleen onnistuneen ja ehkä laittavamme sen viikonloppuna uusiksi jos keli yhtä mainio kuin eilen.
Nostin ison ja ajelin tyytyväisenä ja tyydytettynä miehenä satamaan. - Tuulenhuuhtoma peppu
Kyllä ne harvat lämpimät ja leppeät kelit jolloin vaatetuksen voi noinkin radikaalisti valita mieleisekseen, voi ja kannattaa hyödyntää. Ja kuten tuossa jo joku mainitsikin, yllättävänkin monet muut meidän lisäksi näyttävät niin tekevän. Itse emme vaimon kanssa ole koskaan tunteneet mitään tunnontuskia pukeutumisen tai pukeutumattomuuden suhteen, ehkä tosin siksi että emme kummallakaan tapaa pyri herättämään huomiota.
- koska
...olet niin ruma että lapset pelkää. Vaatteet päälle nahkasäkki, hyh!
- aloitus..
Saattaa olla jonkun fantasia :). Fantasiassa eläviä näyttää nyt liikkuvan. Onkohan joululahjat mielessä? Jos on, niin nopeasti pitäisi siirtyä yöelämän viettoon ja bongata ensi kesäksi sopiva yksilö :D.
Mietin vain, että ensinnäkin vesillä on yleensä pirun kylmä. Köysien kanssa työskennellässä ja nopeasti liikkuessa saa hiertymiä ja kolhuja. Ja totta vesillä on liikkeellä lapsia ja vaikea on vanhempien selittää, miksi setä tai täti hilluu alasti..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632122Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51785Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2341270En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38698- 19696
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689