on kylla paljon asiallista tietoa, mm. lestadiolaisuuden historiasta, hajaannuksista jne. Samat tiedot varmaan loytyvat muistakin lahteista, joita voi selailla internetissa.
Admatan sivuilla keskustelu nayttaa olevan hyvinkin maltillista (ja asiantuntevaakin). Valihuudot ja joutavat typeryydet, joihin Suomi24 -sivuilla on saanut tottua, puuttuvat sielta tyystin. Ehka Admata pitaa parempaa kuria kuin Eniro.
En mina sita sano, etta kehuisin (tai moittisin) Admataa ja hanen sivujaan taikka kasityksiaan. Sehan tassa taytyy muistaa, etta lestadiolaisuus on olemassaolonsa aikana hajaantunut jo 18 kertaa (taikka luku niillamain). No, hajaantuipa se tai ei... tarkeinta kait on, etta sita sailyisi uskomassa oman vahaisen elinkaarensa loppuun asti.
Eihan se Jumalan valtakunta ennen Lestadiustakaan ollut Suomessa ja Ruotsissa kovin nakyva ja mahtava ja vaikutusvaltainen, vain muutama koyha ja kurja ihminen sielta, toinen taalta.
Jos tavataan niin poltetaan Admatan kanssa satkat.
Admatan sivuilla
7
471
Vastaukset
- Perusutelias
Mikä oli kirjoituksesi tarkoitus? Miksi se piti kirjoittaa tänne?
- käsitellä
myös muiden lestadiolaispalstojen anteja.
- Aivan tavaton
käsitellä kirjoitti:
myös muiden lestadiolaispalstojen anteja.
Synnistäkään ei tee sen luvallisempaa se, että sitä on tapana tehdä...
- mikään huonotapa
Aivan tavaton kirjoitti:
Synnistäkään ei tee sen luvallisempaa se, että sitä on tapana tehdä...
Tuoda keskustelunaiheita toisilta palstoilta tänne. Sehän on vain hyvä ni juttua riittää. Kuhan jotenkin liittyvät palstan aiheeseen.
- Hyvätapainen segmentoija
mikään huonotapa kirjoitti:
Tuoda keskustelunaiheita toisilta palstoilta tänne. Sehän on vain hyvä ni juttua riittää. Kuhan jotenkin liittyvät palstan aiheeseen.
Ei ole tarkoituksenmukaista jauhaa samoja asioita joka palstalla, profilointi on syytä säilyttää jo selkeyden takia.
- wilbur smith
USKUNNOLLISISTA KYSYMYKSISTÄ VASTA VÄHÄN AIKAA KIINNOSTUNEENEA EN OLE ERI SIVUILLA KÄYNYT. TÄÄLLÄ ESIINTYVÄT VÄLIHUUDOT PIRISTÄVÄT ESITYSTÄ. USEIN NE OSOITTAVAT HYVÄÄ TILANNETAJUA.
- ***
koskaan ollut eikä tule olemaankaan mikään näkyvä tai mahtava, ainakaan Raamatun ja Jeesuksen mukaan. Joidenkin vääristelijöiden mukaan kyllä niin on asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399112Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737816Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605454William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542305Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62071Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821705Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191651Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921388Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4351318Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801190