Mikä Halonen luulee olevansa?

Millä oikeudella

Halonen tulee puhumaan tasa-arvosta, demokratiasta, oikeusvaltiosta kun itse oli ajamassa totalitaristisen DDR:än tunnustamista DDR:än tunnustamiskomiteassa ... Vai onko DDR Haloselle esimerkki, jossa toteutuivat ihmisoikeudet, demokratia ja oikeusvaltion periaatteet? Halosen puheet tasa-arvosta ja ihmisoikeuksista on nollan luokkaa. 1970-luvulla mitattiin todelliset puheet näistä teemoista ja tuolloin Halonen edusti punaista sosialismia puhtaimmillaan. Halonen ei ollut Walesa tai Havel, joka tuolloin pahui kommunismin pahuutta vastaan.

5

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...on Suomen Presidentti ja inspiraation lähde kansalle. Tasa-arvo, demokratia ja oikeusvaltio ovat kai tavoiteltavia asioita, joten miksi niistä ei saisi mielstäsi puhua?

      Yrittäisit jo kammeta itsesi sieltä menneisyydestä. Vuosikin kohta jo vaihtuu...se on sitten jo 2007.

      • Halonen ei ole

        vieläkään tuominnut DDR:än historiaa ja stasia missään?


      • Halonen ei ole kirjoitti:

        vieläkään tuominnut DDR:än historiaa ja stasia missään?

        ....vääryyksiä mahtuu ja kiire tulisi jos jokaisen vääryyden perässä juoksisi "tuomitsemassa". Kysypä tuota joskus vaikka Haloselta jos Ikeassa törmäät.


      • oikeusvaltiosta
        EgoNisti kirjoitti:

        ....vääryyksiä mahtuu ja kiire tulisi jos jokaisen vääryyden perässä juoksisi "tuomitsemassa". Kysypä tuota joskus vaikka Haloselta jos Ikeassa törmäät.

        ja Suomessa loukataan ihmisten perusoikeuksia. Milloin Alpo Rusi saa oikeutta valtion taholta? Hänen esitutukintansa vuodettiin julkisuuteen ja Halonen ei millään puutu asiaan. Akka vaan jauhaa paskaa oikeusvaltiosta ...


    • on kieltämättä

      valtaisan inspiraation kohde eräälle tunnetulle palstapermanentille. Mitään muuta ei sitten hänen maailmaansa mahdukaan. Halonen istuu, halonen seisoo, halonen makaa, halonen puhuu, halonen putinoi, halonen sitä ja halonen tätä. Politiikka on yhtä kuin halonen. Bush on tyhmä, luuseri, paha, hälläväliä ja sitä ja tätä. Pääasia, että halosesta puhutaan ja kirjoitetaan , hällä väliä mitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      171
      13043
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      154
      5458
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4830
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3689
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2798
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      121
      1979
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      113
      1725
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      367
      1655
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      108
      1538
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1481
    Aihe