Vihreät kaavailevat Suomeen noin 450 euron perustuloa
Vihreät kaavailevat Suomeen noin 450 euron perustuloa, jonka valtio maksaisi ilman anomusta jokaiselle täysi-ikäiselle kansalaiselle puhtaana käteen tai pankkitilille kerran kuussa.
Kuka maksaa? Itse en aio joutilaille laiskoille maksaa lisäveroina. Kun vähän katsoikin väkeä joka oli kokouksessaan, niin jotain tämmöisen näköistä sakkia olikin koolla vihreitten kokouksessa.
Eli rahoitus, energiaveroina, sitä mitä vihreät aina vaatineet.
Ja tuommoiset hamuaa hallitukseen! Eikai sentään.
No..Johan nyt
6
360
Vastaukset
- ????-=
sinne ne kiertyvät sinunkin veroeurosi jo nyt - kenenkäs sitten luulet sossumiljardit maksavan? Joulupukin?
Nykysysteemi on vain ovelasti monimutkaistettu sen tuhannen viraston kautta kierrätyksellä että Taavi Tavallinen pysyisi lammasmaisesti kilttinä veronmaksajana.
Luulen että nykysysteemillä maksetaan "joutilaille" huomattavasti enemmän kuin tuo 450, niitä vain sanotaan "tulonsiirroiksi". - 1Pasifisti
Perustuslaissa jokaisella on oikeus toimeentuloon. Valitettavasti nykyinen sosiaalituksijärjestelmä on sirpaleinen eikä kannusta työntekoon. Työsuhteetkin ovat sirpaloituneet, joten perustulo toisi turvaa.
Tosin kaikki täysi-ikäiset, niin rikkaat, kuin köyhät olisivat siihen oikeutettu. Suurituloinen voisi perustulon avulla lyhentää työaikaansa ja panostaa enemmän perheensä kanssa olemiseen. Vihreiden mallissa pienituloisten veroale merkitsisi myös keskituloisten verotuksen keventämistä (veroaste nousisi nykyiselle tasolle vasta 2 800 euron kuukausituloissa).
http://www.vihreat.fi/fi/node/822
Ainoa ongelma tässä on, mistä työttömiksi jääville virkamiehille hommia.
Energiaveroja korotettaisiin tämän rahoittamiseksi, mutta energiavero kohdistuisi päästökaupasta tuleviin ansiottomiin voittoihin. Tämän lisäksi Vihreät vaativat veronalennuksia uusiutuville energialähteille, kannattavat
autoverotuksen porrastamista päästöjen mukaan, perintöveron alarajan nostamista 10 000 euroon ja testamenttien verotuksen siirtämistä II veroluokkaan ja alle 1 000 euron kuukausituloja verottomiksi.
http://www.vihreat.fi/fi/node/650- "köyhien asialla"
Huomaa että äänestit Niinistöä, jos nyt olet täysi ikäinen. Autoverotus ei ole niin hekppo kuin näyttää, jo asetelma, lasketaanko päästöt todellisesta vai paperilla.
Oikeudenmukaista olisi todellisesta. Jo itsekkin tiedän useamman joka ajaa vain kesäisin, auto seisontavakuutuksella muulloin, silti menee käyttömaksu.
Suosisi liikaa hyväosaisia, kts. vihreitten taustat, niin eipähän he suisisikaan kuin tätä mallia.
Tuskin pelaisi vihreitten 2-putken malli, kun kuitenkin kaikki olemme vain ihmisiä, niin hyvine kuin huonoine malleineen. Maaseudullakin on elämä rikasta, ei yksin putken päässä kaupungissa. taas kts. vihreitten taustat! Rikas eläkeläismummo koittaa olla johtana vihreillä, ja suurinosa rahankyllästämä eliitistä. Mikä on lopputulos! Varmaan halutaan kerskakulutukselta veroa pois, vrt. autovero. Ja itselle palkat verotta kts. Hassi& Lue sivunsa, miten rehvastelee rahoissa. - Mihin sinulla jäi eläkeiste...
Suomessa on eläkeläisiä paljon jotka saavat yli 800 euron eläkettä. Milloinka saat kaikille saman , sen 800 euron eläkerajan. Vihreillä on kokemusta ryöstää eläkeläisiä, Kysy vaikka Soininvaaralta ohjeita joita sitten jakelet kansanedustajille.Ja meille myös.
Miksi vain energiaa, kun on veteraanejakin vielä kerittävissä?
- tuen teitä
Onhan se nyt yhtä p-kelettä, jos ei hallitukselta löydy
neljälle miljoonalle aikuiselle
450 euroa kuussa
eli 5400 euroa vuodessa
eli kaikkiaan yli 20 miljardia euroa vuodessa
ELI MELKEIN KOKO SUOMEN BUDJETTI JAKOON
PANKKITILEILLE
ja sen jälkeen katsotaan, mitä tulee veroina takas.- soromnoo
39,4 miljardiahan oli budjetin loppusumma.
Vielä jääkin pussin pohjalle...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al982427Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/281894Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1301650- 1101430
Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta
Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden191320- 1301212
Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka136956"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!48928Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su80886Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29857