Onko kellään kokemuksia sinkin käytöstä aknen hoidossa? Olen lukenut että se auttaa mutta nyt on herännyt kysymyksiä sinkkiin liittyen:
1.Millaista/minkä merkkistä sinkin pitäisi olla, kun löytyy mm.sinkkiglukonaattia ym,ja valmistajia on lukuisia? Mikä voisi toimia parhaiten?
2.Kuinka suuria määriä sinkkiä pitää ottaa? Jossakin on lukenut että akneen pitäisi ottaa jopa viisinkertainen määrä, mutta kuitenkin purkkien kyljissä lukee että päivän kokonaissaanti pitäisi olla 15mg eli 1 tabletti,ja tätä määrää ei saa ylittää?
3.Voiko tästä mahdollisesta liiallisen sinkin syömisestä olla haittavaikutuksia? Suinpäin ei kuitenkaan uskaltaisi lähteä annostusta ylittämään.
4.Ainakin tohtori tolosen biovita-sivuilla mainitaan että sinkin kanssa pitäisi aina ottaa myös karnosiinia käsittääkseni jonkinlaisten aivovaurioiden ehkäisemiseksi. Kuinkahan välttämätöntä tämä todellisuudessa on koska näiden luontaistuotteiden hinnat ovat kuitenkin varsin suuria eikä tiedä onko kysessä lähinnä rahastusta?
Kertokaa kokemuksia..
sinkki+karnosiini?
kokemuksia??
1
1782
Vastaukset
- jimboo
15mg päivässä, välillä 30g. Muistelisin että saisi syödä 200grammasta eteenpäin, että oikeesti olisi terveydelle haitallista. Itse luontaistuotekaupassa myyjä suositteli ehdottomasti Biomed Biozink nimistä valmistetta. Hinta oli jotain 15e ja 250 tablettia sisältää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1792688- 1642519
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182197Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612073Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051428Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2251163Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931138Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073