WIndowsympäristöön. Olen ollut poissa kuvioista liian kauan, ts. koodasin viimeksi dos-ympäristössä. Mistä löytyisi ohjelmointikieli, jolla voisi koodata helposti winympäristössä, miel. TP/Tasm
Ehkäpä tyhmä kysymys, mutta olisin kiitollinen asiallisesta vastauksesta.
Ehkäpä tyhmä kysymys, mutta olisin kiitollinen asiallisesta vastauksesta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Borlandin sivuille ja lataa Turbo Delphi, mukana tulee myös tasm32 (mutta ei linkkeriä koska Delphi linkkaa)
Delphi on ohjelma millä tehdään sovelluksia Windows:lle ja kielenä on Object Pascal.
Mutta jos nimenomaan haluat TP:n ja ilmaikseksi, niin sitä ei saa tietääkseni kuin Ranskan Borlandin sivuilta, helppitkin on sitten ranskaksi.... mutta ne voi löytyä jostain eng.
FreePascal taitaapi olla yhteensopivin
http://fi.wikipedia.org/wiki/Free_Pascal
http://www.freepascal.org/
Jos haluat todellakin ohjelmoida assembly-kielellä, voisit myös tutustua MASM-ympäristöön. Osoitteesta
http://www.masm32.com/
löytyy lisää tietoa. Se on toki aika erilainen kuin Tasm, mutta siirtyminen ei ole mahdotonta, jos tarvitset matalan tason värkkejä. Sillä pääsee rautaan käsiksi. Älä anna M-kirjaimen häiritä, kyllä Microsoftin tuotekin voi olla hyvä. Vilkaise MASM-foorumia
http://www.masm32.com/board/index.php .
Nykyään Windows-plattaankin saa vaikka mitä kieliä. Pascalin lisäksi voisi olla hyvä idea opetella joku työkalukieli skriptaukseen, kuten Python tai Perl. Näitä on vaikka mitä, joten voit katsella itse jos kiinnostaa (scripting languages englanniksi). Pärjää sitä noilla suositelluilla Pascal-toteutuksillakin hyvin.
(Jos minä ohjelmoisin Pascalilla aktiivisesti, käyttäisin varmaankin Pythonia koodini testaukseen ja tiedon kaivamiseen sorsista. Se on siihen hyvä. Perl ihan samalla tavalla, mutta eri tyylillä.)
Eräs vaihtoehto voisi olla Lazarus. Sillä
Lazarus ymmärtää myös "Turbo Pascal"- ohjelmia (Delphillä, FreePascalilla ja Lazaruksella tehtyjen lisäksi).
http://wiki.lazarus.freepascal.org/Main_Page/fi
Ohjelma on vapaasti käytettävissä ja ladattavissa esim.
http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=89339