Hei!
Olen lähdössä ensi syksynä opiskelemaan ja puntaroin kahden vaihtoehdon välillä. Millaista on viestinnän opiskelu yliopistossa? Onko käytännön harjoittelua lainkaan? Mitä eroa viestinnän yliopisto-opiskelulla on ammattikorkeassa opiskeluun? Tämä on todella tärkeää. Toivon, että edes joku vastaisi. Kiitos!
VIESTINTÄ yliopistossa
1
373
Vastaukset
- kokenut
Olen opiskellut viestintää molemmissa eli osaan vastata kysymykseesi omalla kokemuksellani.
Opiskelu amk:ssa on käytännönläheistä. Tämä tarkoittaa, että siellä tehdään paljon. Teoria on vaan pohja, varsinainen oppiminen tapahtuu tekemällä (esim. graafinen suunnittelu, journalismi).
Yliopistossa asiat räävitään pohjaa myöten ja analysoidaan atomeiksi. Suurin osa opiskelusta on teoriaa. Yliopistotutkinto on kuitenkin tietyissä piireissä arvostetumpi. Tämä ei kuitenkaan päde kaikkiin aloihin - viestinnän tietyillä osa-alueilla arvostetaan kokemusta ja näyttöä ehdottomasti enemmän kun maisterin titteliä.
Eli riippuu omasta kiinnostuksestasi. Tiedottamista ja journalismia suosittelisin opiskeltavan yliopistossa (ja sitten hurjasti sitä omaa yritystä jotta kertyisi kokemusta) kun taasen graafista puolta, taittoa, nettiä ja tv-tuotantoa jos haaveilet niin ehdottomasti amk:hon.
Tämä on minun mielipiteeni - varmasti tulee monia muitakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632172Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."61826Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381334En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71970Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88960Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?196944Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21905Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39750- 19746
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93719