JOULUKORISTELUA!

ei kuusta

Mitenköhän sitä kannattaisi koristella keskikokoinen kaksio, johon ei kuusta käytännön syistä voi ottaa, nyyh.? Kissoja on kaksi joista toinen syö kaiken irrallisen, joten sekin rajoittaa hieman.

Nyt kaikki sisustus/koristelijanerot kertokaa! Ajattelin perinteistä kynttelikköä ja jouluista pöytäliinaa, mutta olisiko jotain tosi upeita neuvoja? Vaikka jotain, mitä voisi ihan itse askarrella?? Tämä on ensimmäinen joulu ihan omassa kotona, jännää. =)

KIITOS!

8

756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämä olisi

      Tee tai osta sellainen ovikranssi ja lyhyt kynttiläsarja ja pane se seinälle, siinä teillä "joulupuu".

    • adasgasgasg

      Jos siel on kisssa ja ahasta niin tee katosta upea.. Osta ihana pehmyt matto ittelles lahjaks ja sitä on sitten mukava köllötellä matolla ja tuijotella omia koristelujaan.

    • o<:o)

      Laitan ite ikkunanväliin koristeista "maisemia", jossain on lasienkeleitä, toisessa tonttuja ym.
      Mielikuvituksella saa aikaan vaikka kuinka hienoja :)

      Kaupoista saa halvalla ihania jouluisia esim. enkeli tms. mobileja/tuulikelloja, ripustan niitä oviaukkoon, tietysti reunaan ettei häiritse menoa, mutta kivasti siinä kilahtaa kun ohi menee. Siis se mobile :>

      • ketjun aloittaja

        Jee, tuo onkin tosi hyvä idea! Ikkunoiden väliin laittamalla todella saa varmasti kaunista aikaan. Mitä luulet, voikohan kynttelikön laittaa väliin, vai vaikuttaako se johonkin (asun kerrostalossa) kun se lämpiää?


      • o<:o)
        ketjun aloittaja kirjoitti:

        Jee, tuo onkin tosi hyvä idea! Ikkunoiden väliin laittamalla todella saa varmasti kaunista aikaan. Mitä luulet, voikohan kynttelikön laittaa väliin, vai vaikuttaako se johonkin (asun kerrostalossa) kun se lämpiää?

        Kaiketi sen vois laittaa, mutta riippuu johdon paksuudesta saako ikkunan kiinni. En usko että saa ilman että johto litistyy ja sehän ei ole enää turvallistakaan.
        Voi sinne valosarjan laittaa kunhan muistaa sammuttaa sen varalta kun menee nukkumaan/lähtee kotoa.


    • koristeista

      Kranssi on hyvä! Sen voi laittaa seinälle, oveen, hyllylle... Jos on näppärä, niin kranssin saa helposti tehtyä itsekin.

      Isoon lasimaljakkoon saa hienon viritelmän esim. kuusenpalloista ja valosarjasta. Erilaisia kristallinauhojakin voi lisätä. Samoin sisävalosarjan voi laittaa kynttilälyhtyyn. Kannattaa kuitenkin katsoa, etteivät lamput kuumene liikaa.

      Pipareistakin saa kivoja koristeita! Tekee vain ennen paistamista nauhalle reiän (tarpeeksi ison ettei mene paistaessa umpeen!), jotta piparin saa valmiina roikkumaan. Taikinaa, koristeita ja pursotteita saa ostettua kaupasta valmiina, itsekin voi toki tehdä.

      Jos ei halua leipoa pipareita, niin ruskeasta pahvista voi leikata piparimuottien avulla koristeita. Valkoinen Tulip-askarteluväri käy sokeripursotteesta.

      Silkkipaperista saa tehtyä lumihiutaleita lapsuudesta tutulla taittelutekniikalla. Samoin ohueen lankaan voi pujottaa pumpulipalloja helminauhaksi ja ripustaa nauhat toisesta päästään ikkunaan "lumisateeksi".

      Aidon kynttilän voi laittaa sylinterin malliseen, isoon lasimaljakkoon. Pohjalle koristehiekkaa ja tukeva pöytäkynttilä hiekkaan seisomaan. On kaunis katsella ja turvallinen polttaa!

      • onpa upeita vinkkejä!

        kiitos vaan paljon! tuota pumpulijuttua voisi kokeilla, sillä haluan tehdä ikkunan väliin maiseman, se voisi sopia sinne! =)

        lumihiutaleita on tullutkin jo väsättyä - ja plajon! nyt vaan koristelemaan!


    • joulupuista parhain

      Itse ostin joulukuuseksi pienen sypressin, johon virittelin minivalosarjan ja muutaman pienenpienen joulupallon. Takuuvarmasti joulun söpöin kuusi ja herättää ihastusta!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      149
      2489
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      691
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe