BX:n hydrauliikkapumppu jumii

Missähän mahtaa olla vika kun BX:n (-89) hydrauliikkapumppu pysähtyy täydellisesti pienillä kierroksilla ja hihna alkaa luistaa. Kierroksia lisättäessä pumppu lähtee taas pyörimään normaalisti. Pumppu on vaihdettu, mutta vika ei poistunut.
2452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Se helpoin vaihtoehto ois että hihna on liian löysä, senhän pitää olla huomattavasti kireämpi kuin laturin hihna. Toinen helppo on huonokuntoinen varaajapallo, joka antaa niin kovan paineiskun takaisin ettei pumppu jaksa käydä. Sen tietää siitä että pumppu käy usein ja hyvin lyhyen aikaa kerrallaan.

Se vaikeammin vaihdettava syyllinen on paineregu siinä varaajan yläpuolella, joka tässä tapuksessa voi olla syyllinen tuottamaan samanlaisen vastapaineen kun tuossa varaajan kohdalla epäilin.

Äänestä
  • Vika oli todellakin liian löysä hihna, joten kiitoksia kovasti vastauksesta. Nyt olisi sitten myynnissä kunnossa oleva ylimääräinen hydrauliikkapumppu, jos jollakin olisi tarvista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


missä vika kirjoitti:

Missähän mahtaa olla vika kun BX:n (-89) hydrauliikkapumppu pysähtyy täydellisesti pienillä kierroksilla ja hihna alkaa luistaa. Kierroksia lisättäessä pumppu lähtee taas pyörimään normaalisti. Pumppu on vaihdettu, mutta vika ei poistunut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu