Missähän mahtaa olla vika kun BX:n (-89) hydrauliikkapumppu pysähtyy täydellisesti pienillä kierroksilla ja hihna alkaa luistaa. Kierroksia lisättäessä pumppu lähtee taas pyörimään normaalisti. Pumppu on vaihdettu, mutta vika ei poistunut.
BX:n hydrauliikkapumppu jumii
missä vika
2452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se helpoin vaihtoehto ois että hihna on liian löysä, senhän pitää olla huomattavasti kireämpi kuin laturin hihna. Toinen helppo on huonokuntoinen varaajapallo, joka antaa niin kovan paineiskun takaisin ettei pumppu jaksa käydä. Sen tietää siitä että pumppu käy usein ja hyvin lyhyen aikaa kerrallaan.
Se vaikeammin vaihdettava syyllinen on paineregu siinä varaajan yläpuolella, joka tässä tapuksessa voi olla syyllinen tuottamaan samanlaisen vastapaineen kun tuossa varaajan kohdalla epäilin.
Vika oli todellakin liian löysä hihna, joten kiitoksia kovasti vastauksesta. Nyt olisi sitten myynnissä kunnossa oleva ylimääräinen hydrauliikkapumppu, jos jollakin olisi tarvista.