Ajattelin kun ei ole Bavariaa eikä Skandia, niin minkälainen aseistus olisi suotava ensikesänä veneiltäessä näiden kahden ryhmän varalle? Riittääkö pumppuhaulikko pelottamaan päällehyökkäävät Bavaristit ja Home-skandistit pois? Mitä laitan perusteluksi aseenkatolupaa hankkiessani vai saisiko jostain hankittua tehokkaamman aseen ilman aseenkantolupaa? Tässä olisi nyt aikaa varustautua ensikesä varalle. Miten on luodinkestävät avotilat tehty, niitäkin on joissan veneissä kuullema? Mulla sais peräkannelle (CC) sellaisen pienen tykin, mistähän sellaisen saisi ostettua? Ensikesää odotellessa.
Minkälaista aseistusta?
Suosittelette?
7760
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Polykarbonaatti-ikkunat.
Chihuahua-rotuinen koirakin riittää :).
niin ei häiriötekijät ota niin paljon pannuun..
On emännän kanssa vähän sukset ristissä ja yön hiljaisina tunteina mietin tätä asiaa. Minun ratkaisuni on pitää vaimo kannella, kun rofet kiitää paikalle ribbiveneillään tai millä saatanan kajakeilla ne sitten liikkuukin. Vaaran uhatessa hän voisi vilauttaa selluliittista reittään. Jos tämä ei auta, hänen musta kolmionsa kyllä on todellinen pelote.
Jos kuitenkin tehtäisiin näin, ostat joululahjaksi vaimollesi Paras olo -keittokirjan ja aloitatte liikkumisen vapaa-aikoina. Ensi kesänä sinulla on timmissä kunnossa oleva vaimo ja saat hätistellä niitä kuolaavia yksilöitä pois veneesi nurkilta. Saattaapa joku bavaristi jopa kehaista venettäsi, kun haluaa tehdä lähempää tuttavuutta vaimosi kannsa. Sen tähden on myös tärkeää, että huolehdit myös omasta kunnosta, jotta vaimosi ei huomaa aidan toisella puolella olevan vihreämpää.
Muuten kirjassa on hyviä ohjeita, kuten suolassa paistettu rosmariinikana, pekoni-tomaattipannari tai kinkkua ja munia kahvikastikkeella. Ei kuullosta pahalta? Ostin itselleni kirjan joululahjaksi ;) eli tällaisia kirjoja kaupasta saattaa löytyä..
Kun noita keittokirjoja on 18 yhteisen vuoden aikana kertynyt kohta pari hyllymetriä. Mun vene on vanha, kaunis klassikko. Vaimon saa mun puolesta viedä vaikka bavariamies, jos hänellekään kelpaa. Itse olen varsin timmissä kuosissa, vaimon kuntotesti oli luokkaa hälyyttävä.
Jos vaikka tulisi joku valurautapannun huudattaja Orvieto -pullon kanssa. Ei tietäisi, minkä louhikäärmeen saisi ristikseen...
Huomannet, että alkaa olla vitsit vähissä.
Vääränlaisia keittokirjoja, ehkä..
Onnittelut kuitenkin kauniista veneestä :). Jotakin kaunista sentään elämässä..
Välillä kyllä ihmetyttää parisuhteessa elävien onneton tila.. Jos on onneton, miksi sitten ollaan yhdessä.. Arvaus osuu yhteiseen omaisuuteen..