Onko pitkäksi mennyt katsastusaika rikesakon vai päiväsakon alainen asia ja paljonko tai montako päiväsakkoa jos nyt on vaikka 2 viikkoa myöhässä.
Konttorillehan voi mennä koska vaan ilman ongelmia, mutta jos joutuu ratsiaan tien päällä.
Kun nyt tietäjiä on asialla, niin kertokaa nyt sekin, että lasketaanko ylinopeudesta tulleet rikesakot myös kuten päiväsakot siihen rätinkiin, missä kortti menee kuukaudeksi kuivumaan jos niitä tulee 3 vuodessa tai 4 kahdessa?
Paljonko häkkiä tulee?
6
1847
Vastaukset
- häkkiä....
Katsastamattomalla autolla ajon rangaistus on rikesakko, summa taisi olla 35 euroa. Ei ole merkitystä, kuinka paljon katsastus on myöhässä. Tämän lisäksi poliisit nappaa rekisterikilvet ja -otteen pois ja ne toimitetaan haluamallesi katsastusasemalle ja tavallisesti saat luvan ajaa auton kotiisi. Sitten, kun katsastus hyväksytään, saat kilpesi ja otteesi takaisin 10,50 eurolla.
Jos olet menossa katsastukseen autolla, jonka leima on ummessa, soita ensin sille asemalle, jolle olet menossa. Jos sillä välin joudut ratsiaan, niin voit sanoa olevasi menossa sinne ja sinne katsastamaan autoasi, jos eivät muuten usko niin voivat varmistua asiasta soittamalla.
Jos katsastus ei mene läpi ekalla kerralla, inssi antaa sinulle ajoluvan korjaamolle ja korjauksen jälkeen katsastusasemalle. Korjausaikaa on kuitenkin kuukausi.
Ensi vuoden alusta aletaan ajokorttiin merkata virhepisteitä kaikista rikkeistä, kun virhepisteitä tulee riittävästi, niin kortti lähtee määräajaksi. Näin olen ymmärtänyt, saa korjata jos olen väärässä.- ajelen
ainakin 5 vuotta kun viimeksi kävin katsastamassa auton , eihän tässä kiirusta ku tuntuu noin halpaa lystiä olevan ja onhan toi katsastuski jo kallista puuhaa.
- kokemusta.
ajelen kirjoitti:
ainakin 5 vuotta kun viimeksi kävin katsastamassa auton , eihän tässä kiirusta ku tuntuu noin halpaa lystiä olevan ja onhan toi katsastuski jo kallista puuhaa.
Jos pelkästään kuljettaa muttei omista, pääsääntöisesti annetaan rikesakko. Jos piittaamattomuutta esiintyy, voidaan kuljettajallekin tehdä rangaistusvaatimusilmoitus asiasta.
- EHKÄä
selviää
- Kokemusta on
tai ainaki ite sain 15 päiväsakkoo
- kokemuksen syvä rintaääni
Tulee päiväsakkoja minimissään 8, jonka myös itse sain. Tämä siis jos ajat itse omistamaasi autoa. Toisen autolla ajosta ei tietoa, voi olla että selviää jopa rikesakolla. Kilvet kyllä lähtee molemmissa tapauksissa ja saat ne takas vasta kun autosi menee katsastuksesta läpi. Ja pahimmassa tapauksessa, auton kunnosta riippuen, matka katkeaa siihen. Itse tosin sain tunnin aikaa ajaa auton valitsemaani osoitteeseen. Auto oli päällisin puolin aika karsea pommi mutta toimiva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399126Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737846Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605503William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542316Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62076Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821717Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191659Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921396Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4391332Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801199