..tuolla koskella. Saatiin oikein hienot värivalotkin.. No jos nyt vaikka saataisiin ne pois ennen kesää, siellähän ne vanhat valot olivat koko vuoden tolpassa kiinni.. Aika laiskaa porukkaa kun ei niitä alas saada joulun jälkeen, Ikaalissa on samanlaiset valot ja niitä on enemmän, nekin jopa joku jaksaa ottaa kesäksi pois tolpasta..
Onpas hienot jouluvalot meillä..
jepsjeps..
12903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Onpas sulla murheet!!!!
niitä valojuttuja ole ollut tarkoituskaan ottaa kesäksi pois.
Ei porukka laiskaa ole vaan fiksuuttaan jättävät ne sinne, kas kun täällä tiedetään se, mitä Ikaalisissa ei;
Joulu tulee joka vuosi uudestaan:)
...turhaahan se on ottaa ne
joka vuosi puoleksi vuodeksi pois
ja taas takas!
Me veronmaksajat se työ maksettais
ja jos ne sua häiritsee
katsele tiehen äläkä taivaisiin,
eihän ne ole edes päällä...
Kunnioitan kyllä Kyröskosken
päätöstä jättää valot sinne!
katsella niiden liikkeiden hommaamia jouluvaloja, joissa on punainen sydän!!
Koskella oli erittäin runsas yleisö katsomassa pukkia ja muuta jouluista touhua!!
Väkimäärä kertonee kylämme yrittäjille poverista, jota on!!
Uskotko, kuoma, kun ohitustie saadaan, niin koski on todellinen taalan-teko-paikka!!??!!
Se on jo nyt.
En enää viitti vinguttaa polttolaitoksen rahaa tuovasta hurmiosta, vaan tyydyn toivottamaan;
"Oikein hyvää Joulun odotusta ja runsaita ilonhetkiä Sinulle, kirjoituksistasi tänne, toivottaa kuomasi"!!
ehdottomasti järjestää neuvoa antava kansanäänestys, pidetäänkö valot kesät, talvet. Vaihtoehtona kansalle ilmaiset neuvoa-antavat.
Jouluvaloja ei ole tarkoitus pitää kesään saakka.
Kirjoitin: jouluvaloja ei ole tarkoitus pitää kesään saakka äskeisessä viestissä. Siis tarkoitin että jouluvaloja EI PITÄISI pitää kesään saakka. Täälläkö näin, että niitä pidetään läpi vuoden? Aika ihmeellistä. Joulu on vaan kerran vuodessa.
eikös ne jouluvalot yleensä loppiaisena viimeistään oteta pois? Ei kai ne nyt sentään niin hienoja ole, että koko kevät pitäisi pitää?
Kun sinua niin paljon tuo valoasia harmittaa, niin ota selvää kuka ne valot on laittanut ja kuka ne poistaa, niin saat mielipiteesi oikeasti kuulumaan johonkin, tuskin tällä palstalla varmaan kukaan osaa auttaa..kun ei ole valonlaittajia ja poisottajia paikalla.Tai eivät ainakaan ole tähän viestiisi vastailleet.
Niin tuo äskeinen viesti oli siis ketjun aloittajalle eli nimimerkki: jeps jeps:ille
turhaan sinne soittelee kun ei kummiskaan mitään tapahdu.. :) ei ne valot siellä tolpassa ole häirinnyt kesäaikaan minua ollenkaan, pari kertaa kehykset osui silmään, mutta jotain ulkopaikkakuntalaista ehkä se saattaisi ihmetyttää.. :) nyt kun ne valot sillä ympärivuoden killuu, niin ehkäpä mekin voisimme syksyisin pitää semmoiset valoviikot kuin Tampereella.. Voisi melkein olla samanlainen meininki kuin joulunavauksessa, tulisi enemmän vilskettä katukuvaan, eikä aina olisi niin synkän ja tyhjän oloinen Valtakatu. Voisi nuo Valtakadun yrityksetkin saada niitä kauan kaipaamiaan asiakkaita enemmän kuin normaalisti.. Vai onko parempia ehdotuksia..?? :)
hieno idea:)
Valoviikko, joskus marraskuun kaamoksessa toisi mukavaa vaihtelua murjotukseen!
Kaljafestarit, johon joku saisi hakea Tallinnalaisilta kuuman olvin teko-ohjeen!
Kivihaarikasta ryystettävä kuuma, mantelille, kanelille sun kaardemummalle tuoksuvainen, kullankarvas olut-olleroinen kourassa ja kainalossa turkisvuorattu kaunis misu, niin Vot!
Eikös olis komee kaamoksen kumoamis malli ;)