Hei. Microsoft on julkaisemassa tammikuun 30 päivä 2007 uuden käyttöjärjestelmän nimeltä Windows Vista josta tulee Windows XP:n seuraaja.
Yleensä Windows tulee tietokonepakettiin valmiiksi asennettuna jolloin kyseessä on OEM-versio. Jälleenmyyjän tai kuluttajan on aktivoitava Windows XP asennus 30 päivän sisällä ohjelmiston asentamisesta. Ja jos tietokoneesta vaihdetaan osia (emolevy, näytönohjain) niin asennus pitää aktivoida uudestaan, että tietokoneen käyttäminen voi jatkua.
Microsoftin edustajan puheista sain sellaisen käsityksen, että tulevan Windows Vistan voi aktivoida vain kerran, ensimmäisellä käyttökerralla. Tämä on kuluttajan kannalta erittäin huono asia koska tietotekniikka kehittyy jatkuvasti ja etenkin pelikäytössä tietokone voi tuntua hitaalta jo 6kk päästä ostamisesta jolloin koneen päivittämisellä saadaa lisää tehoa ja parannettua esim. pelien toimintaa. Tällä hetkellä homma on yksinkertaista, osat koneeseen ja uudelleen aktivointi. Windows Vistassa kuluttaja joutuu ostamaan uuden lisenssin Vistaan ja aktivoimaan sen. Turha yli 100e menoerä, kun kuitenkin lisenssistä on jo maksettu tietokonepakettia ostettaessa.
Jälleenmyyjän kannalta tilanne on myös hankala. Tietokoneeseen voi tulla vikaa jonka korjaamiseksi koneeseen pitää vaihtaa fyysisesti osia. Yhdenkään jälleenmyyjän katteet eivät kestä sitä, että osien myötä on myös ostettava uusi lisenssi käyttöjärjestelmään. Laitteistot kehittyvät ja välttämättä täysin samaa komponenttia ei ole saatavilla kuin koneessa on ollut jolloin Vista ei käynnisty ennen uuden aktivointikoodin syöttämistä.
Myöskin se ettei kuluttaja saa jälleenmyyjältä mukaansa ohjelmiston asennusmediaa on väärin (Windows XP:n mukana jälleenmyyjä sai antaa myös median tietokoneen ostajalle, Vistassa tämä on kielletty). Tilanne vaikkapa tämä, asiakkaan koneeseen tarttuu virus jonka asiakas saa poistettua mutta järjestelmä on vahingoittunut niin pahasti, että sen palauttaminen uudelleen toimintaan vaatii uudelleen asennuksen. Asiakas ei itse pysty asentamaan Windows Vistaa uudestaan koska hänellä ei ole tarvittavaa asennusmediaa. Tietokone pitää viedä liikkeeseen joka tietenkin asentaa Vista korvausta vastaan uudestaan.
Microsoft perustelee kaikkia näitä käytäntöjä piratismin vähentämisellä vaikka jo nyt internetistä on ladattavissa Vista versioita joista aktivointi on kräkätty ja se toimii vaikka miten vaihtaisi osia tietokoneeseen. Tämä ajaa kuluttajat siihen tilanteeseen, että on jopa helpompaa käyttää piraatti-windowsia kuin aitoa.
Itse olen ns. kloonikoneiden (kokoamme ja asennamme itse tietokoneiden keskusyksiköt) jälleenmyyjä ja nämä aktivointimenettelyt tulivat esille Microsoftin jälleenmyyjille pitämässä koulutuksessa. Systeemi on erittäin epäreilu kuluttajan ja myös jälleenmyyjien kannalta. Muutenkin tiukan virhevastuulain myötä asiakkaiden palvelu ns.takuuajan jälkeen vain muuttuu vaikeammaksi jopa mahdottomaksi.
Toivoisinkin, että kuluttajavirasto ottaa kantaa tähän asiaan. Harmi, että tämä kaikki tuli selville vasta näin myöhään (tuotteen julkistaminen 30.1.2007), ymmärrän kyllä miksi Microsoft ei ole pitänyt suurempaa melua näistä asioista kun kuitenkin kuluttajaa nöyryytetään ihan kunnolla.
Laitoinpa postia kuluttajavirastoon
13
6748
Vastaukset
Eikös Microsoftilta tullut jo virallista tietoa, että homma on peruttu ja Vistan aktivointirutiinit tulevat olemaan tasan samat kuin Windows XP:ssä?
En jaksa etsiä, kun Vista EVVVK mutta ehkä sinä jaksat.- BBTW
Kyllä, kyllä... Käytäntö tulee olemaan sama, kuin XP:ssäkin.
Homma meni tälläkertaa näin: Microsoft uhkailee --> kuluttajat hyökkäävät yhdessätuumin kimppuun --> Microsoft myöntyy...
Normaali käytäntö: Microsoft uhkailee --> Kuluttajat vikisevät --> Microsoft toteuttaa uhkaukset --> Kuluttajat tyytyvät osaansa...
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=28641&tyyppi=1
- odottavat
Innolla tätä uutta windows vista joka nykyisen pelikoneen/tehokoneen tekee nuhapumpuksi. Ja tuskin yrityksetkään ottavat mielellään windows vistan vastaan koska xp:n ohjelmat siinä eivät välttämättä toimi
- puhut...
Uutisissahan on pyörinyt enemmän juttua koskien retail-/upgrade-versioita, joita voidaan aktivoida useampaan kertaan ilman ongelmia kuten xp:täkin. Ilmeisesti OEM on kuitenkin sidottu ostettu rautaan ja Verkkokauppa.com:n sivuilla ainakin on jo selkeä maininta ettei lisenssin mukana tule lainkaan asennusmediaa ja Microsoft on ilmeisesti päättänyt tiukentaa ehtoja nimenomaan OEM-lisenssin suhteen. Eihän siinä mitään, mutta kuluttajalle tällöin ainoa järkevä ostos on selvästi kalliimpi täysi lisenssi.
Ainakin tuo hillitsee omia päivityshaluja hamaan tulevaisuuteen, vaikka pääosin olenkin Vistan testiversioihin tyytyväinen. Aikaisemminhan OEM-lisenssin ostaminen ainakin Suomessa on onnistunut jopa pelkän näppiksen tai hiiren ohessa ja on ollut hyvä tapa kokoajalle päivittää järkihintaan laillinen käyttöjärjestelmä. - luulet vaan
Ei asia ole lähimainkaan noin kuin kerroit.
Ei pitäs uskoa kaikenmaailman huhuja ja anonyymien kirjoittajien juttuja keskustelupalstoilta, microsoftin mollaajat levittelee joka paikkaan microsoftin vastaisia juttujaan, joissa ei ole totuutta nimeksikään.- viisaampana...
miten asia on? Microsoftilta ei mitään virallista ole näkynyt, muuten kyllä on aihetta olettaa että oem-ehtoja on tiukennettu.
Oheinen teksti löytyy mm. verkkokaupan kaikista vista oem-tuotteista.
"Huom! Tämä on OEM-tuote ja sen asentaminen edellyttää että olet Microsoftin asennustyökalut omistava tietokoneen valmistaja tai asentaja. Tuotteella ei ole palautusoikeutta."
Lisäksi oem:ssa et voi valita 32- ja 64-bittisen version väliltä. - Jaskas__
viisaampana... kirjoitti:
miten asia on? Microsoftilta ei mitään virallista ole näkynyt, muuten kyllä on aihetta olettaa että oem-ehtoja on tiukennettu.
Oheinen teksti löytyy mm. verkkokaupan kaikista vista oem-tuotteista.
"Huom! Tämä on OEM-tuote ja sen asentaminen edellyttää että olet Microsoftin asennustyökalut omistava tietokoneen valmistaja tai asentaja. Tuotteella ei ole palautusoikeutta."
Lisäksi oem:ssa et voi valita 32- ja 64-bittisen version väliltä.Microsoftin edustaja itse vahvisti tämän, että ei mediaa koneen mukaan. Ja aktivoinnista sen verran, että Microsoft kyllä höllenti retail-versioiden aktivointia mutta OEM-versioiden aktivointi on kuten ensimmäisessä postauksessa kirjoitin. Veikkaan, että 99% käyttäjistä joilla on aito XP-lisenssi on XP:stä oem-versio. Harvalla on näkynyt XP-laatikkoa hyllyssä joka on ostettu usealla sadalla eurolla.
Mua ainakin henkilökohtaisesti suututtaa kuluttajan puolesta kun haluaa itselleen juuri sopivan tietokoeen ja päättää ostaa ns.kloonikoneen. Kloonikoneissa on tähän mennessä totuttu siihen, että XP-mediat yms. tulevat mukana ja asiakas saa kaiken sen mistä on maksanutkin.
Itse olen siirtynyt mäkkikäyttäjäksi, koska jos en voi lisenssien puolesta kokeilla ja vaihdella osia Windowskoneeseen niin kaikki se vähänkin hyöty mitä kyseisellä käyttiksellä on saatu on menetetty. Nyt tyydyn siihen (toimivaan) rautaan mitä on ja surullisena mietin miten koneet menevät entistä enemmän kertakäyttöiseksi, kun 2v vanhaa konetta ei kannata korjata jos vaikka emolevy hajoaa. Nyt uuden lankun saa 50e mutta tulevaisuudessa joutuu ostamaan vielä uuden lisenssinkin niin voi jäädä korjaamatta. - käsitys...
Jaskas__ kirjoitti:
Microsoftin edustaja itse vahvisti tämän, että ei mediaa koneen mukaan. Ja aktivoinnista sen verran, että Microsoft kyllä höllenti retail-versioiden aktivointia mutta OEM-versioiden aktivointi on kuten ensimmäisessä postauksessa kirjoitin. Veikkaan, että 99% käyttäjistä joilla on aito XP-lisenssi on XP:stä oem-versio. Harvalla on näkynyt XP-laatikkoa hyllyssä joka on ostettu usealla sadalla eurolla.
Mua ainakin henkilökohtaisesti suututtaa kuluttajan puolesta kun haluaa itselleen juuri sopivan tietokoeen ja päättää ostaa ns.kloonikoneen. Kloonikoneissa on tähän mennessä totuttu siihen, että XP-mediat yms. tulevat mukana ja asiakas saa kaiken sen mistä on maksanutkin.
Itse olen siirtynyt mäkkikäyttäjäksi, koska jos en voi lisenssien puolesta kokeilla ja vaihdella osia Windowskoneeseen niin kaikki se vähänkin hyöty mitä kyseisellä käyttiksellä on saatu on menetetty. Nyt tyydyn siihen (toimivaan) rautaan mitä on ja surullisena mietin miten koneet menevät entistä enemmän kertakäyttöiseksi, kun 2v vanhaa konetta ei kannata korjata jos vaikka emolevy hajoaa. Nyt uuden lankun saa 50e mutta tulevaisuudessa joutuu ostamaan vielä uuden lisenssinkin niin voi jäädä korjaamatta.minullakin asiasta oli. Itse olen viimeksi ostanut kaupasta valmiiksi kootun koneen -89, mutta jos ei noihin lisenssiehtoihin tule muutosta koneen päivitys muuttuu täysin kannattamatomaksi. Mikä pahinta työnkuvan vuoksi tarvitsisin Ultimate-versiota, joten täytynee yrittää neuvotella josko saisin jossain vaiheessa täyden lisenssin työantajan piikkiin.
- BBTW
käsitys... kirjoitti:
minullakin asiasta oli. Itse olen viimeksi ostanut kaupasta valmiiksi kootun koneen -89, mutta jos ei noihin lisenssiehtoihin tule muutosta koneen päivitys muuttuu täysin kannattamatomaksi. Mikä pahinta työnkuvan vuoksi tarvitsisin Ultimate-versiota, joten täytynee yrittää neuvotella josko saisin jossain vaiheessa täyden lisenssin työantajan piikkiin.
Minkälaista työtä teet? Yleensä työ ei edellytä minkään tietyn käyttöjärjestelmän käyttöä, jos et sitten ole IT hommissa, jolloin taas olisi järjetöntä ettei työnantajasi kustantaisi Vista lisenssiä sitä tarvittaessa.
Jos taas tarvit järjestelmän joka sopii kaikkeen yrityskäyttöön, sekä esimerkiksi viihdekäyttöön ja jolla on helppo hoitaa etä-töitä, on sinulla muitakin vaihtoehtoja.
Haluan tuoda tämä esille siksi, että vaihtoehdot ja kustannusten vertailu voivat olla hyväksi sinulle, työnantajallesi sekä asiakkaalle.
Microsoftin oma kuvaus Vista Ultimate versiosta sopii mielestäni itse ko. järjestelmää paremmin Mac OS X:een, sekä Debian GNU/Linuxiin. Lisäksi nämä kaksi viimeksi mainittua ovat kuuluisia peruskallion tasolle yltävästä vakaudestaan.
Debian tulisi lisäksi huomattavasti edullisemmaksi kuin Vista Ultimate, eikä tietoturva olisi takuulla ongelma. Vista Ultimaten hinta on niin korkea, että Mac ei kustannuksiltaan sekään olisi välttämättä mahdottomuus, jos siis rahkeet riittävät tuohon Vistaan. Jos tietoturva ei merkitse sinulle paljon, se voi merkitä paljon työnantajallesi.
Miksi ostaa käyttöjärjestelmä joka maksaa täysiversiona ainakin verkkokauppa.comissa 499,99€ eli siis lähes 500€, ja joka vaatii järjestelmältä mahdottomia eli vähintään 1G keskusmuistia sekä monta kertaa tehokkaamman prosessorin kuin yrityskäytössä suoritettavat toimenpiteet nykyisellään vievät. Oletko edes varma onko työkoneesi tuollaisenaan ”Vista Ready”?
Debian GNU/Linux on tunnettu muistipihinä ja sen vakaus yltää sille tasolle, että järjestelmä on ollut useissa tapauksissa pidempään kuin vuoden käynnissä ilman järjestelmän kaatumista tai muusta syystä johtunutta uudelleenkäynnistystä.
Ehdotonkin, että ennen kuin alat mankua työnantajaltasi Vista Ultimate versiota anna hänen lukea alla olevan linkin sisältö. Tutustu siihen itsekin ja mieti onko 500€:n käyttöjärjestelmä ainut vaihtoehto tapauksessasi?
http://www.debian.org/intro/why_debian.fi.html
Katso myös ”Kuka käyttää Debiania?”
http://www.debian.org/users/
Ja kuten jo aiemmin kirjotin:
"Haluan tuoda tämä esille siksi, että vaihtoehdot ja kustannusten vertailu voivat olla hyväksi sinulle, työnantajallesi sekä asiakkaalle." - Rotsi
BBTW kirjoitti:
Minkälaista työtä teet? Yleensä työ ei edellytä minkään tietyn käyttöjärjestelmän käyttöä, jos et sitten ole IT hommissa, jolloin taas olisi järjetöntä ettei työnantajasi kustantaisi Vista lisenssiä sitä tarvittaessa.
Jos taas tarvit järjestelmän joka sopii kaikkeen yrityskäyttöön, sekä esimerkiksi viihdekäyttöön ja jolla on helppo hoitaa etä-töitä, on sinulla muitakin vaihtoehtoja.
Haluan tuoda tämä esille siksi, että vaihtoehdot ja kustannusten vertailu voivat olla hyväksi sinulle, työnantajallesi sekä asiakkaalle.
Microsoftin oma kuvaus Vista Ultimate versiosta sopii mielestäni itse ko. järjestelmää paremmin Mac OS X:een, sekä Debian GNU/Linuxiin. Lisäksi nämä kaksi viimeksi mainittua ovat kuuluisia peruskallion tasolle yltävästä vakaudestaan.
Debian tulisi lisäksi huomattavasti edullisemmaksi kuin Vista Ultimate, eikä tietoturva olisi takuulla ongelma. Vista Ultimaten hinta on niin korkea, että Mac ei kustannuksiltaan sekään olisi välttämättä mahdottomuus, jos siis rahkeet riittävät tuohon Vistaan. Jos tietoturva ei merkitse sinulle paljon, se voi merkitä paljon työnantajallesi.
Miksi ostaa käyttöjärjestelmä joka maksaa täysiversiona ainakin verkkokauppa.comissa 499,99€ eli siis lähes 500€, ja joka vaatii järjestelmältä mahdottomia eli vähintään 1G keskusmuistia sekä monta kertaa tehokkaamman prosessorin kuin yrityskäytössä suoritettavat toimenpiteet nykyisellään vievät. Oletko edes varma onko työkoneesi tuollaisenaan ”Vista Ready”?
Debian GNU/Linux on tunnettu muistipihinä ja sen vakaus yltää sille tasolle, että järjestelmä on ollut useissa tapauksissa pidempään kuin vuoden käynnissä ilman järjestelmän kaatumista tai muusta syystä johtunutta uudelleenkäynnistystä.
Ehdotonkin, että ennen kuin alat mankua työnantajaltasi Vista Ultimate versiota anna hänen lukea alla olevan linkin sisältö. Tutustu siihen itsekin ja mieti onko 500€:n käyttöjärjestelmä ainut vaihtoehto tapauksessasi?
http://www.debian.org/intro/why_debian.fi.html
Katso myös ”Kuka käyttää Debiania?”
http://www.debian.org/users/
Ja kuten jo aiemmin kirjotin:
"Haluan tuoda tämä esille siksi, että vaihtoehdot ja kustannusten vertailu voivat olla hyväksi sinulle, työnantajallesi sekä asiakkaalle."Hienoa!
Joku pitää meidän kuluttajien puolta.Minun puolesta Bill saa laittaa vistansa sinne minne valo ei näy. LInux vaihtuu xp:n jälkeen.Ahneus saa loppua on niitä muitakin käyttöjärjestelmiä. - mutta...
BBTW kirjoitti:
Minkälaista työtä teet? Yleensä työ ei edellytä minkään tietyn käyttöjärjestelmän käyttöä, jos et sitten ole IT hommissa, jolloin taas olisi järjetöntä ettei työnantajasi kustantaisi Vista lisenssiä sitä tarvittaessa.
Jos taas tarvit järjestelmän joka sopii kaikkeen yrityskäyttöön, sekä esimerkiksi viihdekäyttöön ja jolla on helppo hoitaa etä-töitä, on sinulla muitakin vaihtoehtoja.
Haluan tuoda tämä esille siksi, että vaihtoehdot ja kustannusten vertailu voivat olla hyväksi sinulle, työnantajallesi sekä asiakkaalle.
Microsoftin oma kuvaus Vista Ultimate versiosta sopii mielestäni itse ko. järjestelmää paremmin Mac OS X:een, sekä Debian GNU/Linuxiin. Lisäksi nämä kaksi viimeksi mainittua ovat kuuluisia peruskallion tasolle yltävästä vakaudestaan.
Debian tulisi lisäksi huomattavasti edullisemmaksi kuin Vista Ultimate, eikä tietoturva olisi takuulla ongelma. Vista Ultimaten hinta on niin korkea, että Mac ei kustannuksiltaan sekään olisi välttämättä mahdottomuus, jos siis rahkeet riittävät tuohon Vistaan. Jos tietoturva ei merkitse sinulle paljon, se voi merkitä paljon työnantajallesi.
Miksi ostaa käyttöjärjestelmä joka maksaa täysiversiona ainakin verkkokauppa.comissa 499,99€ eli siis lähes 500€, ja joka vaatii järjestelmältä mahdottomia eli vähintään 1G keskusmuistia sekä monta kertaa tehokkaamman prosessorin kuin yrityskäytössä suoritettavat toimenpiteet nykyisellään vievät. Oletko edes varma onko työkoneesi tuollaisenaan ”Vista Ready”?
Debian GNU/Linux on tunnettu muistipihinä ja sen vakaus yltää sille tasolle, että järjestelmä on ollut useissa tapauksissa pidempään kuin vuoden käynnissä ilman järjestelmän kaatumista tai muusta syystä johtunutta uudelleenkäynnistystä.
Ehdotonkin, että ennen kuin alat mankua työnantajaltasi Vista Ultimate versiota anna hänen lukea alla olevan linkin sisältö. Tutustu siihen itsekin ja mieti onko 500€:n käyttöjärjestelmä ainut vaihtoehto tapauksessasi?
http://www.debian.org/intro/why_debian.fi.html
Katso myös ”Kuka käyttää Debiania?”
http://www.debian.org/users/
Ja kuten jo aiemmin kirjotin:
"Haluan tuoda tämä esille siksi, että vaihtoehdot ja kustannusten vertailu voivat olla hyväksi sinulle, työnantajallesi sekä asiakkaalle."Vistan & Office 2007:n kouluttaminen tulevaisuudessa onnistuu oleellisesti heikommin, jos käyttää itse pääasiassa linuxia & openofficea. Molemmat kyllä löytyvät koneelta, mutta valitettavasti täytyy olla realisti ja leipä tulee kysynnän vuoksi ihan muualta.
Jossain muualla saattaa olla toisenlaiset käytännöt, mutta yleensä kotikoneen kustannukset menevät omaan piikkiin koska niiden hyöty näkyy vain epäsuorasti parempana ammattiosaamisena.
Vistan konevaatimuksia on liioiteltu tai pikemminkin voisi sanoa niin, että kun koneen tehot ylittävät tietyn kynnyksen se toimii sutjakkaammin kuin xp konsanaan hyötysovelluksissa. - visva
BBTW kirjoitti:
Minkälaista työtä teet? Yleensä työ ei edellytä minkään tietyn käyttöjärjestelmän käyttöä, jos et sitten ole IT hommissa, jolloin taas olisi järjetöntä ettei työnantajasi kustantaisi Vista lisenssiä sitä tarvittaessa.
Jos taas tarvit järjestelmän joka sopii kaikkeen yrityskäyttöön, sekä esimerkiksi viihdekäyttöön ja jolla on helppo hoitaa etä-töitä, on sinulla muitakin vaihtoehtoja.
Haluan tuoda tämä esille siksi, että vaihtoehdot ja kustannusten vertailu voivat olla hyväksi sinulle, työnantajallesi sekä asiakkaalle.
Microsoftin oma kuvaus Vista Ultimate versiosta sopii mielestäni itse ko. järjestelmää paremmin Mac OS X:een, sekä Debian GNU/Linuxiin. Lisäksi nämä kaksi viimeksi mainittua ovat kuuluisia peruskallion tasolle yltävästä vakaudestaan.
Debian tulisi lisäksi huomattavasti edullisemmaksi kuin Vista Ultimate, eikä tietoturva olisi takuulla ongelma. Vista Ultimaten hinta on niin korkea, että Mac ei kustannuksiltaan sekään olisi välttämättä mahdottomuus, jos siis rahkeet riittävät tuohon Vistaan. Jos tietoturva ei merkitse sinulle paljon, se voi merkitä paljon työnantajallesi.
Miksi ostaa käyttöjärjestelmä joka maksaa täysiversiona ainakin verkkokauppa.comissa 499,99€ eli siis lähes 500€, ja joka vaatii järjestelmältä mahdottomia eli vähintään 1G keskusmuistia sekä monta kertaa tehokkaamman prosessorin kuin yrityskäytössä suoritettavat toimenpiteet nykyisellään vievät. Oletko edes varma onko työkoneesi tuollaisenaan ”Vista Ready”?
Debian GNU/Linux on tunnettu muistipihinä ja sen vakaus yltää sille tasolle, että järjestelmä on ollut useissa tapauksissa pidempään kuin vuoden käynnissä ilman järjestelmän kaatumista tai muusta syystä johtunutta uudelleenkäynnistystä.
Ehdotonkin, että ennen kuin alat mankua työnantajaltasi Vista Ultimate versiota anna hänen lukea alla olevan linkin sisältö. Tutustu siihen itsekin ja mieti onko 500€:n käyttöjärjestelmä ainut vaihtoehto tapauksessasi?
http://www.debian.org/intro/why_debian.fi.html
Katso myös ”Kuka käyttää Debiania?”
http://www.debian.org/users/
Ja kuten jo aiemmin kirjotin:
"Haluan tuoda tämä esille siksi, että vaihtoehdot ja kustannusten vertailu voivat olla hyväksi sinulle, työnantajallesi sekä asiakkaalle."Tartun lauseeseen "... jolloin taas olisi järjetöntä ettei työnantajasi kustantaisi Vista lisenssiä sitä tarvittaessa". Yleisesti on tunnettua että vähäkään kanikonttoria suuremmat työnantajat tekevät viisaasti kun viivyttävät seuraavan Windowsin käyttöönottoa mahdollisimman pitkään ja mieluiten jättävät yhden niistä väliin (siis 98 -> XP, 2000 -> "Visva", ...). Näin resurssien säästämiseksi: miksi tuhlata mielettömiä summia HW ym päivityksiin sekä käyttäjien ja tukihenkilöiden koulutuksiin, kun vähemmälläkin pääsee. Tulevan Windows Visva näyttää jälleen kerran johtavan HW-kilpavarustukseen (eli suureen määrään romutettavia tietokoneita ja alaspäin yhteensopimattomia tiedostoja, yms). Kierrätyskeskusten ja Microsoftin liikevaihtoa se lisää, ei juuri muiden yhtiöiden! Hyvä piirre tässä on tietenkin se, että "Visvan" HW-resurssivaatimukset ovat liian kovia mm. mobiililaitteille, mikä tarjoaa hyvät mahdollisuudet mm. Nokialle (Symbian, Linux, etc).
- ...huolto pelaa
visva kirjoitti:
Tartun lauseeseen "... jolloin taas olisi järjetöntä ettei työnantajasi kustantaisi Vista lisenssiä sitä tarvittaessa". Yleisesti on tunnettua että vähäkään kanikonttoria suuremmat työnantajat tekevät viisaasti kun viivyttävät seuraavan Windowsin käyttöönottoa mahdollisimman pitkään ja mieluiten jättävät yhden niistä väliin (siis 98 -> XP, 2000 -> "Visva", ...). Näin resurssien säästämiseksi: miksi tuhlata mielettömiä summia HW ym päivityksiin sekä käyttäjien ja tukihenkilöiden koulutuksiin, kun vähemmälläkin pääsee. Tulevan Windows Visva näyttää jälleen kerran johtavan HW-kilpavarustukseen (eli suureen määrään romutettavia tietokoneita ja alaspäin yhteensopimattomia tiedostoja, yms). Kierrätyskeskusten ja Microsoftin liikevaihtoa se lisää, ei juuri muiden yhtiöiden! Hyvä piirre tässä on tietenkin se, että "Visvan" HW-resurssivaatimukset ovat liian kovia mm. mobiililaitteille, mikä tarjoaa hyvät mahdollisuudet mm. Nokialle (Symbian, Linux, etc).
Miettikääpä, kun tuhannet ihmiset ostavat konepaketin eivätkä sitten itse pysty korjaamaan asennusta. Tietokonehuollot täyttyvät töistä, jotka koskevat ainoastaan vistan uudelleenasentamista.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1762626Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65859
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20750Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait221736Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86730Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688