Tiedätkö mitään asiakashäiriörekisteristä? Onko teillä jotain sisäisiä ohjeita siitä ja miten se toimii?
Pankkineiti81
Vastaa please!
41862
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Yksikään pankissa työskentelevä henkilö ei vastaa kysymykseesi.
Oletko koskaan kuullut julkisuusperiaatteesta?
Rekisterit ovat salaisia vain poikkeuksellisesti.
Vaitiolovelvollisus koskee asiakkaiden tietojen ilmaisemista.
Maksuhäiriörekisteriä pitää Suomen Asiakastieto.
Tietoja siitä löytyy: http://www.asiakastieto.fi/yksityisille/useinkysyttya.jsp?l1=4
Asiakashäiriörekisteriä tuskin on olemassa, mutta pankeilla lienee omat rekisterinsä sisäisistä häiriöistä. Omat tiedot voi käydä tarkastamassa kaikista rekistereistä.
Tiedän siitä kyllä, mutten ole tehnyt läheisempää tuttavuutta. Asiakashäiriörekisteriin tallennetaan siis tietoja juuri luoton väärinkäytöksistä. Kyse on siis eri asiasta kun maksuhäiriörekisteri, johon tallennetaan maksuhäiriöt.
Asiakashäiriörekisterissä on minun käsityksen mukaan karvan verran päälle 2000 merkintää (tai merkittyä henkilöä), joten aika harvoin tällainen tulee kuitenkin vastaan verrattuna vaikka maksuhäiriömerkintään. Opintolainan väärinkäytökset ei oikein riitä syyksi asiakashäiriömerkintään.