36v mies. Alkoi hiukset varisemaan päästä. Aloitin Rogainen.. jonka n kuukauden käytön jälkeen lopetin kun hiusten lähtö eikun kiihtyi.
Ostin BIO-C vitamiinipurkin jossa Biotiini nimistä hivenainetta. Vaikutus on uskomaton! Jo parissa päivässä näki miten hiuksisto rupesi elpymään. Parissa viikossa tullut hiusta ihan kun pikkupojalla!!
Ei auta vält periytyvissä mutta kyllä aika moni kaljuuntuu puutosoireidenkin vuoksi. Jos ei kerran älytä liikkua..syödä terveellisesti vaikka sitä joka tuutista pusketaan nii tuskimpa tällainen hivenaine kylläisyydestä huolehtiminenkaan on ihan arkipäivää suurimmalle osalle
Kokeilkaapa seuravaa!!
10
2865
Vastaukset
- sulla vaan
loppui pahin sulkakato hetkeksi, kunnes taas jatkuu.
Työnnä se biotiinipurkki sanonko minne. - oikeassa
Itselläni alkoi sulkasato tuossa pari kuukautta sitten. No lopetin kesän jatkuneen rajun alkoholinkäytön. Aloin liikkua säännöllisesti, lenkkeilyä, kuntosalia, uintia. Päivittäistä liikuntaa. Priorin piimaa muuta vitamiiniä. Ruokavalion laiton myös kuntoon. Nyt on se harventunut, melkein kalju läntti päälaelta kadonnut jonnekin hiusten alle.
Ohimoille alkaa myös palata hiukan harvoja hiuksia, en tiedä tuleeko ne takaisin, ne olleet poissa jo pitempään.
Jotta kyllä ne nuo tervelliset elämäntavat varmaan auttaa jo itsessään.
Alkoholista ei yleensä paljoa täällä puhuta, mutta se on aine joka estää vitamiiniaineen vaihduntaa. Runsas käyttö vanhentaa, aika paljon ihmistä, joten ei ihme jos sillä saa hiustenlähtöä aikaan. Samaten se sotkee ihmisen hormonitoimintaa. varmaankin aiheuttaa sitä testosteronin erittymistä. Sitä pitäisi juoda ittensä pultsari asteelle, jotta testosteroni tuotanto loppuisi. Pienet määrät tuksin kovin paljoa sotkee elimistön toimintoja, mutta suuret määrät saavat elimistön puolustuskannalle, jolloin sekundaaritoiminnot elimistössä menee säästöliekille. Ihmisen kroppa alkaa puolustautua elimistölle vierasta ja myrkyllistä ainetta vastaan, jolloin elimistöllä ei ole resursseja huolehtia kaikesta vähäpätöisestä kuten hiusten pysymisestä päässä.- ja uskokaa että
tukka alkoi kasvaa päähän kohisten....
- Joitko sitä edes tarpeeksi
ja uskokaa että kirjoitti:
tukka alkoi kasvaa päähän kohisten....
ennen sitä. Itse kittasin noin mäyräkoiran päivässä. Siihen punkkua yms... sellaista lisukkeeksi. Empä noita määriä nyt niin muista.
Vaan kyllä alkoi tukka harveta ja oli aika heikko hiuslaatu tuolloin muutenkin.
Sitten kun lopetin niin kyllä hiusten kunto palautui jonkin ajan päästä, noin 3 kuukautta kesti palautua ennalleen. Ja alussa oli melkoinen hiusten lähtö silloin kun lopetin juopottelun. Ohimoilta ja päälaelta katosi aika runsaasti. Vaan nyt ne on pikkuhiljaa palautunut, kun elän todella terveellisesti.
Kunnon terveellinen ravinto, uni ja liikunta auttaa.
On se kumma, ettei ihmisille mene jakeluun, että terveet elämäntavat on apu moneen esteettiseen vaivaan. Iho pysyy parempana, hiukset paksumpina, kroppa kiinteämpänä.
täällä vain kaikki makkaraa ja olutta mussuttavat läskikasat valittaa kun hiukset lähtee.
Perinnöllinen vaiva, on se toki monella, mutta monella varmaan johtuu myös elämäntavoista.
Itsellä ainakin, ei ole suvussa kellään hiusten lähtöongelmaa ollut ennen 50 ikävuotta, eikä pahasti vielä sittenkään, ohimoilta on suvun miehet kaljuuntuneet tuossa iässä.
Ittellä alkoi nyt jo 40 kymppisenä hiukset karista. No olinkin suvun ainut "puolijuoppo" - kaljuja
Joitko sitä edes tarpeeksi kirjoitti:
ennen sitä. Itse kittasin noin mäyräkoiran päivässä. Siihen punkkua yms... sellaista lisukkeeksi. Empä noita määriä nyt niin muista.
Vaan kyllä alkoi tukka harveta ja oli aika heikko hiuslaatu tuolloin muutenkin.
Sitten kun lopetin niin kyllä hiusten kunto palautui jonkin ajan päästä, noin 3 kuukautta kesti palautua ennalleen. Ja alussa oli melkoinen hiusten lähtö silloin kun lopetin juopottelun. Ohimoilta ja päälaelta katosi aika runsaasti. Vaan nyt ne on pikkuhiljaa palautunut, kun elän todella terveellisesti.
Kunnon terveellinen ravinto, uni ja liikunta auttaa.
On se kumma, ettei ihmisille mene jakeluun, että terveet elämäntavat on apu moneen esteettiseen vaivaan. Iho pysyy parempana, hiukset paksumpina, kroppa kiinteämpänä.
täällä vain kaikki makkaraa ja olutta mussuttavat läskikasat valittaa kun hiukset lähtee.
Perinnöllinen vaiva, on se toki monella, mutta monella varmaan johtuu myös elämäntavoista.
Itsellä ainakin, ei ole suvussa kellään hiusten lähtöongelmaa ollut ennen 50 ikävuotta, eikä pahasti vielä sittenkään, ohimoilta on suvun miehet kaljuuntuneet tuossa iässä.
Ittellä alkoi nyt jo 40 kymppisenä hiukset karista. No olinkin suvun ainut "puolijuoppo"no eipäs yleistetä. Itse olen terveiden elämäntapojen perikuva, ainakin kavereita ärsyttää, kun en syö makkaraa, juo olutta, vältän suolaa ja kaikkea teollista ruokaa, juoksen lenkillä, käyn punttiksella jne. Viini maistuu kohtuullisesti käytettynä.
Mutta tukka lähtee, sille ei näköjään mitään voi. - Markku.
kaljuja kirjoitti:
no eipäs yleistetä. Itse olen terveiden elämäntapojen perikuva, ainakin kavereita ärsyttää, kun en syö makkaraa, juo olutta, vältän suolaa ja kaikkea teollista ruokaa, juoksen lenkillä, käyn punttiksella jne. Viini maistuu kohtuullisesti käytettynä.
Mutta tukka lähtee, sille ei näköjään mitään voi.Mutta hivenaineilla ja ravinnolla voi varmistua onko tukan lähtö perinnöllinen vai puutostautia.
Toinen hyvä konsti on kun katsoo isänsä ja molempien pappojensa päätä(tai muistelee). Jos kaikil on kalju niin ei syytä tarvi kaukaa hakee.
- bbbb..
mistä ostit BIO-C tabletteja kenen valmistajan?
- Ex kaljuuntuva
City-Marketista. Tällainen kun ööö... Hankintatukku oy Karkkila. Meneepäs vähän mainostamisen puolelle :)
- ei pidä paikkaansa
Kaljuuntumisen suurin aiheuttaja ovat hormonaaliset tekijät ja DHT, se on fakta. Vitamiineilla ei mitenkään poisteta DHT:tä.
Tuo Bio C on kuten miljoonat muutkin vitamiinivalmisteet, ei ole mitään ihmeellistä. Se että siinä on kaiken muun joukossa biotiinia ei varmaan ole se ratkaiseva juttu. Muuten kannattaisi vitamiinien lisäksi syödä pelkkää biotiinia niin johan loppuisi kaljuuntuminen maailmasta. Totuus on kuitenkin se, että olet ehkä saanut tilapäistä apua vitamiineista mutta hiustenkasvuun on lisäksi voinut vaikuttaa joku aivan muu asia (aloitko syömään kananmunia päivittäin?). Vitamiineilla ei kaljuuntumista pysäytetä!
Lisäksi vitamiineista: Liika syöminen ei ole mitenkään hyväksi, olkaa varovaisia mitä syötte. Hivenaineiden ja vitamiinien yliannostukset voivat olla enemmän haitaksi ja ne voivat aiheuttaa solumuutoksia jatkuvasti käytettyinä. Kohtuus kaikessa.- MAHTIAHTI
Mitenkäs tuo tupakka. Ite kun kessuttelen about 10-15 päivässä. Onkos tästä tehty mitään tutkimuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."432150Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1801931- 1161352
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711160- 96972
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73909Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78859Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki44845Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931792- 54701