MIKS SOOMLASED, VIIMASEL AJAL JUBA NÄDALAS PAAR KORDA, TAPAVAD ÜKSTEIST JA OMA PERESID JA NAISI JA MEHI JA LAPSI JA KOERI JA POMOSID JNE,JNE. JA PÜSSIDEGA JA NOAGA JNE.
JA KES ENAM TEISI TAPPA EI JAKSA, SEE TAPAB ISEENDA (MAGAB AUTO- VÕI RAUDTEEL)
SELLISEID- "PERETAPMISI" -EESTI KULTUURI KÜLL ERITI EI KUULU.
MIKS SOOMLASED TAPAVAD
7
879
Vastaukset
- Eesti kombed
Eesti mehed jooksevad ära, kui tüdinevad omast naisest. Eesti naine kasvatab lapsed ja isad ei maksa alimente. Vot nii on lood Eestis! Selliseid kombeid Soomes ei ole!!
- nolo
No mida sa valetad, ma tean nii mitmeid mehi kes ei maksa oma lastele alimente siin Soomes, sotsiaal maksab naistele ja kohtu kaudu sotsiaal nöuab meestelt tagasimaksu. Kui mina juba tean mönda juhust siis tähendab neid on tuhandeid kogu Soomes nii et ära kirjuta millest ei tea !
- ...
Nii et on targem kõik maha tappa, aga mitte peret jätta?? Või tappa siis kui alimente ei taha maksta?
- ResKers
Liian paljon.Esim.avioero jutut ovat sellaisia.Psyykeongelmat,siis kun pää ei kestä.Paineita tulee monesta suunnasta,uskonto/seurakunnat,sukulaiset/tuttavat,rahamurheet jne.Mutta joskus se yksi asia on ihan silmillä nähtävissä ja korvin kuultavissa ,se naisen kyky käyttää toista hyväksi ja törkeä sellainen.Valehdellaan ja puhutaan selän takana toista.Kun ollaan viranomaisten luona esim.huoltajuuskiista,nainen on automaattisesti etusijalla ja tätä myös käytetään kiristyksen välikappaleena.Tasapuolisuuden vuoksi myös miehistä löytyy sairaanloisen mustasukkaisia yksilöitä,joiden paikka olisi mielisairaalassa (hullumaja),usein mustasukkaisuuteen liittyy vielä skitsofrenia eli kuvitellaan mitä ihmeellisempiä asiota. Nämä em.asiat sopivasti yhteen kasattuna saadaan murhenäytelmä .Viina ja huumeet usein auttavat päätöksen teossa.
- tasaarvo on kupla
Mielenkiintoinen kulttuuri ero ?
# Miehet olivat ennen perheiden pää palkan ja rahan tuojia talouksiin !
# Monet avioliitot solmitaan, kenties miehen aseman / koulutuksen takia ?
# Avioerot ovat taas tasaarvon tuotetta !
# Sosiaali antaa elatusmaksut miehelle, kun on kerran pääasiallinen rahan tuoja !
# Monen miehen psyyke ei kestä käydä töissä - maksaa lapsisista ja seurustella - uuden vaimon kanssa ? - hea elu
Heaoluühiskonnas tekib aeg, kus inimesed on harjunud vaid saama.
On üks suur riigi poolt üles ehitatud "supikatel", kust siis igaüks oma võimaluste piires paraja kulbiga sealt omale hüvesid ammutab. Osatakse SAADA, mitte enam vastu anda.
Elu aga läheb siis tasakaalust välja ja inimestvahelised soojus- ja lähedustunded kaovad, perekonnas ei käida põlvkondade vahel enam omavahel läbi,inimeste sisemised pinged järjest süvenevad.
Nii tekivadki olukorrad, kus nähakse elu mõttetust ja kogu nende sisemus purskub vihana välja teiste peale. - Ka Eestis
Eestlased ka lasevad sageli maha ja peksvad oma perekonnaliigmeid, eks?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399112Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737816Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605454William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542305Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62071Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821705Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191651Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921388Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4351318Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801190