Olen aivan kauhuissani. Tulin juuri ruuhkaiselta kauppareissulta ja järkytykseltäni en saanut mitään ostettua.
Näin jotain niin surullista että ne kestä enää mennä tuonne joululiikenteeseen.
Miten on mahdollista, että nuoret äidit roudaavat sairaita lapsia mukanaan tuolla ruuhkassa. Useampi näkemistäni lapsista oli ilmiselvästi kuumessa ja nuhassa, puolitajuttomana väsymyksestä. Ainakin yhdellä oli jokin rokko kasvoissa ja kädet oli paketoitu harsoilla, lapsi nuokkui kauppakärryissä puolinukuksissa ja minulla tuli tunne että hän on niin vahvan lääkityksen alla että ei ole kunnolla unessa eikä hereillä. Kasvot oli kun vesirokossa rakkuloilla.
EIKÖ PIENILLE LAPSILLE TODELLAKAAN OLE KOTIIN HOITAJAA JOS ÄITI JOUTUU LÄHTEMÄÄN ASIOILLEEN ??
Onko lapset pakko kuljettaa mukana tuossa kunnossa ? Ja mikä on niin tärkeä asia että on pakko lähteä jos lapsi on noinkin sairas ?
Ja eikö tuollaiset taudit sitten tartu hyvinkin herkästi tuossa ihmispaljoudessa.
Esim. vesirokko on niin mielettömän kivulias tauti ja pitkäkestoinenkin, että luulisi vanhempien tekevän mitä tahansa että tuollainen vuoden ikäinen ei siihen kurimukseen joutuisi. Ehtii sen sairastaa myöhemminkin.
Minua niin säälittää se pikkuinen rokkotautinen, että vetoan teihin kaikkiin äiteihin joilla lapsi sairastaa ANTAKAA HÄNEN OLLA KOTONA JA LEVOSSA, älkää viekö heitä tuonne jouluruuhkaan. Jos on niin tärkeä mennä itse, hankkikaa joku joka voi hoitaa lasta kotona sen aikaa !
Ja ajatelkaa myös niitä kymmeniä muita lapsia jotka ovat siellä samoissa paikoissa, heillä on vaara saada tartunta.
Pienelle lapselle tuollainen rokkotauti on äärettömän tuskallinen ja moniko vanhemmista toivoo sitä lapselleen joululahjaksi.
Missä vain kuulette olevan rokkoa liikenteessä, pitäkää pienet lapsenne poissa sieltä !
sairaana
5
413
Vastaukset
- äiti-74
Totta toinen puoli..
Minä olen ainakin kuullut niin,että mitä pienempänä rokot sairastaa, pääsee niistä lapsi helpommalla,kuin isommalla iällä...??
Korjatkoon joku jos olen vallan väärassä...
En kuitenkaan myöskään hyväksy sitä,että lapset kipeänä viedään kotoa yhtikäs mihinkään.
Vaan kuitenkin on muistettava yh:t ja muutkin vanhemmat,joilla ei ketään tuttua/ sukulaista,joka voisi tulla ja olla avuksi,jos vanhemmilla/ vanhemmalla on menoa!
Tämä siis vain minun mielipiteeni,toki muunlaisiakin saa olla!- tarja 2
sairaalle lapselle on peti ja lepo,mutta toivotaan että tässä sinun esimerkki tapauksessa olisi kysymys vaikka että olivat tulossa lääkäriltä ja kävivät samalla kaupassa kun olivat jo muutaman päivän olleet neljän seinän sisällä ja oli jääkaapissa puutetta...
eli asioilla on aina monta puolta ja kannattaa miettiä ennenkuin mitään tämän nettipäivittelyn vakavampaa lähtee tekemään.Joissain asioissa vaikkakin kauheissa ja surullisissa hirvittää kun ensimmäisenä rynnätään sostoimistoon tai muuhun peruuttamattomaan ennenkuin ottaa asioiden taustat selville...
- äiti ja lastensairaanhoitaja
Oletko aivan varma, että kyseessä oli nimenomaan rokko eikä esim. ihottuma? Joskus lapsen atooppinen ihottuma voi muistuttaa hyvinkin paljon rokkonäppyjä, pienine vesikelloineen. Pisti vaan silmään "kädet paketoitu harsolla", harvan lapsen käsiä laitetaan kääreisiin rokossa, mutta ihottumaisia käsiä ja jalkoja hoidetaan useinkin keittosuolakompresseilla rasvausten päällä, jotka sitten harsokääreellä suojataan. Tällaiset ihottumat eivät ole este liikkua ihmisten ilmoilla!!! Joskus ihottuman kutinan hoidossa käytetään lääkkeitä, jotka nukuttavat lasta - edelleenkään ei ole syy olla kotona.
Taistelin oman lapseni kanssa yli vuoden erilaisten kääreiden ja hoitosysteemien kanssa, ja liikenteessä kyllä oltiin useinkin hyvinkin "sairaan" näköisissä kääreissä sun muissa.
Ja oletpa tarkkasilmäinen, kun kuumeenkin näet paljain silmin!
Mutta ehkäpä sinun sitten vain kannattaa jättää kauppareissut tästä lähtien väliin...etpähän saa suotta tuollaisia paniikkikohtauksia, että jä ostoksetkin tekemättä. - kerralla mistä on kysymys
lapsi voi olla jopa "luonnostaan" rokkoisen näköinen juuri esimerkiksi oikein pahan atooppisen ihottuman vuoksi, tai minkä tahansa muun ihottuman vuoksi.
Nuhassahan lapset ovat syksyt, talvet ja keväät, että niitä jos alkaa pitämään syynä ettei ihmisten ilmoille, niin suurin osa vuodesta menisikin suomalaislapsilla sisätiloissa.
Kuumeesta et varmaankaan tiedä ihan varmasti, jos et mittarin kanssa heilunut siellä kauppakeskuksessasi.
Muuten, jos esim. yksinhuoltajana lapsesi sairastuu ja pitäisi käydä kaupasssa ja sukua, tuttavaa tai ketään ystävää ei lähistöllä niin
kuinka ajattelisit itse toimia?
Ennen enempää taivasteluasi voisit liittyä johonkin vapaaehtoistyötä tekevään renkaaseen, jotka auttavat työllään perheitä ja hoitavat ilmaiseksi tarvittaessa juuri esimerkiksi lapsia heidän sairastuessaan.
P.S. Sinulla tulikin halpa kauppareissu näin joulun alla.... - äippä....
Olen kyllä joutunut lähtemään kauppaan vaikka tyttö on ollut kuumeessa. En tosin mielelläni, mutta pakkohan lapsen on syödäkin. Kaikilla ei ole hoitajia/auttajia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1102719Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621724SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän161718Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2671606Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --101557Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue271268Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.261135Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411062RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041022Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?811015