Mitä vesikilpparilajeja on olemassa ja kuinka suuren akvan yksi täysikasvuinen yksilö tarvitsee? Punakorvakilpikonnan tiedän, sehän kuulemma vaatii vähintään 250-litraisen akvaarion. Entäs muut lajit?
Vesikilpikonnalajit
7
1577
Vastaukset
- ...
Ymmärtääkseni kaikkien vesikonnien tilantarve on samaa luokkaa kuin punakorvallakin, vaikka konna itse jäisikin hieman pienemmäksi. Ja mitä isompi akva sen parempi...
- Reeves_konna
Meillä asusta n. 7-9cm kokoinen vaippakilpikonna. Akvaarion koko on 113L ja maata n. 5 litraa. Vesi ei ole syvää ja maata hieman enemmän. Konnuus maksoi 60€ ja akvaario paketti 119€. Osta ihmeessä, konnuutemme suokin vain kalaa, mutta jauhomatoja ennen!
- Viimuz
No meillä asustaa 2 euroopansuokilpikonnaa(uros ja naaras). Ne kasvaa noin 10-15cm ja akvaarion koko meillä on noin 200l. Sitten on olemassa pehmeäkilpikonna, keltakorvakilpikonna, kaspiankilpikonna, malaijinrasiakilpikonna, mustasuokilpikonna, pisarakilpikonna, vaippakilpikonna ja myskikilpikonna. Siinä nyt oli jokunen laji, toivottavasti löydät mieleisesi.
- Minzanne
Miksiköhän näistä euroopansuokilpikonnista ei ole melkeimpä missään kuvia, esim.googlessa. Ajattelin vain kun meilläkin on sellainen. Ovatkohan ne sitten niin harvinaisia.
- floridanvesikilpikonna
Minzanne kirjoitti:
Miksiköhän näistä euroopansuokilpikonnista ei ole melkeimpä missään kuvia, esim.googlessa. Ajattelin vain kun meilläkin on sellainen. Ovatkohan ne sitten niin harvinaisia.
onko täälä ketään joka omistaisi floridanvesikilpikonnaa? Ystävälläni on kaksi sellaista mutta tietoa niistä en löydä mistään...Kuinka yleinen laji se on? Kiinnostaisi itseäkin...
- ELÄINKASVATTAJA
myskikilpikonna myskikilpikonna on paras
- Fiiuska
Harkitsen myskikilpikonnan ostamista :) Minkäkokoisen akvaarion tarvitsee?Voisitko kertoa muutenki myskikilpikonnasta ja sen hoidosta. Kiinostais kun aika vähän löytyy tietoa. Niitä on kuulemma vaikea saada.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622592Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999869Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.547748Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va1026529SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936247Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675861Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515243HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1244890Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084592