Tuliliskojen poikasia.

.........

Hienoa, todella hienoa.. Juuri kun päätin että en ota enään yhtään liskoa lisää, niin mitä näenkään ; kutupalloja.

Laskin eilen, että akvaariossani on yli 20 "munaa". Ensimmäinen kuoriutui n. viikko sitten, mutta katosi. Kenties joku söi tai yksinkertaisesti se ui suodattimeen (?). Keräsin osan munista pois, n. 10 l kippaan, sekaan hieman kasveja kalan hiutaleruokaa.

Mitä voisin näille tehdä? Annanko olla kipassa, jonne niitä keräsin? Siellä näyttää hyvin hengissä pysyvän, melkein kuoriutuneita nuijapäitäkin pari. Haluaisin hoito-ohjeita, sillä oon suoraansanoen ihan pihalla siitä, mitä näille oikein pitäisi tehdä?

2

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tania

      Kun poikaset ovat kuoriutuneet anna niiden olla kipossa.Puhdista normaalisti.
      Kasvata poikasille likoeläimiä.(banaanin kuori vesilasiin ikkunalle pariksi päiväksi ja sitten vain kaadat veden poikasille.)
      Kun poikaset ovat hieman kasvaneet voit kokeilla artemiaa.

    • ÄssäMix

      no sun kannattaa vaan hoitaa niitä... suomessahan kyseisiä kirjoja ei ole mutta sellanen kirja on ku (marita bonello-ixulions thinksful 2002) siinä kerrotaan poikasista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1621
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1031
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      912
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      906
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      790
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      782
    8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      727
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      722
    10. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      342
      721
    Aihe