Nyt viikkoja 20 3 ja lantio vaivaa jo nyt. Hohhoi. :( Mulla on kylläkin jo ennen raskautta ollut lantion kanssa vähän ongelmia, mutta ei koskaan näin pahoja. Itkulla pääsin tänään iltapäivällä makuuasentoon, kävely tuntuu mahdottomalta ja aikaa kuluu ja kuluu, ihan lyhyen matkan tekoon. Vasen puoli on ihan rikki. Muita odottajia, joilla tälläisiä ongelmia? Onko se lantionlöystymä? Vai jokin muu? Miten lievitätte kipua? Ja mietin, olisikohan mulla mahdollista saada sairaslomaa? Kepitkin voisin hakea, mutta sitten taas kepit on niin hankalat, kun masukin alkaa olla jo mukavan kokoinen. :) Tänään ulkopuolinen huomasi olevani raskaana, en tiedä onko aiemmin huomattu, mutta ei kukaan ole maininnut. :D
Ongelmia kävelyssä.
Me Kaks
4451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
itse jouduin 20 viikon tuntumassa jäämään saikulle kipujen takia. Kivut loppui vasta synnytyksen jälkeen. Syynä se että raskausaikana luut rupeavat löystymään ja liikkuessa saattavat tulehduttaa lihaksia ja kävely varsinkin on pahasta, koska askellessa tulee tärähtelyä. Puhu lääkärin kanssa. Ja saikkua saat varmasti. Itselläni häntäluu oli murtunut ja tämän johdosta koko alavartalon lihakset tulehtuivat.
niin alko kipu helpottamaan. Mulla meni pultoista vuotta sitten lonkka sijoiltaan joten nyt se sitten muistuttaa olemassa olostaan, viikkolla 18 alko säryt. Nyt mennään viikoilla 33 ja on tosiaan helpottanut kun tukivyön ostin ja pidän sitä päivisin, kannattaa kokeilla. Käytettyjä ja hyvä kuntoisia on myynnissä suht halvalla jos ei ole nirso ja halua ostaa uutta.
Hyviä vointeja sinne ja toivottavasti tästä oli jotain apua...
rupes lantionseutu löystymään jo ihan alussa. hain itelleni lantotukivyön teveyskeskuksesta lainaks jo viikolla 14, ja siitä oliki kyllä apua kunnes en enää voinu käyttäää sitä ku maha kasvo niin isoks että alko ahistamaan ajatuski tukivyöstä.Nyt viikkoja 28 3,eikä enää voi edes istua paikallaan kovin pitkään ilman että sitten särkee muutaman tunnin =/ tosi ilkee vaiva.. jaksamista, ja käy ihmeessä juttelemassa lääkärin kanssa sairaslomasta
eli lantion seutu ihan järkyttävän kpeä. Mulla meinaa lonkat lähteä pois sijoiltaan koko ajan, sain kyllä fysioterapiasta jumppaohjeita -ja iloisen muistutuksen, että saattaa mennä kuukausia, että jumppa alkaa auttamaan... Zemppiä vaan odotukseen.
Mitä luulette, mitenkähän mulle sopii alatiesynnytys, jos nuo lonkat ei pysy paikoillaan? Lääkärille vaivaa on vähän vaikea selittää, kun eihän ne pyytämällä nuljahda sijoiltaan, niin etten voi näyttää miten se tapahtuu ja miten kipeää se ottaa!