beetasalpaaja + coversyl

-klup-

Mulla on ollut jo nelisen vuotta Bisoprol 10 mg korkeaan verenpaineeseen. Alapaine ei kuitenkaan ymmärrä painua alle 90. Työterveyden mitauksissa se keikkuu siellä 90-100. Bisoprolin rinnalle otetaan Coversyl 4 mg (beetasalpausta ei kai voi nostaa, koska pulssi on jo tasolla 50-60).
Onko kenelläkään kokemusta tällaisesta coctailista? Kuinka ison muutoksen tuo Coversyl voi tuoda, onko ollut ongelmia tällaisella lääkityksellä?
Huomenna aloitan, mutta olen miettinyt kyllä tuon Coversylin puolitusta alussa, onkohan se ajatuksena ihan hätävarjelun liioittelua? Lääkärin kanssa varovaisesta aloituksesta oli puhetta, mutta reseptissä kyllä lukee 1 tbl.

2

1099

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ylpyrä

      Hei -klup-,

      Korkean verenpaineen aiheuttamat vaarat ovat suuret, mutta hiipivät: olo voi tuntua hyvältä pitkän aikaa vaikka verenpaine tavoittelisi taivaita, ja sitten yht'äkkiä 'pim!' ja onkin aivoinfarkti tai jokin muu yhtä epämukava tilanne ("aasin selkä on murtunut viimeisestä korresta").

      Ensimmäisenä hoitolinjauksena kohonneeseen verenpaineeseen on tavallisesti aina elämäntapojen muutos: terveellinen ruokavalio, tupakoinnin lopettaminen, suolan käytön vähentäminen, liikunnan lisääminen, laihduttaminen, etc. Valitettavan harvalla motivaatio kuitenkaan riittää näihin sitoutumiseen (juuri tilan salakavalan luonteen vuoksi: eihän se koko ajan olemassaolostaan muistuta, kuten tekisi esim. tulehtunut umpilisäke) ja silloin on lääkkeiden vuoro.

      Verenpaineen hoitaminen lääkkein puolestaan onnistuu HYVIN harvoin vain yhdellä lääkkeellä: ei ole mitenkään poikkeuksellista, että tulosten saamiseksi käytetään kahden, joskus jopa kolmen tai NELJÄNKIN lääkkeen koktailia.

      Coversyliä löytyy 4 mg:n tablettia ja sitten vielä 8 mg:n tablettia: Sinulle kirjoitettu tabletti on siis se "miedompi", järkevä aloitusannos. Jos puolitat ko. tabletin saatat tehdä itsellesi vain hallaa: näennäisesti otat kahta lääkettä, mutta vain toista otat OIKEASTI vaikuttavalla annoksella (beetablokkaria) ja toista (Coversyliä) näennäisannoksella, no, eihän se verenpaine siitä silloin mihinkään laske.

      Jos koet olosi epävarmaksi lääkityksesi suhteen: puhu siitä lääkärillesi, mutta älä omin päin jätä lääkettä pois, vain koska se "tuntuu epäilyttävältä"; lääkärisi voi hälventää monia huoliasi, kunhan vain pidät huolen siitä, että hän on niistä tietoinen :).

      Muista: Sinä PYSTYT vaikuttamaan verenpaineeseesi, Sinulla on siihen kaikki mahdollisuudet. Siis, Sinulle vähäpaineisempia päiviä ja terveellistä tulevaisuutta toivottaen:

      Ylpyrä.

      • -klup-

        Niin tarkennan sen verran, että mittaan verenpainetta päivittäin. Mittari käy silloin tällöin mukana työterveydessä, eli testaamme että näyttää oikein. Kyse on siis todella hienosäädöstä asian suhteen, vaihtoehtona oli myös se että ei tehdä mitään muutosta tässä vaiheessa.
        Mun kohdalla on noi elämäntapamuutokset yritetty, mutta paineet ei laskeneet - taustalla lienee vahva perinnöllisyys, mulle on sanottu ekan kerran jo 16-vuotiaana koholla olleesta alapaineesta ja suvussa tämän lajin sairastajia riittää.
        En missään nimessä ole omin päin jättämässä mitään pois. Se ei itse asiassa tullut edes mieleen. Mulla vain on ollut monien lääkkeiden kanssa rajuja sivuoireita, minkä takia mietin varovaista aloitusta - tarkoittaen muutaman päivän ajan sitä alempaa annosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      124
      4867
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      190
      4540
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      119
      1980
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1731
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      34
      1501
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      8
      1292
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1235
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      81
      1171
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1065
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      1008
    Aihe