Hiljaa mutta varmasti se tapahtuu!
Nokkelimmat ovat jo sen huomanneet ja pitävät aivan oikeutetusti siitä meteliä!
Tyhmimmät katsovat tarkoituksella muualle ja uskottelevat itselleen että Turussa kaikki on hyvin!
Tässäpä muutama esimerkki:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=683&posting=22000000021860514
Turun hidas tuho...
9
695
Vastaukset
- Mies Lempäälästä
Päättelet että Turku tuhoutuu koska Suomi24 keskustelussa joku on sitä mieltä että Helsinki saa enemmän huomioita.
Ei Turku ole Helsinki eikä siitä pidä sellaista tehdäkään. Turku on ihan oikean kokoinen suomalainen kaupunki, joka sijaitsee keskellä vaurasta ja kaunista Varsinais-Suomea.
Ajele joskus Turun ympäri 30 km säteellä: kivikirkkoja joka mäen takana , viljavaa kulttuurimaisemaa täynnä asutusta ja kestopäällysteisiä teitä. Sieltä se Turun olemassaolon oikeutus tulee, eikä mistään helsinki-vertailusta.
Asun itse Tampereen kupeessa ja ympäristömiljöön ero on selkeä: 30 km Mansesta niin ollaan hiekkatiellä keskellä synkää kuusimetsää.
Tämän voisi turkulainen itsekin myöntää ja kehittää talousaluettaan vähän avoimempaan suuntaan. Unohtakaa se helsinkikateus niin nämä turkulaisvastaisuus-pelletkin hiljenevät. - Ole mitään
Vikaa,olen asunut Turussa 68 vuotta ja on oikein mukavaa ja hyvä olla.
- senpä vuoksi
Jos olet asunut 68 vuotta Turussa, niin siinä on kai miltei koko ikäsi. Senpä vuoksi et tiedä mitään millaista muualla on, ellet ole asunut kuin Turussa. Onhan Turku aika omalaatuisen erikoinen paikka! Tietysti silti voi hyvä olla!
- ...
senpä vuoksi kirjoitti:
Jos olet asunut 68 vuotta Turussa, niin siinä on kai miltei koko ikäsi. Senpä vuoksi et tiedä mitään millaista muualla on, ellet ole asunut kuin Turussa. Onhan Turku aika omalaatuisen erikoinen paikka! Tietysti silti voi hyvä olla!
Turkulainen viihtyy Turussa, miksi lähteä muualle pilkattavaksi, koska koko muu Suomi meitä tuntuu vihaavan. Kuka ehdoin tahdoin tahtoo rasismin kohteeksi.
- 68 v
senpä vuoksi kirjoitti:
Jos olet asunut 68 vuotta Turussa, niin siinä on kai miltei koko ikäsi. Senpä vuoksi et tiedä mitään millaista muualla on, ellet ole asunut kuin Turussa. Onhan Turku aika omalaatuisen erikoinen paikka! Tietysti silti voi hyvä olla!
miksi muuttaa jos on hyvä olla. En ole ainoa pitkään asunut.
- gersov
68 v kirjoitti:
miksi muuttaa jos on hyvä olla. En ole ainoa pitkään asunut.
Onhan se hyvä, että kaikki turkulaiset pysyvät yhdessä ja samassa paikassa. Katastrofaalista olisi jos turkulaiset levittäytyisivät ympäri maata sitä kamalaa katkeruuden tautia levittämään. Turku on Suomen p-reikä! Kiitos.
- Turus-Sa
Hei te Turkuun kyllästyneet: täällä yksi iloinen turkulainen ;).
Joo tota, eiköhän meillä täällä Turussa ole tarpeeksi kaikkea. Mielestäni ehkä mukavin asia on turkulaiset ihmiset. Turussa on hyvä olla. Kohta meillä on todella hieno Kakolanmäen asuinalue. Ja Turulla on myös hienot naapurikaupungit: Raisio, Kaarina jne..
Kuluttajille on mahdollisuuksi ja kohta tulee lisää: Ikea Raisioon ja Turkuun uusi ostoskeskus. Eiköhän Turusta saa kaiken tarvittavan!?
Uutta ja hienoa tehdään esim. Helsinkiin. Noh, mutta se että on päältä päin hienoa, niin ei tarkoita että kaikki on hyvin. Kun mennään seinien sisälle, alkaa tunnelma. Turkulaiset mukavat ihmiset ja älykäs ilmapiiri. No joo.
Ehkä sitä vois toivoa tänne Turkuunkin kaikenlaista kulttuuriin ym liittyvää uutta.. Toinen mahdollisuus on lopettaa ainainen haaveilu ja elää siinä/sen kanssa, mitä on. Ei se ole tyytymättömyyttä vaan älykkyyttä onnellisuuden etsinnässä.
Ja tää nyt oli vaan mun mielipide :)- :) :) :)
Turkulaisuushan ei ole mitään pystejä, taloja sun muuta kamaa.
Turku muuttuu, mutta Turun henki elää kaikkia vuosisatoja yhtä aikaa, tapahtui mitä tahansa.
Se elää nimittäin meissä ja meidän omassa kulttuurissamme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874148Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283087No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760