Toinen aloittelija

sijoitti

muutaman tonnin Odin Finlandiin, Eurooppaan ja Sverigeen. Nyt mietityttää pitäiskö yhdistää tuo Sverige Odin Finlandiin ja ottaa mukaan kehittyviltä jotain esim Intiaa tai kiinaa Nordeasta. Neuvokaa tumpeloa. Kiitos.

2

550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta yritän silti.

      Yleisesti nousukaudella kaikki nousee ja laskukaudella laskee. Pitkässä juoksussa kaikki nousee ja rahastoissa riski on suhteellisen pieni kunhan valitset riittävän laaja-alaisen esim maakohtaisen rahaston.
      Jotkut nousevat ja laskevat paljon ja nopeasti, kurssihistoria kertoo aika hyvin mitkä.

      Turha sählääminen yleensä vaan nostaa kuluja, mutta oikea ajoitus lisää varallisuutta.
      Varminta on hakata rahaa pienissä erissä ja säännöllisesti sisään, silloin täysin väärän ajoituksen riski vähenee ja varallisuus karttuu varmiten eikä homma vaadi pähkäilyä.
      Jos sijoitusaika on pitkä ja kestää riskiä niin kannattaa sijoittaa eniten juuri kehittyville markkinoille, jos taas vastaus on ei kumpaankin niin kannattaa keskittyä eurooppaan, amerikkaan ja suuriin perinteisiin firmoihin, indekseihin tai sitten korkoon.
      Kulujen merkitys korostuu eniten pitkä aikaisessa sijoittamisessa jos aikoo pelata ja vääntää edestakaisin niin sillä ei ole niin väliä jos tulokset ja odotukset vastaavat toisiaan.

      Kannattaa aloittaa, oppia saa parhaiten tekemällä.
      Summia kannattaa kasvattaa tiedon lisääntymisen myötä.
      Ainoastaan sijoittamalla voi vaurastua.

      • suurin kuluerä

        Tällä hetkellä suurin kuluerä rahastosijoittamisessa on valuuttakurssien muutokset.Amerikan sijoituksia on syönyt lyhyessä ajassa 10%:n taalan huonontuminen. Sama tilanne Japani-sijoituksissa, jeni on halventunut nopeasti ja paljon. Amerikan ja Japanin rahastot ovat tästä syystä kuralla. Trendi näyttää jatkuvan vaan.
        Intian rupeekin on dollarin mukana heikentynyt reilussa viikossa 3%.Sekin on syönyt Intiaan sijoittavien tuottoja. Onneksi kurssit osakkeissa ovat nousseet vielä lievästi enemmän.

        Päinvastainen tapaus on Pohjoismaat. Varsinkin Ruotsin kruunun vahvistuminen on kasvattanut niitä rahastoja, joissa on paljon ruotsalaisia osakkeita.
        Euro-alueella ei ole valuuttariskin vaaraa ja se on näin turvallisempi valinta.

        Nuo valitsemasi rahastot ovat aivan OK.Itselläni on Nordea Nordic Small Cap, joka on lihonut kesäkuun lopulta reilut 20 %. Itselläni oli alkuvuoden Odin Europe SMB (pieniä yhtiöitä) ja se keväällä lunastaessani oli 40 % plussalla.

        Jos hakee eksoottisemmista rahastoista tuottoa, niin mielestäni nyt on Kiina-rahastojen aika (=Suur-Kiina eli Taiwan, HongKong ja ripaus Shanghain Kiinaa). Tämä on varmempi tapaus kuin Intia tuoton tasaisuuden suhteen.Tällaisia Kiina-rahastoja on lähes kaikilla rahastoyhtiöillä. Itselläni on juuri merkitty OP-Kiinaa iso siivu ja se on noussut kuukauden aikana n. 7%. Hyvä alku siis ja turvallinen puskuri laskunkin varalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9076
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7756
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      156
      5366
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2285
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2060
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      81
      1687
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1635
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1366
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      432
      1304
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1182
    Aihe