Itsenäisyyspäivä maksaa

Itsenäisyyspäivä maksaa

Itsenäisyyspäivä maksaa valtion kassasta 3-10 miljoonaa euroa. Eli jokainen Suomalainen maksaa 2 € vuodessa linnanjuhliin. Eduskunta maksaa myös järjettömästi, presidentteineen päivineen arviolta 122 miljoonaa vuodessa.

Siitä, että 200 eduskuntalaista mellastaa me maksamme veroja 50 €/vuodessa. Suomessa on talouskasvu huonontunut. Korot ovat laskeneet ja ulkomaanvelka kasvaa.

Millähän rahoilla, me nyt tätäkin juhlimme? Maanpuolustukseen annetaan entistä vähemmän rahaa, syy on se, ettei ole rahaa, SDP on pettänyt meitä. Tämä on todellinen ongelma. Työttömyys on korkeampaa kuin Ruotissa. Inflaatio on hieman liian pieni myöskin. Työttömyysaste on 7-10 % välillä.

http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_valtiontalous.html#velka

Alkoholin suhteellinen hinta on 90 % EU:n tasoon verrattuna,

Kehottankin kaikkia kannattamaanjotain seuraavista puolueista. Joilla on puhdas maine

http://www.skp.fi
http://www.vasemmistoliitto.fi
http://www.perussuomalaiset.fi
http://www.typ.fi
http://www.itsenaisyyspuolue.fi

1

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marisca..

      enemmän kuin koskaan muutenkin.. tänä aamuna teeveessä oli että oliko se 100mij.euroa suomi antaa ilmastonmuutos asiaan..3v aikana ,matti vanhanen luvannut tanskassa. Mulle itsenäsiyyspäivä on surujuhla..sodassa omat läheiset ei koskaan saaneet suomelta mitään, omalla työllä piti elää elämä.
      Eikä ne olis halunneetkaan almuja!
      Suomesta tulee ajan kanssa eun reservaatti.Työt loppuu pikku hiljaa, sosiaaliturva katoaa, rikkaat rikastuu eriarvoisuus jyllää jo.
      Ne arvot ja asenteet jotka me saimme omilta esiisiltämme niitä ei enää ole.Rehellisyys, toisten auttaminen jne.Mitä on isänmaallisuus en osaa enää eds vastata omalta kohdalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5880
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3507
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      157
      2023
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      227
      1959
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1731
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1485
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1021
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      991
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      990
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      927
    Aihe