Vinkkejä miten ton saa loppumaan. 1-vuotias sekarotunen koira (belggaria,30 kilonen), näykkii käsiä ja sitä ei saa millään loppumaan. Luulen että tekee silloin kun haluaa huomiota ja uskaltaa tehä koska johtajuus onkelmaa luultavasti on. Päivittäin on kuitenkin käytössä ovesta menen ensin ja ruoan syön ensin ja katsotaan silmiin kun annan ruoan jne, mutta en ole vissiin uskottava :)Tekee ehkä pari kertaa viikos, jos vaikka katson telkkaria tai vieraita tulee käymään.
Eli siis pyydän vinkkiä siihen miten saa loppumaan näykkimisen siinä tilanteessa, koska koira on sen luonteinen että jos ottaa niskasta kiinni tai muuten, niin vaan innostuu enemmän ja vesisuihkusta ei toivoa. Ehkä joku rauhoittaminen, kiinni laittaminen?! En siis pyydä neuvoa siihen perimmäiseen ongelmaan, miten näykkimis TAVAN saa loppumaan, koska siitä (johtajuudesta) on tieto löydettävissä.
1-vuotiaan käsien näykkiminen
7
858
Vastaukset
- nuutti
No jos kyse on johtajuudesta, niin eiköhän tapa hoidu sillä, että johtajan asema palautetaan sinne minne se kuuluukin. Tässä vain mietin että tuonkaltaiseen käytökseen ei ratkaisu ole, että kielletään ja rangaistaan ja tehdään vähän mitä sattuu, koira selvästi ajattelee että se voi tehdä näin ja se myös tekee sitä niin kauan kuin sen annetaan tehdä, eli kun koira kuvittelee olevansa johtaja. Koira uhmaa juuri sen verran kuin uskaltaa, toiset näykkivät pikkasen leikillään toinen puree jo tosissaan jos sen sanaa ei totella, tai sen mielen mukaan ei mennä. Ovesta ensin kulkeminen ym. ovat hyvä alku, mutta se johtajuus ei ole sitä että ollaan sitä ulosmentäessä tai kun annetaan ruokaa, vaan se on sitä 24/7, ja noista kumpikaan ei pelkästään sitä johtajan asemaa sinulle tuo, tietenkin koira katsoo sinua jos siitä seuraa ruoka tai antaa sinun mennä ovesta ensin, koska siitä seuraa että se itsekkin pääsee ulos, tekeekö koira pyydetyt, ja asiat jotka se osaa aina, ei vain silloin kun se siitä hyötyy, totteleeko vaikkei saisikaan palkkaa, tai jos palkka ei ole näkyvissä?
No myönsit itsekkin että johtajuudessa on korjailtavaa, mutta vaihtoehto on sekin että koira ei tiedä että ihmistä ei näykitä, tai se ei ole sille tarpeeksi selkeää. Koirille luonnollista on kuitenkin hampaitaan käyttää ja se että ihmiseen ei kosketa ikinä, on sekin opetettava. Mutta kertomasi perusteella veikkaisin kuitenkin tuota johtajuutta, jos asia olisi että koira ei ymmärrä, että ihmistä ei näykitä edes leikillään, koira tekisi sitä pääasiassa silloin kun leikitte, eikä silloin kun kiinnität huomiosi pois koirasta.- huoh
Poikaystävää ei näyki, pennusta asti totellut miestä paremmin. Nyt asun koiran kanssa kahden niin huomaa sen paremmin. Kyllä koira tottelee siis istu, paikka, maahan, vaikkei tiedä saako mitää palkkiota, sitäkö tarkoitit? on tämä vaikeaa tämä koiran opettaminen, ennen vanhaan koirat on vaan "oleillu" ja niistä on tullut ihan ok koiria. Jos johtajuutta toteuttaa 24/7, niin en kyllä silti osaa tehdä sitä muuta kuin teoilla ja valinnoilla mitä teen.
- Koirulaisia
huoh kirjoitti:
Poikaystävää ei näyki, pennusta asti totellut miestä paremmin. Nyt asun koiran kanssa kahden niin huomaa sen paremmin. Kyllä koira tottelee siis istu, paikka, maahan, vaikkei tiedä saako mitää palkkiota, sitäkö tarkoitit? on tämä vaikeaa tämä koiran opettaminen, ennen vanhaan koirat on vaan "oleillu" ja niistä on tullut ihan ok koiria. Jos johtajuutta toteuttaa 24/7, niin en kyllä silti osaa tehdä sitä muuta kuin teoilla ja valinnoilla mitä teen.
Koirasi on vasta 1v, joten melkein pentu.
Itse en usko, että johtajuudesta on kyse. Yleensäkin johtajuudesta aina pauhataan, se on jo oikeesti vanhanaikainen käsite.
Oletko huolehtinyt siitä, että koiralla on aina jotain luvallista järsittävää?
Vinkaise kun koira näykkäisee (koira tajuaa, että sinuun sattuu), ja anna sille sen oma pureskeltava.
Iän perusteella ton näykkimisen pitäisi jo loppua. - m-li
Koirulaisia kirjoitti:
Koirasi on vasta 1v, joten melkein pentu.
Itse en usko, että johtajuudesta on kyse. Yleensäkin johtajuudesta aina pauhataan, se on jo oikeesti vanhanaikainen käsite.
Oletko huolehtinyt siitä, että koiralla on aina jotain luvallista järsittävää?
Vinkaise kun koira näykkäisee (koira tajuaa, että sinuun sattuu), ja anna sille sen oma pureskeltava.
Iän perusteella ton näykkimisen pitäisi jo loppua.Samaa mieltä olen tuosta johtajuudesta, mutta pomot eivät vingu kun sattuu, ne ärähtävät alemmilleen ja toiminta loppuu. Kyse on loppujen lopuksi ohjaajan ja koiran välisestä hyvästä suhteesta.
Jos koiralla ei ole aggressiota ohjaajaa eikä yleensäkään ihmisiä kohtaan, uskoisin, että tuon ikäisellä kysessä on puhtaasti opittu tapa. Itse en kylläkään lähtisi missään nimessä vinkumaan, vaan tekisin koiralle tavalla tai toisella selväksi, että näin ei tehdä. Jos se niskasta ottamalla vain yltyy, ota kunnolla kiinni ja vähän käännät. Niin kauan, että pureminen loppuu ja koira rauhoittuu. Näykkiminen on paitsi ikävä tapa, niin siitä on myös aika lyhyt matka puremiseen.
- helppari
ettei se saa aikaan mitään positiivista näykkimisellään.
Älä reagoi voimakkaasti näykkimiseen, koira luultavasti ajattelee, että sainpas sen huomaamaan minut, vaikka huomiosi olisi negatiivistakin. Käänny aina pois koirasta kun se näykkii, voit sanoa matalan öööin (eeein) tai jonkun äänimerkin, matalalla äänellä. Matala ääni on varoitus, että nyt ei mene hyvin. Älä katso koiraa tai huomioi sitä. Jos koira jatkaa useamman varoituksen jälkeen, kiljaise kovalla äänellä jokin kova äännähdys E-E! esim. ja taluta koira siihen varsinaisesti katsomatta pois luotasi oven taakse. Pidä jonkin aikaa ja kokeile uudelleen.- Ninni__
Samaa suosittelen. Eli leikki loppuu siihen ja vaikka nouset ja lähdet toiseen huoneeseen.
- huoh
Ninni__ kirjoitti:
Samaa suosittelen. Eli leikki loppuu siihen ja vaikka nouset ja lähdet toiseen huoneeseen.
Pitää kokeilla enemmän tuota konstia ettei huomaa, joskus olen yrittänyt mut pakko huomata sitten kun kaluaa kättä kokoajan, mutta kokeilen nousta pois enkä huomaa ollenkaan. Niskasta ottaminen ja vähän kääntäminen ei kerta todellakaan auta, huomaa oikein koiran ilmeestä että hahaa kokeilenpas uudestaan. Eikä myöskään kiljahtaminen auta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka912531- 671465
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww861437EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81943
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19920Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe36810Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta105804- 54793
- 30716