HYVÄÄ ITSENÄISYYSPÄIVÄÄ

SINIVALKOINEN PÄIVÄ

KYLLÄ TÄMÄ ON TÄRKEÄ PÄIVÄ MEILLE SUOMALAISILLE.MUTTA EIPÄ SUOMI OLE ENÄÄN NIIN ITSENÄINEN,SYY ON EU:N.EU MÄÄRÄÄ TAHDIN,EIPÄ SIINÄ SUOMELLA OLE PALJON SANANVALTAA.MUTTA SYLLISIÄ OVAT MYÖS JOTKA ÄÄNESTIVÄT AIKOINAAN EU:N PUOLESTA.ONNEKSI NUOREMPI SUKUPOLVI OSAA JO ARVOSTAA ITSENÄISYYTTÄ.MINUN ISÄNIKIN TAISTELI SODASSA 5 VUOTTA,SENJÄLKEEN EI ELÄMÄ HÄNELLE PALJON MAISTUNUT,ALOITTI JUOPOTTELUN UNOHTAAKSEEN SODAN KAUHEUDET,LOPUKSI ITSENSÄ LOPETTI.MUTTA SAIMMEHAN VAPAAN SUOMEN MYÖS ISÄNI ANSIOSTA.NO LINNANJUHLAT ON MENNEET SELLAISEKSI JUNTTIJUHLIKSI,KUN HALONEN VALTAAN PÄÄSI. EI OLE ENÄÄN ISÄÄNMAALLISUUTTA JUHLISSA PÄTKÄÄKÄÄN.NÄIN MINÄ AJATTELEN.

2

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merivedessa

      Hienoa lukea etta siella suomessa juhlitaan,niin mekin taalla lampimassa.Saimme ilmaiseksi punaviinipullon Suomen itsenaisyyspaivan johdosta.Kylla kelpasi kippailla muiden juhlijoiden kanssa

      • SINIVALKOINEN PÄIVÄ

        HIENOA KUULLA MYÖS ULKOMAILTA VIESTEJÄ,OLISI KIVA TIETÄÄ MISSÄ PÄIN OLETTE.LINNANJUHLIA TOSSA TOISELLA SILMÄLLÄ KATSELEN,JA KYNTTILÖITÄ POLTTELEN,MYÖS VÄHÄN PAREMMIN SYÖTIIN.HYVÄÄ ITSENÄISYYSPÄIVÄÄ MYÖS TEILLE LÄMPIMÄÄN JA MALJA SUOMELLE.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      147
      10853
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5190
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2393
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2093
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1671
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1502
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1204
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1156
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      915
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      872
    Aihe