Uhri ei vaikuta tyypilliseltä palkkamurhan kohteelta. Henkilökohtaisia kaunoja kostavan poliisi olisi jo saanut kiinni.
Mysteerin voisi selittää se, että postilaatikon perusteella talon valinnut palkkamurhaaja meni väärään paikkaan. Saman sukunimistä väkeä asuu enemmänkin ko. kadulla.
http://henkilot.eniro.fi/query?who=lahti&where=t%E4htisentie ulvila&what=ps&fixed=1&mobile=1
Ulvilassa murhattiin väärä mies?
10
3194
Vastaukset
- lataaja
Oliko se mies väärä ? Ei kai sen väärempi kuin muutkaan miehet.
- ex postimies
Poliisi varmaan haastattelee koko kadun ja mahdolliset " vihamiehet " !
Väärä mies teoria tuntuu kovin haetulta, kun postilaatikoissa pitää olla nimet nykyään ! - vierestä
ex postimies kirjoitti:
Poliisi varmaan haastattelee koko kadun ja mahdolliset " vihamiehet " !
Väärä mies teoria tuntuu kovin haetulta, kun postilaatikoissa pitää olla nimet nykyään !Ei meillä vaan laatikossa lue nimeä, pelkkä numero ja silti posti on löytänyt perille.
- Harjaavalloista
vierestä kirjoitti:
Ei meillä vaan laatikossa lue nimeä, pelkkä numero ja silti posti on löytänyt perille.
On helppoa jos on aina asunut samassa osoitteessa !
Pienemmillä paikkakunnilla posti löytää aina perille !
- Elias Nessinen
Olisiko siellä ollut opivampia kohteita?
- Murhatun naapuri
joka asuu tapetun miehen naapurissa joka on myös luvata oy:n isompi pomo.
- oikein tapahtui?
Koko juttu tuntuu oudolta..vieras tunkeutuu taloon, äiti ja vanhempi lapsi (poika?) heräävät, miksei muut lapset ja missä ne nuoremmat oli kokoajan?
Kun tappaja alkaa riehua isän kimpussa äiti ja lapsi syöksyy keittiöön soittamaan poliisia..eikö muut lapset olisi tarvinnut äitiä siinä vaiheessa ja kaikki ulos pakoon, varmaan äiti tajusi että hän ei voi tehdä siellä makuuhuoneessa mitään?
Itse ainakin olisin (ehkä) ensin yrittänyt puolustaa miestäni ja sen jälkeen ulos pakoon, ottaen lapset mukaan..miksi keittiöön johon tappaja voi tulla heti perässä?- mitä itse tekisit
Kun tuollainen tilanne tapahtuu oikeasti, ei oikeastaan kukaan osaa ajatella "järkevästi".
On helppo sanoa mitä tekisin jos näin kävisi, sitä kun on aikaa päiväkaupalla mietiskellä eri vaihtoehtoja. Mutta kun olet yht'äkkiä keskellä tilannetta...
Esimerkkinä paniikkitilanteessa toimimisesta(vaikka täysin erilainen tilanne)...
on ollut tapauksia joissa tulipalon keskellä ihmiset alkavat pelastamaan tavaroitaan ja ottavat sukkalaatikon/lehtiä ym mukaansa. - edellinen
mitä itse tekisit kirjoitti:
Kun tuollainen tilanne tapahtuu oikeasti, ei oikeastaan kukaan osaa ajatella "järkevästi".
On helppo sanoa mitä tekisin jos näin kävisi, sitä kun on aikaa päiväkaupalla mietiskellä eri vaihtoehtoja. Mutta kun olet yht'äkkiä keskellä tilannetta...
Esimerkkinä paniikkitilanteessa toimimisesta(vaikka täysin erilainen tilanne)...
on ollut tapauksia joissa tulipalon keskellä ihmiset alkavat pelastamaan tavaroitaan ja ottavat sukkalaatikon/lehtiä ym mukaansa.Kyllä mä tota ajattelin, ihminen menee paniikkiin..mutta luulisi lasten olevan etusijalla?
Ja luultavasti huutasin apua vaikkei kukaan välttämäti kuulisi. Mutta tuollaisilla alueilla kun talot on melkein toisissaan kiinni avunhuuto voisi herättää naapurit.
Onko siitä tietoa menikö tappaja samaa kautta ulos, kai vaimo sen näki kun sisällä oli? Ja auto odotti kadulla, olikohan kuski vaiko yksin liikkeellä? Kysymyksiä, kysymyksiä.
No eiköhän aikanaan selviä tuokin Ulvilan juttu.
Tämä nyt ei tähän juttuun kuulu mutta esim. mustasukkaisuus..Jämsän tapaus; vaimo sai 69 puukoniskua. Mikä saa ihmisen tekemään tuollaista? - hiukan toisin.
Mies rikkoi lämpölasin ja tunkeutui sitä kautta asuntoon. Perheen isä meni katsomaan, mikä oli äänen/melun aiheuttanut ja törmätessä tunkeutujaan alkoi sylipaini - epäselväksi minulle on jäänyt oliko puukko heti esillä vai vasta tappelun tuloksena. Jossain vaiheessa äiti tuli puolustamaan miestään, jolloin hän sai vetseniskun keuhkoonsa. Sen jälkeen äiti soitti apua paikalle.
3 nuorinta lasta nukui vanhempien makuuhuoneessa ja vanhin nukkui omassa huoneessaan - tämä vanhin lapsista taisi herätä.
Ymmärsin ettei tappelua käyty makuuhuoneessa ja hiukan jäi sellainen vaikutelma etteivät nuorimmat lapset edes heränneet(?).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874188Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293163No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10929
- 134921
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770