Vihreät saivat sen mitä tilasivat: kapasiteettivajeen ja korkean hinnan. Vihreiden perushokema on ollut jo vuosikymmeniä, että sähkö on liian halpaa. Sillä syyllä Vihreät estivät ydinvoiman rakentamisten vuonna 1993 ja yrittivät samaa vuonna 2002.
Luulisi, että Vihreät olisivat nyt ylpeitä: Saitte mitä halusitte.
Vuoden 1993 kielteisen ydinvoimapäätöksen vuoksi kapasiteetista on pulaa, ja hinta on ylhäällä. IVOa ei enää ole. Maassa ei ole enää riittävästi ammattitaitoisia insinöörejä, joten rahallakaan ei helposti saada uutta kapasiteettia. Se näkyy Olkiluoto 3:ssa. Itsensä energia-asiantuntijoiksi nostaneet Vihreät ovat.
Yövuoron
4
268
Vastaukset
- -huugo-
auta Uunon kuin kärsiä kurjuus.
Harmaat tyhjäkatseiset kerjäläislaumat sieltä rääsyissään marssivat mieron tietä etelää kohti almuja anellen kun eivät saaneet Vuotoksen allasta.
Voi kauhia.- Ei ole naurun asia
Vihreät ovat saaneet lamaa lisää lappiin ja sitten vielä niin iroonisesti ivaavat. Ei muuta kuin Vuotos rakenteille ja pian, muuten loputkin lähtevät täältä pakosalle. Vain etelän turistit pörräävät mootorikelkoillaan kairoissa sen jälkeen. Ja viinakauppojen myynti kasvaa vaan lapissa vaikka paikallisilla ei ole puupenninvertaa varoja. Mistähän se johtuu?
- Se Aito Työtön
Kapasiteettivaje ja korkea sähkön hinta.
Mitenkähän nuo nyt sitten liittyvät siihen, että saastuttavaa lisäydinvoimaa ei alettu rakentaa jo 1993?
Sähkön halpuudestahan ovat valittaneet lähinnä Fortum ja vastaavat toimijat. Sähkön "halpaa" hintaa on sitten kompensoitu siirtomaksuilla.
Sen sijaan yhdessä asiassa olen samaa mieltä; Vuotoksen allas olisi pitänyt ehdottomasti rakentaa. Sen työllistävä ja hintaa vakauttava vaikutus olisi ollut melkoinen, varsinkin jos urakat olisi jaettu kotimaisille firmoille kansallisen edun nimissä.
Mutta suurimmat yksittäiset sähköjen hintoja nostavat tekijät on ahneus ja uusliberalistinen kapitalismi.- 1Pasifsti
Sähkö ei ole valtion subventoima hyödyke, vaan hinta määräytyy markkinaehtoisesti kysynnän ja tarjonnan mukaan. Sen tuottamisesta on tullut liiketoimintaa. Valtio kyllä leikkaa voittoja verotuksella ja saa itsekin omistussuhteiden kautta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000109&posting=22000000021908012
SÄhköyhtiöt ovat yksinkertaisesti pantanneet uusia investointeja muutaman vuoden. Vuosituhannen taitteessa, jolloin oli runsaasti vesivoimaa saatavilla, hinta oli 14,88 e/MWh. Tämän on otettu Nordpoolin sivuilta.
Toisin sanoen sähkönhinta vuonna 2000 oli alle uuden ydinvoiman kannattavuusrajan! Tällä hetkellä sähköyhtiöt voivat hankkia itselleen hyviä voittoja koko loppuvuosikymmenen.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000109&posting=22000000021884267
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1067492
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1045274Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253471Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352544Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3531515Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?571330