Painepesurista

rele65

Mikä vaivaa kärsser-merkkisiä painepesureita? Itselläni esim. kaksi kappaletta 695 mallista vähänkäytettyjä, paine kateissa molemmista? Ps.Kärsserin laatu täyttä soopaa (sakemanni)

5

1219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jospa vika

      selviäis .luulempa että mäntien tiivisteet valskaa.

    • Lyhyt on ikä kärsherin

      Melko vähällä käytöllä meni loppuun. Yhdessä männässä 3 milliä sivuklappia. alkoi täristämään ja paine heikkeni. myös öljyt tieten lakkasi pysymästä. (Matoissa nykyään). Vaihda merkkiä.

    • takertelee

      Vedessä jotain hiekantapaista, niin ylipaine-,säätö-, tms. venttiili falskaa.

      Itse tukin joskus kemiallisella metallilla ko paikat, lukitsin liipasimen auki, sain koneelle lisää elinaikaa ja ajoin koneen loppuun.

    • paineensäätäjä

      se on ihan helppo purkaa ja puhdistaa.

    • Einari Keskipörhölä

      Niin, eihän tuo 695 malli ole kuin n. 15 vuotta sitten ollut viimeksi myynnissä. Että nyt jo hajonnut. Veikkaanpa että sen paineensäätimen alla oleva ns. ohikiertoventtiili on jumissa. Avaa ko. venttiili, tarkista että sen o-renkaat on ehjät/uusi tarvittaeessa. Näitä saa valtuutetuista Kärcher huolloista, hinta n. 5e paketti. Venttiilissä on 3 rengasta. Rasvaa venttiili vielä silikoonivaseliinilla.

      Tai sitten olet imenyt paskasta vettä esim. järvestä tai kaivosta ilman erillistä suodatinta jolloin edessä on isompi pumppuremontti. Se ei montaa hiekanjyvästä tarvitse niin menee venttiilit pilalle. Ja tämä koskee kaikkia pesurimerkkejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      179
      2688
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2509
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2187
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2063
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1729
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1444
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      204
      1420
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      225
      1163
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1128
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1073
    Aihe