sakkorysä

heheheeeeee

Kehäykkösellä ruuhkan jälkimainingeissa pysäytettynä oli n. kymmenen autoa tien sivuun ja poliisit kirjottelivat lappujaan minkä kerkesivät.

Harmi ettei pystytä sakottaan niitä kaikkia 80% autoilijoista jotka tuossa ajavat ylinopeutta. Jotain automatiikkaa voisi kehitellä.

4

619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onneksi

      Yks mun kaveri on Poliisi ja se sano,et ne pysäyttää ja laputtaa vain ne nysvärit, jotka eivät selvästikään hallitse autoaan edes lievässä ylinopeudessa.

      Hyvien kuskien annetaan mennä vaikkapa vähän reippaampaakin ylinopeutta, niistä kun ei kuulemma ole mitään vaaraa liikenteelle. Että mietippä kumpaanko ryhmään kuulut jos pysäytetyksi olet tullut.

      Itselläni olisi syksyllä pitänyt lähteä kortti ylinopeuden takia, mutta Konstaapeli oli sitä mieltä, että unohdetaan se ylinopeus kun ajotyyli kerran oli joustava ja auto hyvin hallinnassa, mutta kirjoitetaan nyt kuitenkin muistutus punaisia päin ajosta, niin kiire kun ei kuulemma saa ammattikuskillakaan töistä päästessään saa olla.

      Hyvä niin, muuten olisin joutunut palkattomalle lomalle töistä, elintarvikkeet kun menee pilalle, jos matka katkeaa välille sen takia, että ratsiassa todetaan kortin olevan hyllytettynä.

      Mutta jutun pointtihan on se, että kyllä Poliisi on yhtä lailla liikenteen ammattilainen kuin rekkakuskikin ja kyllä niiltä Poliiseiltakin löytyy sitä rekkamiehille ominaista liikennesilmää ja tervettä maalaisjärkeä!

      • sinulta

        Eipä pääse ammattmiehetkään tuolla lailla pälkähästä. Hyvä yritys mustamaalata ammattikuskeja.


      • puukengät on

        Vittu se ei oo mikään rekkakuski jos ei oo puukenkiä ja vähä liian pientä rahtaritakkia....


    • häh?

      Varsin harvinainen ilmiö on alinopeus!

      Edelleen kaivataan todisteita alinopeudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      247
      5683
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      35
      3301
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      134
      2562
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      211
      2057
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      64
      1542
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1017
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      961
    8. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      8
      821
    9. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      123
      813
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      10
      758
    Aihe