Sumuvalojen käyttö

Olen rekkakuski ja ajan Xenon sumarit päällä aina kun on pimeää. Räpytelkää kikottimienne valoja jos haittaa. Tarvittaessa löytyy katolta xenonpatteri jolla voin hillitä teitä.
243812
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Siis mikä ammattimies?? HOMOSTELUN? Kukaan AMMATTIMIES ei päästäis tollasta paskaa!
Kukaan ammatikseen isoa ajava ei todellakaan halua häikästä/ aiheuttaa vaaraa itselleen tai muille.

Jos tää ei ollu trolli nin sut pitäis laittaa turkin hihaan ja nussia uudestaan.

Äänestä

Näiltä valojen räpyttelijöiltä pitäisi ottaa kortti pois.Vaarantavat liikenteen kun leikkivät valopoliisia.

Äänestä
  • No miksiköhän sulle on sitten mahdollisesti välkytelty valoja? Ehkäpä omien valojesi säädöissä on toivomisen varaa tai mahdollisesti kuulut siihen porukkaan joka ajattelee "moottoritiellä ei tarvitse vaihtaa lähivaloja." Mutta ehkäpä asiat selviää sulle sitten kun käyt armeijan ja finnisi laskeutuu, eli kasvat aikuiseksi.

    Äänestä

  • Kaikille rahtareille ?
    Rekoissa ja kuorma-autoissa kun on 24 v järjestelmä ja enemmän watteja polttimoissa, siis kirkkaammat valot kuin henkilöautoissa.
    Kyllä siinä katkaisijat saa kyytiä kun sumareitten käyttäjille räpsyttelee ja sumarit sammutettuna ajaville räpsäyttää valonsa silmille ja sitten on vielä kaikki kuorma-autoilijat rangaistava heidän laillisesti kirkkaammista valoistaan.
    Eikä ole vielä kukaan räpsyttäjä vastannut että miten he näkevät ajaa lyhyillä valoilla jatkuvaa jonoa vastaan vai räpsyttävätkö koko ajan??

    Äänestä

  • Jos joku kuspiä ajelee häikäisevillä valoilla pitää hänelle jotenkin ilmoitta, että hoitaisi asiansa kuntoon.

    Äänestä

  • ne räpytellä kirjoitti:

    Kaikille rahtareille ?
    Rekoissa ja kuorma-autoissa kun on 24 v järjestelmä ja enemmän watteja polttimoissa, siis kirkkaammat valot kuin henkilöautoissa.
    Kyllä siinä katkaisijat saa kyytiä kun sumareitten käyttäjille räpsyttelee ja sumarit sammutettuna ajaville räpsäyttää valonsa silmille ja sitten on vielä kaikki kuorma-autoilijat rangaistava heidän laillisesti kirkkaammista valoistaan.
    Eikä ole vielä kukaan räpsyttäjä vastannut että miten he näkevät ajaa lyhyillä valoilla jatkuvaa jonoa vastaan vai räpsyttävätkö koko ajan??

    Ei ole watteja yhtään enempää kuin 12 v polttimoissa virrankulutus vain on pienempi

    Äänestä

kaikilla omat merkkinsä

Äänestä

Näitä tojoräkänokkia aivan liikaa vaarantamassa liikennettä!

Äänestä

Ratissa ole enää montaakaan ammattimiestä ole ollut vuosiin RÄKÄNOKKASIA pojankloppeja siellä vilkuttelee niitä valojaan kännykkä korvalla. Sentakia niitä on jokapäivä kumollaankin kun toisessa kädessä on kännykkä toisella vilkutellaan valoja polvella yritetään pyörittää rattia ja toisen jalan ukkovarpaalla kaivetaan korvaa. EIPÄHÄN SIELLÄ ENÄÄ KUNNON RAHTARIA OLE MONTAA

Äänestä

Minä ajan AINA sumarit päällä. Pidän sumareista. Tarvittaessa tehostan niitä ajamalla pitkät päällä!

Äänestä

...ja ne päällä aamisesta sen suurempaa haittaa kuin nykyajan xenoneista? Mielestäni xenon valot häikäisee ihan yhtä paljon tai jopa enemmän kuin "tavalliset" lähivalot sumarit päällä yhteensä. Sitä paitsi sumarit päällä ajaminen ihan yhtä paljon nykyautojen lähivalojen (ennen kuin xenonit tuli)huonoutta kuin asennekysymystä.

Äänestä

Onko kukaan tajunnut: kun ei ole sumua, sumuvalojen käyttö huonontaa näkyvyyttä! Sumuvalot valaisevat hyvin lähietäisyydeltä, mutta silmän tottuessa sumareiden valaisemaan alueeseen ei nähdäkään alueen etupuolelle niin hyvin kuin ilman sumuvaloja. Ilmiö on sama kuin pimeällä valaistulla pihalla ei näekään valaistun alueen ulkopuolelle. Jos ette usko, niin kokeilkaa. Sääntö sumuvalojen käytöstä perustuu juuri tähän ilmiöön. Mutta ettehän te usko. Väitelkää vaan. Minä vain ihmettelen jopa ammattikuskien hölmöilyä valojen kanssa. Kunnossa olevat sumarit ovat oikein käytettynä (sääntöjen mukaisesti) ihan hyödylliset valot. Arvatkaas muuten, mistä valot saavat energiansa? Minä veikkaan polttoainesäiliötä...

Äänestä
  • AKUSTA. olet vähän älykäs.

    Äänestä

  • opiskele kirjoitti:

    AKUSTA. olet vähän älykäs.

    Onko autosi akku pohjaton kaivo mistä voi ammentaa loputtomasti energiaa? Sellaiselle olisi käyttöä minullakin, voisin irtisanoa asuntoni sähköliittymän kokonaan, hankkisin vain tarpeeksi ison invertterin ja ottaisin virrat akusta!

    Niin, moottorin käydessähän akusta ei tule yhtään mitään, vaan sinne menee latausvirtaa generaattorilta. Kaikki valot ym. saavat virtansa suoraan generaattorilta. Ja generaattori taas ottaa tarvitsemansa voiman hihnavedolla moottorilta joka kuluttaa sitä enemmän polttoainetta mitä enemmän sitä kuormitetaan.

    Generaatorin hyötysuhde on ehkä n. 50%. 100w valot ottaa voimaa moottorilta 200w. Moottori tarvitsee ehkä n. 30% hyötysuhteella polttoaineesta energiaa 650w tehon tuottamiseen. Dieselillä tunnissa n. 0,7 litraa dieseliä, talvidieselillä mahdollisesti vähän enemmän.

    80km/h keskinopeudella kulutus kasvaa 0,9l sadalle niillä 100w valoilla.

    Äänestä

Miksi pitäis käyttää sumuvaloja, paitsi sumussa! Ne valaisee noin 20-30 metriä. Pelkkää ulkonäköpelleilyä ja toisaalta puberteetti-ikäisten koristelua. Jos aikuinen mies polttaa sumareita, on se merkki siitä että on vähän pieneksi jäänyt...

Äänestä

pitääkin huomenna tarkistuttaa rekkamiesten kaikki lisävalot vaalimaan taukopaikalla, siellä on aikaa ruuvailla ylimääräiset valot pois ja maksella rikesakot

Äänestä

Sumuvalojen käyttäminen


Lain mukaan etusumuvaloja ja takasumuvaloja saa käyttää vain sumun tai rankan vesi- tai lumisateen aikana. Etusumuvaloja saa tällöin käyttää lähivalojen asemasta, jos etuvalot ovat samanaikaisesti kytketyt. Takasumuvaloja saa käyttää myös milloin ajoviiman tiestä nostama lumi, pöly tai loka oleellisesti rajoittaa ajoneuvon näkymistä.

Äänestä

Minäkin olen rekkamies,mutta minusta tuntuu että jos on tuollaiset asenteet asiasta,niin ehkä olet valinnut väärän ammatin.

Äänestä

NIITÄ ON KAIKENLAISIA 'AMMATTIMIEHIÄ'.
HYTIN KATOLTA LÖYTYY VALOTEHOJA, MUTTA HYTISTÄ EI.
LÖYTYNEEKÖ MUUTA KU ROIKKUVAT FARKUT.

Äänestä

Olet häpeäksi ammattikunnallesi.

Äänestä

näistä sumuvalopelleistä vielä.kävin aikoinani miamissa.ja ihmettelin kun siellä jotkut ajoivat keskellä kirkasta päivää sumarit päällä,tuttavani kertoi .että homot ajavat sillein.kun etsivät seuraa, aika loogista.onkohan suomessakin niin????

Äänestä

"Sumuvalot" päällä saa ajaa, tämä siis jos ainoastaan parkit palaa edessä niiden "sumareiden" kanssa (tällöin ne sumarit muuntuvat poliisin silmissä huomiovaloiksi) sekä takana pitää olla valot päällä.
Mutta jos sumareiden kanssa palaa edessä puolikkaat, silloin pamahtaa huomautus tai sakkoa.
DLR:t taas jos on niin takana ei tarvitse palaa mitään ja edessä pelkät DLR:t riittää.

Äänestä

kun pidän (sumuvaloja päällä) kun tarvitsen nähdä juuri sen pimeän alueen siinä keulassa. JA kun tiedän että tavan umpiot on liian korkella Esim. pihalle ajaessa. tiedän että tavan umpioiden valot menee kuorma-autosta suoraan talon sisään. naapuri rauha on pysynyt hyvänä.

muistakaa että henkilö autossa on neljä (viisi) etu valaisinta.
-parkit(äärivalaisimet)
-lyhyet
-pitkät
-lisä pitkät
-sumuvalot tai päivävalot (usen jompikumpi). listassa sama laki.

sumuvaloja käytetään oikein kun on raoitettu:
-äärivalot, etu sumuvalot palavat yhtäaikaa.
-lyhyetvalot ja takasumuvalo palaa yhtäaikaa.
-lyhyetvalot, taka ja etusumuvalot palavat yhtäaikaa.

mutta ei voi kytkeä yhtäaikaa:
-pitkiävaloja ja etu sumuvaloja.
-taka sumuvaloa ja äärivalot pelkestään
-sumuvalot palavat pelkästään.

2reletta ja toimii auton omasta katkasimista. ei voi vahinossa kytkeä väärin valoja päälle. joten katsastuksesta menee läpi.

kytkenällä saa:
- valoisat sumuvalot ( lyhyet ja sumuvalot)
-pimeät sumuvalot ( etusumuvalot ja parkit)
-sade sumuvalot ( lyhyet ja taka sumuvalo)
-korjaus valot ( kun auto on tien reunassa saa ilman virta avaimia etu sumuvalot palamaan parkivalojen kanssa) kun laittaa etu sumuvaloista 180 astetta kääntyvät taaksepäin on korjausvalot jos tarvitsee auton alle tiirustella.

Äänestä
  • Meses nyt opiskeleen niitä valoasioita, ennen kuin tulet sössöttämään paskaa.
    Autoissa ei ole kuin yhdet etuvalot, yleensä vain kaksi kappaletta, yksi oikealla ja yksi vasemalla, korkeintan 400 mm auton sivusta. Äärivalot on ihan eri asia. Edes peruskäsitteet ei ole sinulla tiedossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ammattimies. kirjoitti:

Olen rekkakuski ja ajan Xenon sumarit päällä aina kun on pimeää. Räpytelkää kikottimienne valoja jos haittaa. Tarvittaessa löytyy katolta xenonpatteri jolla voin hillitä teitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu