Miten auttaa masentunutta?

Ystäväni on masentunut ja minulta on puuttuu keinot auttaa.
Ystävä on pitkällä sairaslomalla ja rypee vain masennuksessaan, ei käy missään juttelemassa asiasta tmv. on vaan kotona. Itse en usko että pelkällä kotona makaamisella homma paranee, mitä voisin tehdä auttaakseni?

Voiko masentunutta vähän potkia persuksille ja yrittää saada lähtemään liikkeelle? VOiko yrittää painostaa analysoimaan ongelmia ja pistämään ne oikeisiin mittasuhteisiin? Onko oikein ehdottaa positiivista lähestymistapaa esillä oleviin asioihin? Varmaan jonkinnäköinen ammattiapu ainakin olisi suositeltavaa?

Mulle masennus on uusi tuttavuus ja pelkään tekeväni lisää hallaa jos puutun asiaan väärällä tavalla. Mikä olisi paras keino auttaa?
Ei kai murheiden märehtimenen ja kotona yksin päiväkaudet ahdistuminen voi olla ratkaisu?

Kiitos jos viitsitte vastata. Apu on tarpeen.
5623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Koti on masentuneelle turvapaikka ja p:lle potkiminen ei johda yhtään mihinkään. Koska hän on sairauslomalla, masennus on ilmeisesti diagnosoitu ja lääkitys määrätty. Se kyllä tehoaa, mutta vasta ajan kanssa. Ammattiapua pitäisi myös saada.

Ole läsnä, kuuntele ja tue, mutta älä painosta.
Se että masentunut eristäytyy ulkomaailmasta kuuluu kuvioon. Voimia ei yksinkertaisesti vaan ole ja niiden kokoamiseen menee viikkoja tai jopa kuukausia.

Toki, jos saat ilman painostusta kaverin ulos, se on hyvä juttu, mutta mene hänen ehdoillaan.
Kuten sanottu hyvääkin tarkoittaen voi tehdä vahinkoa. Pitkämielisyyttä ja kestämistä tarvitaan myös lähiympäristöltä, eikä se ole varmasti helppoa, mutta uskon että ystäväsi osaa antaa avullesi oikean arvon, kunhan tervehtyy.

Äänestä

Lääkitys kuntoon masentuneelle. Se on ensimmäinen teko, vasta niiden alettua vaikuttaa muutaman viikon kuluessa, on edes mahdollista masentuneen koettaa alkaa pikku hiljaa toimimaan ja aktivoitumaan.

Perseelle potkiminen saattaa vain pahentaa potilaan oloa, koska hän ei yksinkertaisesti pysty tekemään arkisiakaan askareita vaikka haluaisi. Siitä nousee lisää sitä huonommuuden tunnetta, mikä masiksen takana yleisesti on...

Tärkeää on se, että masentunutta ei jätä yksin!!! Pidä päivittäin yhteyttä ja osoita, että välität...

Äänestä

...tukena, rinnalla, kannustajana, ystävänä..
ole kärsivällinen, älä hylkää..
houkuttele ulos ja avun piiriin.. houkuttele vielä toisenkin kerran..ystävällisesti:)

Äänestä

Pakottaminen vain lisää ahdistusta. Jos todella saat hänet edes pienelle lenkille pimeään aikaan, niin hyvä.
Älä paljon kysele, anna hänen puhua ja älä vähättele sinusta pientä ongelmaa.
Katso, että perusasiat ovat kunnossa eli ottaa lääkkeensä, huolehtii hygieniasta, ei juo alkoholia (pahentaa), maksaa laskunsa. Mikäli noissa on puutteita, niin tiskaa sinä ja käske hänen käydä suihkussa sillä aikaa (sen verran voi pakottaa).
Neil Hardwik oli kotona verhojen takana 2 vuotta, eikä siinä auttanut mikään. Vaikea ymmärtää, mutta näin se vaan menee vaikeasti masentuneella.

Äänestä

Mulla ainakin näin, etten oikein kellekään ole kertonut näistä aidoista tunteistani, en ainakaan ystäville osaa. Tässä samaisella viikolla kaverit pyysi ulos ja kieltäydyin. Kun olin keksinyt pariksi päiväksi sellaista "tekemistä" että voisin jättäytyä pois, en enää kolmanteen kehoitukseen kehdannut kieltäytyä. Eihän sitä välejään halua kokonaan katkaista ja toista näistä kavereista ei ollut nähnyt aikoihin. Hetkeksi piristyi, tekihän se hyvää, en sitä kiellä. Sitä ei vain tahtoisi jaksaa, kun on raskas vaihe opiskeluissa ja pakollisia menoja. Ei jaksaisi joka vapaapäiväkin pakertaa esseitä eikä toisaalta lähteä kaupungillekaan ostamaan lahjoja kun ei ole sitä rahaakaan, millä ostaa, muuten haluaisin toki ilahduttaa läheisiä ihmisiä. Joulu on rasittavaa aikaa, se merkitsee kaiken aikaa menoa ja rauhatonta elämää. Joka päivä pitäisi jaksaa lähteä jonnekin ja pitää hauskaa kun haluaisi vain nukahtaa peiton alle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ystävä hädässä kirjoitti:

Ystäväni on masentunut ja minulta on puuttuu keinot auttaa.
Ystävä on pitkällä sairaslomalla ja rypee vain masennuksessaan, ei käy missään juttelemassa asiasta tmv. on vaan kotona. Itse en usko että pelkällä kotona makaamisella homma paranee, mitä voisin tehdä auttaakseni?

Voiko masentunutta vähän potkia persuksille ja yrittää saada lähtemään liikkeelle? VOiko yrittää painostaa analysoimaan ongelmia ja pistämään ne oikeisiin mittasuhteisiin? Onko oikein ehdottaa positiivista lähestymistapaa esillä oleviin asioihin? Varmaan jonkinnäköinen ammattiapu ainakin olisi suositeltavaa?

Mulle masennus on uusi tuttavuus ja pelkään tekeväni lisää hallaa jos puutun asiaan väärällä tavalla. Mikä olisi paras keino auttaa?
Ei kai murheiden märehtimenen ja kotona yksin päiväkaudet ahdistuminen voi olla ratkaisu?

Kiitos jos viitsitte vastata. Apu on tarpeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu