Krav maga vai defendo

Entinen jujutsuka

Olen ajatellut aloittaa Krav magan tai defendon harjoittelun Helsingissä, taustaa löytyy jujutsusta usemampi vuosi, mutta poltin itseni loppuun sen lajin parissa ja uudet kuviot on mielessä.

Onko defendoon tulossa lisää treenivuoroja, katselin että Prime fighterissa laji on, mutta siellä ei ollut treenit kuin kerran viikossa.

Ebtäs sitten Krav maga, miten eroavat Combat academyn ja Primen maga-hommat tosistaan, combatissa olisi tosi kivasti treeniaikoja?

Onko defendo vieläkin järkevämpi lajina, kuin Krav maga, eikö magakin ole aika suoraviivaista?

2

760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kamppailu-pioneeri

      Ota yhteyttä seuroihin ja kysy.

      Krav maga ja defendo ovat molemmat järkeviä ja toimivia järjestelmiä.


      Minulla kävi täsmälleen samoin, aloitin jujutsun jo 8-vuotiaana ja harjoittelin sitä yli kaksikymppiseksi, treenasin 7 kertaa viikossa ja ohjasin harjoituksia kolme kertaa viikossa, lopulta uuvahdin ja lopetin lajin.

      olen nyt kolmekymppinen ja harrastusmielessä treenaan magaa ja kivaa on ja järkevää , paikatkin kestää magaa paremmin, kuin jutsua.

    • vaikka

      sinne primen salille treenaamaan molempia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      3969
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      12
      3531
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      49
      2957
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2932
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      144
      2541
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      52
      2241
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      16
      1488
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      105
      1446
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1324
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      38
      1189
    Aihe