Aivoverenvuoto.

Eli minulla oli aivoissa pullistuma joka sitten puhkesi (SAV) syyskuun eka päivä, ja nyt olen raskaana 14:sta viikolla. olisin kysynyt tietääkö joku synnytyksen vaaroista tässä tapauksessa, eli olisiko sektio parempi tapaus?
21055
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

varmaan osaa kaikista parhaiten kertoa.Kannattaa siis kääntyä heidän puoleensa.Jokainen ihminen on kuitenkin oma yksilönsä ja mikä toimii toisella,ei toimi toisella.Sinullahan on ultra-aikakin kohta puoliin käsillä ja siellähän voi kysellä ja tietenkin neuvolalääkäriltä.He osaavat antaa ihan fakta tietoa.

Toivon sydämeni pohjasta,että sinulla menee kaikki hyvin ja miksei menisi?! :)Kysele asiantuntijoilta,hehän loppujen lopuksi sen päätöksenkin tekevät,mikä on sinulle turvallisin tapa synnyttää.

Paljon voimia sinulle ja onnea odotukseen!!!! :)

Äänestä

hei.itselläni oli sav vuonna 2004 joka johtui aneurysman puhkeamisesta synnytyksessä.aneyrysma on platinalangalla koilaamalla täytetty 2 kertaa..nyt olen raskaana viukolla 29 ja nimenomaan jännitän ponnistusvaihetta..töölön neurokirurgit ovat vahvasti sitä mieltä että tämä ei vaikuta synnytykseen..ok.nyt olen päättänyt koettaa ensin alakautta koska ammatti-ihmiset ovat sen nyt sanoneet että todellakin kuulemma pää kestää..et nyt viestissäsi kertonut miten sinua on hoidettu mutta kyllä ne neurologit/kirurgit jotka sinua ovat hoitaneet niin varmasti kertovat sinulle mitä sinun kohdallasi on paras vaihtoehto..itse en haluaisi sektiota sen omien riskien ja pitkän toipumisen vuoksi,vaikka sektioita tehdään päivittäin niin jollain lailla ehkä jännitän sektiota silti nyt enemmän...otahan yhteyttä sinua hoitaneisiin lääkäreihin niin saat mielenrauhan toivottavasti..minä en oo saanut kun luonnostani oon stressipupu...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Eli minulla oli aivoissa pullistuma joka sitten puhkesi (SAV) syyskuun eka päivä, ja nyt olen raskaana 14:sta viikolla. olisin kysynyt tietääkö joku synnytyksen vaaroista tässä tapauksessa, eli olisiko sektio parempi tapaus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu