Toivon sydämeni pohjasta, että Iisalmikin tulee hyötymään Lapinlahden positiivisesta kehityksestä. Lapparihan on tällä vuodella päässyt savon harvojen muuttovoittokuntien joukkoon.
Työpaikkojakin on tullut lisää 400 kpl viime vuosina ja kehitys näyttää jatkuvan.
Kuntahan teki päätöksen kymmenen uuden sairaanhoitajan palkkauksestakin.
Uskon vahvasti että, kun Iisalmelaisilla on näin hyvin menestyvä naapuri niin saavat kaupunkilaiset murusia itselleenkin Lapinlahden menestyksestä.
Jos ei muuta niin aitoa iloa siitä kun naapuri pärjää.
Peukut pystyyn ja juhlitaan yhdessä kun Lapinlahti todistaa Paras hankkeen johtopäätökset väestöpohjavaatimuksista vääriksi.
Työpaikkojakin on tullut lisää 400 kpl viime vuosina ja kehitys näyttää jatkuvan.
Kuntahan teki päätöksen kymmenen uuden sairaanhoitajan palkkauksestakin.
Uskon vahvasti että, kun Iisalmelaisilla on näin hyvin menestyvä naapuri niin saavat kaupunkilaiset murusia itselleenkin Lapinlahden menestyksestä.
Jos ei muuta niin aitoa iloa siitä kun naapuri pärjää.
Peukut pystyyn ja juhlitaan yhdessä kun Lapinlahti todistaa Paras hankkeen johtopäätökset väestöpohjavaatimuksista vääriksi.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niin, moniko Lapinlahtelainen käy töissä IISALMESSA?
Työssäkäyntialue jakaantuu
Omassa kunnassa vajaat 2000
Iisalmessa 300, Iisalmesta 160
Kuopio- Siilinjärvi 280 ja päinvastoin 158
Kuulumme 1.1.2007 alkaen Siilinjärven työvoimatoimistoon
Kaupallinen vaikutusalue Iisalmeen, kehitys kulkee kohti Kuopiota
Maakunnan merkitys tulee lisääntymään seutujen kustannuksella
Tuossapa hiukka tietoa, ei hirviä ero ole Iisalmen ja Siilinjärvi-Kuopion alueiden välillä.
Lisäksi täytyy muistaa eläinlääkinnän ja terveystarkastusten puolelta yhteistyö jossa on mukana Rautavaara, Nilsiä, Varpaisjärvi ja Lapinlahti.
Lapinlahdella on yhteistyötä monen ympäristökunnan kanssa, mutta tämän hetken suurin yhteistyökumppani rahallakin mitaten on Ylä-Savo ja Iisalmi.
Eiköhän Iisalmen taloudessakin ala tuntua Lapinlahden positiivinen kehitys muutaman vuoden kuluessa, kunhan ei iisalmen isät hassaa tilaisuutta ja havittele kuntaliitosta josta kukaan ei todella hyödy.
Iisalmi voisi hyötyä kuntaliitoksista siten, että saisi paremman virka- ja luottamushenkilöjohdon. Tosin palstan lukijoille olisi varmasti kauhistus, kun maalaiskuntien keskustalaiset päättäjät saneeraisivat Iisalmen talouden ja hallinnon, mutta tulisi se sillä kuntoon paremmin kuin vasemmistoliiton hypnottisessa uni-ohjauksessa.
koko johto.Onhan tuo kepuenemmistö jo nähty,mihin se vie.Ei perkele ikinä.
Kaupungissa kait on vasemmistoliiton (ex-komunistien) edustaja hallituksen puheenjohtajana.
Sitä ei kait voi kieltee, ja kokomustalaiset on kovasti sen vasemmistoliiton linjoilla.
Taitaa olla ne kepulaiset ainoita, jotka ei oo veronmaksajien taakkana, mietipä se uuvestaan.
Melkein miljoonan euroo sai Iisalmi harkinnanvaraista valtion tukea. Liekö sitten kaupunki jo niin pahassa jamassa? Tarpeeseen tuli varmaan.
Mikä on esim. Pohjois-Savon ostovoima KOKO EU:n keskiarvoon nähden. Taitaa olla alapuolella. Se on yksi monista syistä, että tänne ei ole ollut tunkua muualta, työttömyyden lisäksi. Tilanne on kuin Saksassa ennen Hitlerin valtaannousua. Tänne eivät tulisi edes venäläiset, vaikka houkuteltaisiin. Sielläkin on heille paremmat olot. Ehdotan laajempaa perspektiiviä asioiden tarkasteluun.