Sittapiikki

tuoppi

Voisko joku kertoo kuka oli tai on Sittapiikki?

18

10477

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli muistaakseni ns. siipeilijä, joka pyöri Juicen ja Grand Slamin hemmojen kanssa ympäri Suomea. Kuuluu siis samaan sarjaan Apon kanssa (mietin vaan, koska Appo aikoo lyhentää velkojaan...)

      • Anonyymi

        Ei ole siipeilijä , kuten yllä epäilee joku , ken tunne ei.


    • juicerok

      kyseinen sittapiikki oli herra nimeltä kimmo rinne, ähtäristä, toimi roudarina joissakin bändeissä

      • Mää vaan

        Eiköhän sittapiikki ole vielä hengissä, vaikuttanee Tampereella. Sittapiikille terveisiä!


    • Limo57

      Sittapiikki toimi sellaisessa vaatimattomassa bändissä kuin Agents roudarina ja valomiehenä sekä autonkuljettajana. Silloin hyvin alkuaikoina ennen vuotta kuin ns. Väinämöinen oli pääroudari.Sittapiikki on Topin hyvä ystävä jo lapsuuden ajoista lähtien. Toinen ähtäriäinen Agents roudari oli Metsä-Janne eli Topin serkku Janne Metsäluoma. Kukaan muu ei saanut Raulia lavalle kuin Metsä-Janne, kun Rauli "kiukutteli" takahuoneessa. Viina oli liikaa tai liian vähän.

    • Kylähullu (the last)

      Sittapiikille lähetetään terveisiä mm. Lopun alkua-dokumentissa ja Elävänä Helsingissä-konsertin dokumenttiosuudessa, Boogieteorian alkeet-biisin nuoteissa ja Pienestä pitäen-biisin musiikkivideolla. Muistaako joku muita mainintoja?

      • radion_kuuntelija

        Vuonna -86 Yleisradio esitti suorana Härmärock-konsertin ja siinä Grand Slam lähetti lavalta Sittapiikille terveisiä, kuten lähetti monelle muullekin.

        Kyseisessä konsertissa Juice pahoitteli mm. sitä että hänen äänensä saattaa pettää kesken konsertin. "Kurkkuni on karhea kuin hapankorppu", mutta hyvinhän se kesti, oli ilmeisesti niin runsaasti lääkitty ennen keikkaa.

        Minulle muuten selvisi vasta kyseisestä radiolähetyksestä sekin seikka, että Toni Lähteenmäki on nainen. Kun Grand Slam esitti kappaleen "Rakkauden ammattilainen", Juice ja Toni lauloivat sen ja jossain vaiheessa biisiä Juice esitteli laulajan: "tämä kaunisääninen artisti on nimeltään Toni Lähteenmäki" ja minä ihmettelin että mitä vittua, Tonihan on miehen nimi.

        Olinhan minä Grand Slamin levyiltä ennenkin bongannut jonkun naisäänen, ja levynkansista nähnyt nimen Toni Lähteenmäki. Koskaan en kuitenkaan millekään keikalle ollut eksynyt niin että Lähteenmäki olisi ollut vierailijana, joten tämän asian suhteen olin täysin ummikko.

        Vasta myöhemmin selvisi sitten sekin että Tonin oikea nimi on Tiina.


      • Tappi--

        Härmärock-konsertti tuli uusintana Radiomafiasta 90-luvun alkupuolella. Sen jälkeen en ole sitä kuullut. Saisivat joskus esittää sen.


    • aakue

      Sittapiikki oli joku mopon/auton vika! SP lapsena aikuisten seurassa viallisen mopon ääressä kirkkaalla lapsen äänellä: "Jos siinä on sittapiikki"!! > Hautakivessäkin lukee "Sittapiikki"

      • Mansesta

        Sittapiikki oli eilen meidän keikalla ilmielävänä, joten hautakivi-tarina taitaa olla urbaanilegendaa ;-)
        Lähteenmäen Tonihan ponnisti julkisuuteen Ilona-bändinsä keralla joskus 80-luvulla. Mm. Kesäpanosta lauloi tuo tyttöorkesteri. Joskin toisinaan bändissä taisi vaikuttaa myös muuan Sami Ruusukallio;-)


      • asioistatietävätaho
        Mansesta kirjoitti:

        Sittapiikki oli eilen meidän keikalla ilmielävänä, joten hautakivi-tarina taitaa olla urbaanilegendaa ;-)
        Lähteenmäen Tonihan ponnisti julkisuuteen Ilona-bändinsä keralla joskus 80-luvulla. Mm. Kesäpanosta lauloi tuo tyttöorkesteri. Joskin toisinaan bändissä taisi vaikuttaa myös muuan Sami Ruusukallio;-)

        Juu ja olihan Lähteenmäki myös Heikki Silvennoisen kanssa naimisissa aikoinaan. Samoin Lähteenmäki oli Mato Valtosen kanssa vähän aikaa naimisissa, pari vihittiin Tuuliajolla-risteilyllä mutta vuotta en muista, ensimmäisellä risteilyllä se ei ainakaan tapahtunut.


    • Söliferos

      Sittapiikki oli erityisesti Solifer-mopoja vaivannut ongelma.
      Nääs sytytystulppaan tuli aika ajoin ns piikki elektrodien väliin, joka piti mekaanisesti poistaa.
      Savon puolessa tätä piikkiä kutsuttiin jopa nimellä sittapiikki

    • Anonyymi

      Elää , mörisee ja voi hyvin. Tuosta tuo juuri läksi kotiaan kohti ajelemaan.

    • Anonyymi

      katso muistaakseni jyrki ohjejmaa missä frogley lähetti terveisiä sittapiikille eli hänon ehkä musiikin/muusikkijoeiden kanssa tekemisissä tekemissä ettei mikään ihan turha jätkä muusikko piireissä joten ole ajantasalla ennen kun alat tollaisia kirjoittelemaan!

      • Anonyymi

        frogley esiintyi silloisen yö yhtyeen rumpalina/myös lauloi siinä myös yhden biisinkin jos olen väärässä niin haistakaa v:ee terveisin eräs joka tietää eikä keksi mitään olematonta juttuja koska itsekkin vain rämpytän mitä tahansa mitä vaan käsketään koska osaan muutakin kun vain kirjoittaa!?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        frogley esiintyi silloisen yö yhtyeen rumpalina/myös lauloi siinä myös yhden biisinkin jos olen väärässä niin haistakaa v:ee terveisin eräs joka tietää eikä keksi mitään olematonta juttuja koska itsekkin vain rämpytän mitä tahansa mitä vaan käsketään koska osaan muutakin kun vain kirjoittaa!?

        Sittapiikki jäi kerran hotellihuoneeseen lukkojen taa, hätääntyi ja paskoi housuunsa, ei älynnyt mennä vessaan.


    • Anonyymi

      Oli ajanut n. kuukausi takaperin viiksensä . Näin etuperin .

    • Anonyymi

      Yleisradion kuunnelmassa Armi Aavikko, siinä välissä olin elossa, esiintyy myös tämä Sittapiiki. Hän oli joskus the Boys -yhteen roudarina ja tämä yhtye soitti jonkin aikaa Dannyn ja Armin taustabändinä. Tästä aiheesta taitaa kertoa myös Froud, Marx Engels & Jung -yhtyeen kappale Danny Show. Yhteistyö päättyi katastrofaalisesti bändin huonon käytöksen takia. Taisi siinä olla Sittapiikki yhtenä pahimmista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      88
      2737
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2293
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1113
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      958
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      839
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      690
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      645
    8. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      40
      568
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      35
      543
    Aihe