saab99 etujarrusatula/käsijarru

puhdistin 99:n etujarrusatulat ja vaihdoin tiivisteet, mutta toisella puolelle ei käsijarru sitten alkanut toimia lainkaan vaikka sitä käsijarruvipua liikuttelin edestakas. mäntä ei työnny ulos lainkaan eli ei paina jarrupalaa lainkaan. tavallinen käyttöjarru kyllä toimii hyvin ja toisen puolen satula alkoi kyllä toimia kunnolla. eli mikä jippo siinä käsijarrun automaattisäädössä on vai liekö tuo toinen jarrusatula kumminkin sökönä - ennen purkamista se kyllä toimi jotenkin eli jätti jarrut hiukan laahaamaan. vinkeistä kiitollinen olisin!
31899
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tarkista käsijarrun käyttövivun ja satulan väli; pitää muistaakseni olla n. 0.5 mm. Mäntä pitää olla kokonaan sisäänruuvattu eli käsijarrun työmännän ja varsinainen männän välissä on kierretappi. Käsijarruvaijeri pitää olla löysällä kun säätö aloitetaan, vedetään muutama kerta käsijarru päälle ja pois, vasta sitten kun se alkaa pitämään säädetään mahd. löysät pois vaijerista. Jos vaijeri on liian kireällä ei säätö onnistu. Varmemmat ohjeet ja tarkat säätöohjeet löytyy korjausoppaasta joita löytyy kirjastoista.

Äänestä

Ensinnäkin, vaijeria ei tarvitse koskaan säätää, mikäli satulan vivun ja rungon välillä on se 0,5mm jarru vapautettuna. Säätöä tarvitaan vain silloin, jos vaijereita on vaihdettu, ne ovat venyneet tai vivustossa on väljää. Alunperin vaijerit menevät autossa ristiin, tarkista!

Jos säätö on ok, vedä käsijarrua päälle 5 pykälää, käynnistä kone ja polje jarrupoljinta niin monesti, että käsijarru ottaa kunnolla 7-9 pykälää vedettynä.

Äänestä

purkaa ja koota ysiysin etujarrusatulat..kertoisin kuitenkin yleisesti jarruista seuraavaa:
Iän myötä kuluvat loppuun, mutta tekohengityksenä purkamattomille satuloille: ota jarrupala pois säädettävän männän edestä ja säädä mäntä niin lähelle levyä kuin on mahdollista siten että jarrupala vielä juurijajuuri mahtuu väliin, ilmaa jarru (avaamalla ruuvi ja sulkemalla kun nestettä tulee), pumppaa jarrulla pari kertaa ja kokeile pyöriikö jarrulevy. Jos pyörii aivan vapaasti, on mäntä yhä liian kaukana, jos laahaa hiukan, silloin vetele kässäriä pari kertaa ja vapauta ja kokeile pyöriikö levy (voi olla aluksi jumissa, auta esim laittamalla pyörä huulille ja koita sitten pyörittää).Jos voimaa riittää ja vielä pyörii, sitten kokeile kässäriä naksaus kerrallaan, jos ottaa 3-4 naksauksella, niin hyvä. Olettaen että vaijeri ei jumita ja satulan jousi palauttaa jarrun vivun, muuten voi olle heikkoa.
Vaikea se on korjata näin netin välityksellä, eikä se ole helppoa muutenkaan, tosin se on ainoa tekninen katsastusmurhe kohtuukuntoisessa saabulassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jare kirjoitti:

puhdistin 99:n etujarrusatulat ja vaihdoin tiivisteet, mutta toisella puolelle ei käsijarru sitten alkanut toimia lainkaan vaikka sitä käsijarruvipua liikuttelin edestakas. mäntä ei työnny ulos lainkaan eli ei paina jarrupalaa lainkaan. tavallinen käyttöjarru kyllä toimii hyvin ja toisen puolen satula alkoi kyllä toimia kunnolla. eli mikä jippo siinä käsijarrun automaattisäädössä on vai liekö tuo toinen jarrusatula kumminkin sökönä - ennen purkamista se kyllä toimi jotenkin eli jätti jarrut hiukan laahaamaan. vinkeistä kiitollinen olisin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu