Psoriasis(ko) ja hiusten lähtö?

Onko kukaan täältä kärsinyt psoriaksesta?

Ajattelin kysyä, koska päänahassani on jokin ihmeellinen ongelma ollut jo pari kuukautta. Päänahkani muodostaa jotain ihmeellisiä laattamaisia, keltaisia talilta vaikuttavia "levyjä". Aina kun sellainen irtoaa, lähtee mukana myös tuppo hiuksia. En haluaisi, että tällainen ongelma tulee haittaamaan jo ennestään harvenevia hiuksiani. Lisäksi hiukseni rasvoittuvat tavallista nopeammin, mutta häiritsevin tekijä on tuo päänahassa muodostuva keltainen juttu.

Onko ongelma tuttu ja ennen kaikkea, onko kyse Psoriaksesta? Olen etsinyt tietoa ja olen sitä löytänytkin ja useassa yhteydessä törmään myös nimeen psoriasis. Siksi kysyn, jotta varmistuisin siitä, että onko kyseessä ko. sairaus.

Ihoni muualla kehossa on ihan normaali. Oikeastaan jopa normaali-ihoa paremmassa kunnossa.
3563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tarkennusta vielä: päänahkani toisinaan myös kutiaa, ei kuitenkaan ihan kiusaksi asti. Koen päänahkani myös astetta aremmaksi kuin normaalisti. Mutta mitään näppylöitä, finnejä, ihottumaa tms. minulla ei ole missään kehossani, ei edes päässä. Myöskään sellaista hilsettä, mikä putoilisi pitkin olkapäitä ns. "lumisateena" minulla ei ole koskaan esiintynyt, ei nytkään.

Tuttu ongelma kenellekään?

Äänestä
  • Ilmiselvää taliköhnää. Voi olla myös finnitön ainakin aluksi mutta edetessään aiheuttaa finnimäistä ihottumaa hiusrajaan. Sinuna varaisin ajan ihotautilääkärille. Sienilääkkeet auttavat noin varhaisessa vaiheessa hyvin. Myös Nizoral shampoolla pesu voi lievittää oireita.

    Äänestä

  • tietoa. kirjoitti:

    Ilmiselvää taliköhnää. Voi olla myös finnitön ainakin aluksi mutta edetessään aiheuttaa finnimäistä ihottumaa hiusrajaan. Sinuna varaisin ajan ihotautilääkärille. Sienilääkkeet auttavat noin varhaisessa vaiheessa hyvin. Myös Nizoral shampoolla pesu voi lievittää oireita.

    Osta lorealin hilseshampoota joka sisältää seleeni-disulfidia .. Toimii juuri tuohon, itsellä oli ja lähti muutamassa viikossa.. Kokeiltiin kaiken maailman reseptilääkkeetkin eikä auttanut..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


neuvoja kultaisia tarvitaan kirjoitti:

Onko kukaan täältä kärsinyt psoriaksesta?

Ajattelin kysyä, koska päänahassani on jokin ihmeellinen ongelma ollut jo pari kuukautta. Päänahkani muodostaa jotain ihmeellisiä laattamaisia, keltaisia talilta vaikuttavia "levyjä". Aina kun sellainen irtoaa, lähtee mukana myös tuppo hiuksia. En haluaisi, että tällainen ongelma tulee haittaamaan jo ennestään harvenevia hiuksiani. Lisäksi hiukseni rasvoittuvat tavallista nopeammin, mutta häiritsevin tekijä on tuo päänahassa muodostuva keltainen juttu.

Onko ongelma tuttu ja ennen kaikkea, onko kyse Psoriaksesta? Olen etsinyt tietoa ja olen sitä löytänytkin ja useassa yhteydessä törmään myös nimeen psoriasis. Siksi kysyn, jotta varmistuisin siitä, että onko kyseessä ko. sairaus.

Ihoni muualla kehossa on ihan normaali. Oikeastaan jopa normaali-ihoa paremmassa kunnossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu