Suhteellinen pääministeri

Totuudentuoja

Suomen pääministeri voi olla harmaa kuin avioliitto ja vetäytyvä kuin Italian armeija. Mutta yhtä hän ei ole:

- Susaanlämpiävä.

Matti Vanhanen lähetti Susanille suhteen päättäneen tekstiviestin: "Tämä on nyt tässä." Viesti on lähes suora plagiaatti Antero Mertarannalta. Mertsin Se on siinä on myös television viihdeohjelma, kun Tämä on nyt tässä on vasta lehdistön maailmanlaajuinen viihdeohjelma. Televisioformaatti tarvitsee uuden nimen, jotta Vanhasta ei sekoiteta värittömään Risto Kaskilahteen. Miten olisi Kepupomolle morsian?

Susanin olisi pitänyt heti ymmärtää, että nettisuhteelle tulee loppu ennen pitkää. Mutta kun Susan sitten näki nettikumppaninsa elävänä, hän huomasi, että tällä kertaa tulikin pitkä (n. 2 m) ensin. Ehkä perässä ei tulekaan loppua. Lopulta tulikin itku pitkästä, joskin lyhytkestoisesta ilosta.

Kepupomon morsioehdokkaat

joutuvat vasarat käsissä nikkaroimaan omakotitaloa, kättelemään vieraita, sietämään tylsää seuraa sekä nauttimaan omenamehua läpi koko aterian. Pääministeri palauttaa kilpailijat yöllä bussipysäkille ja lähettää sitten Tämä on nyt tässä -tekstiviestin muille paitsi yhdelle. Kilpailun häviäjästä tulee morsian.

Pääministerin virka-asunto,

Kesäranta, on jo pitkään ollut kuin talo ilman aitanpolulla astelevaa lentoemäntää. Kokemus on osoittanut, että maajussille löytyy helpommin puoliso kuin Suomen pääministerille. Pääministeri tapaili Kaarinaa kellarissa ja lähetteli tekstiviestejä parturille, jonka kanssa suhde oli todella hiuskarvan varassa.

Sitten Vanhanen näki kuvan, jossa Susan keikistelee kaiteella Helsingin Tervasaaressa. Onpas siinä netti profiili, tuumasi Matti, ja loppu on biologiaa. Nyt Vanhasen keinovalikoimasta puuttuu enää Thaimaan-matka, ennen kuin Lepsämän peräkamarissa olo normalisoituu.

Sir Vili on ikävä kyllä siirtynyt taivaallisille välitysmarkkinoille, joten filippiiniläisvaihtoehto on poissuljettu. Suomalaistoimittajat osaavat huonosti filippiiniä, joten lehdistössä näkyisi harvaan lörpöttelyä valtiovallallisista lemmenöistä.

Susanin kannalta on ikävää, jos pääministeri oikeasti valehteli kansalle. Mikäli Susan olisi todella löytänyt Vanhasen Ikeasta, hän voisi nyt palauttaa koko asian Espooseen.

- Tätä suhdetta ei saa millään kokoon isollakaan kuusioavaimella. Kyllä ne Ikeassa ovat sellaiseen tottuneet. Ties vaikka antaisivat Susanille ihan uuden tilalle.

Mitä äänestäjien pitäisi Matti

Vanhasesta ajatella? Ainakin pitäisi ymmärtää pelätä.

- Kun meillä on nyt tämä harmaa, arkipäiväinen ja virkamiesmäinen pääministeri, millainen mahtaakaan se värikäs lopulta olla?V

5

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tympeätä

      Niin kuin ei valtakuntamme politiikasta olisi mitään sanottavaa. Voihan olla niinkin, että ei ole, valtiomme asiat ovat hyvällä tolalla, niin tyhjätaskujen on pakko politiikan tekijöiden persoonaa kaivaa USA:n malliin. Suomessa voi kolahtaa vaan kaivajan omaan nilkkaan.

    • Tämä oli mainio kirjoitus.

      :)))

    • TrueInformer

      Vaikka onkin kaikkien aikojen suosituin ja paras pääministeri, Matti Vanhasella on myös vastustajia kotimaassa. Vanhasen nouseva tunnettuus ulkomailla herättää kateutta muissa puolueissa. Kukapa muu suomalainen (korkeintaan tri [Oxford] Olli Rehn) kuin Matti Vanhanen pääsee ulkomaisten lehtien etusivuille.

      http://www.turkishdailynews.com.tr/article.php?enewsid=60634

      • Huvittunut.....

        Vai etusivulle... juttusihan on pienen nettijulkaisun sisäsivuilla. Jutun sisältökään ei ole Vanhaselle kovin myönteinen.

        Sen sijaan naapurimaamme Ruotsin suurin iltapäivälehti kirjoittaa hauskasti Vanhasen nettirakkauksista:

        http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,945413,00.html

        :)))


      • ihaillaan Ruotsissa
        Huvittunut..... kirjoitti:

        Vai etusivulle... juttusihan on pienen nettijulkaisun sisäsivuilla. Jutun sisältökään ei ole Vanhaselle kovin myönteinen.

        Sen sijaan naapurimaamme Ruotsin suurin iltapäivälehti kirjoittaa hauskasti Vanhasen nettirakkauksista:

        http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,945413,00.html

        :)))

        Ruotsalaiset miehetkin ihailevat (salaa) Vanhasta. He haluaisivat olla niin kuin Vanhanen mutta eivät uskalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      114
      3681
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      14
      1651
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      14
      1518
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1376
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      293
      1363
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      24
      1232
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      72
      913
    8. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      14
      900
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      113
      842
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      60
      809
    Aihe