205 kysymyksiä

1.Öljysuodatinkaupassa tuli ongelma kun olisi pitänyt tietää moottorin tyyppi. Mistä sen löytää? Tyyppikilvestä ei löytynyt eikä minkäänlaista käsikirjaa ole. Auto on 205 1.4 Green vm -89, kaasutinversio.

2. Kun moottori on lämmin ja auto seissyt puolisen tuntia, niin ei lähde käyntiin kuin kaasu pohjassa. Olisiko helposti korjattavissa? Eihän tuo mikään iso vaiva ole mutta voisihan kuntoonkin laittaa jos ei ole iso homma.

Kiitos jos joku vaivautuu asiallisesti vastailemaan.
5702
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

1. TU3

2. Ei mitään tehtävissä. Kuumalla koneella bensa haihtuu kaasarista kun auto seisoo, jolloin täytyy käyttää kaasua jotta löytysi bensaa kaasutimesta.

Äänestä

2. Vika johtuu siitä, että moottorikuumana kaasuttimesta haihtuu runsaasti bensiinihöyryä imusarjaan ja se syrjäyttää hapen imusarjasta. Vikaan ei ole parempaa hoitoa kuin startata kaasu pohjaan painettuna ja löysätä kaasu heti kun moottori käynistyy (ettei pääse ryntäämään). Kaasua ei pidä pumpata, vaan painaa se yhdella painalluksella pohjaan, että kiihdytyspumppu ei syötä enää liikaa bensaa imukanavaan, jossa jo muutenkin puute hapesta.

Äänestä
  • Aikoinaan ajelin 405 kaasarikoneella ja sama ongelma oli käynnistettäessä puolilämpimänä. Kaasun pohjaan painamisessa on se ikävä puoli, että silloin kiihdytyspumppu ruiskauttaa vielä lisää bensaa. Monesti käynnistin niin, että painain vain vähän kaasua, jolloin kaasuläppä aukesi, mutta kiihdytyspumppu ei enää ruikannut lisää. Tämä vaati hiukan totuttelua, koska menetelmä ei toiminut kaikissa tilanteissa. Eli kun auto oli seissyt sopivan ajan, tällä menetelmällä käynnistyi paljon nopeammin kuin kaasu pohjassa sahaten.

    Äänestä

  • Tuo nyt ei oikeastaan edes ole vika, vaan kaasutinmoottorin ominaisuus. Monen auton ohjekirjassakin kehoitetaan painamaan kaasua, kun kuumaa moottoria käynnistetään. Sitä kaasua ei kuitenkaan yleensä tarvitse painaa pohjaan asti, vaan vähempikin riittää.

    Äänestä

ryppy jättää päälle just omasta korjatiin sama vika

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kauppa205kassi kirjoitti:

1.Öljysuodatinkaupassa tuli ongelma kun olisi pitänyt tietää moottorin tyyppi. Mistä sen löytää? Tyyppikilvestä ei löytynyt eikä minkäänlaista käsikirjaa ole. Auto on 205 1.4 Green vm -89, kaasutinversio.

2. Kun moottori on lämmin ja auto seissyt puolisen tuntia, niin ei lähde käyntiin kuin kaasu pohjassa. Olisiko helposti korjattavissa? Eihän tuo mikään iso vaiva ole mutta voisihan kuntoonkin laittaa jos ei ole iso homma.

Kiitos jos joku vaivautuu asiallisesti vastailemaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu