Audi 80

laadukasko?

Hei vaan kaikille audisteille!

Minua kiinnostaa kovasti tuo Audi 80, mutta tyyppivioista ja yleisestä laadusta ja luotettavuudesta minulla ei ole tietoa, joten käännyn nyt teidän puoleenne. Omakohtaisista kokemuksista ja myös toisen käden tiedoista kyseisen Audi-mallin yleisestä laadusta helpottaisivat tulevaa autovalintaani.

Kysymykseen tulisi noin viidentoista vuoden ikäinen ja 200 000 - 300 000 km ajettu yksilö, joten perinpohjin sisäänajetun Audi 80:sen hankkimista tässä olen suunnitellut.

10

2562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cherrykuski

      ihan yhtänhyvä ,kuin muutkin ikäisensä.
      Korin happamuuden suhteen käsittääkseni parempi ,kuin moni muu ikäisensä lähtien -88.

    • Jonne

      Minulla on ollut 1.5vuotta audi 80 vm87, 1.8 litraisella koneella. Kilometrejä on mittarissa yli 510.000km. Hyvin pelaa vieläkin. Remontteja,mitä vuoden aikana on ollu.Niin laturi alkoi temppuilemaan ja kytkimen painelaakeri alkoi ääntelemään, joten uusi laturi ja kytkinlevy painelaakereineen tuli laitettua. Muuta vikaa ei ole toistaiseksi ollu.. Kori on vieläkin ruosteeton,eikä ole kertaakaan hitsattu vielä ja tekniikka pelaa. Auto on todella lämmin talvella ja hyvä ajettava. Kulutus kesällä n6.5L/100km matka-ajossa, kaupungissa jotain 9-10L/100km.

      • mutta voi saada

        huononkin audi joka on jäänyt huoltamatta,niin vaihda sitten kaikki osat alustasta koneeseen.sanompa vaan että en suosittele henkilölle joilla sormi keskellä kämmentä.


    • DKW

      Vara parempi ,vahva peli on , mutta on jotain tyyppi vikoja, vanhoissa kaasari versioissa kaasuttajan kumikurkku menee poikki ja apurungon kumihelat löystyy ajan myötä ja pitää vaihtaa kun keula vetää oikealle tai vasemmalle kun antaa hanaa,ei paljon vikoja ,hyvä perus auto japsit ruostuu audi ei. AUDI 80/100/A6 omistaneena tiedän.

    • A 80 1.8S -87

      Vuosimallin -87 1.8S:llä ajelin vuodet 1991...1998. Ostaessa 70 tkm, myydessä 220 tkm. Vähävikaisin auto jonka koskaan olen omistanut. Kahdesti korjaamolla, eka kerta kaasarin säätö ja toinen vapaaehtoinen iskarien vaihto. Pakoputkeakaan ei vaihdettu koskaan.
      Tosin olet nyt ostamassa tosi vanhaa autoa ja varmasti tekniikan osalta pientä korjailtavaa löytyy. Audin koppa on tosihyvä mutta tekniikka ihan tavallista, aikansa VAG-tavaraa.

    • teille kaikille

      avustanne. Minullakin on ollut sellainen mututuntuma asiaan, että nuo Audi 80:set olisivat ruostesuojaukseltaan siitä paremmasta päästä, kun läpilahoja yksilöitä ei liikenteessä juuri ole tullut bongattua. Itselläni on tällä hetkellä vuodelta 1990 oleva kolmiovinen Corolla, joka teknisesti on lähes 230 000 km ajettunakin kaikin puolin toimiva ja luotettava, mutta ruoste kukkii helmoissa kuin pelargonia. Audi 80:ssä osittain juuri houkuttelee se, että pienellä rahalla saisi ikäistään paljon uudemmalta näyttävän auton.

      • Leurix

        Kakkosautonamme on ollut 6 vuotta Audi 80.Kun auto ostettiin, sillä oli ajettu n 100.000 km ja nykyisin reilusti toinen mokoma lisää.Kätevä kaupungissa, moottori,1.8 antaa tuhdin vauhdin.Ei ole bensarosvo.Mitään erityistä tyyppivikaa ei ole ollut.


    • Jamppa1

      on yleisesti ottaen kestävä, helppo ja halpa ajaa ja huoltaa sekä siinä on aikansa paras ruostesuojaus. Muotoilu on toki myös aikaansa edellä.

      Tyypillisiä ongelmakohtia tuon ikäisissä on kytkinsylinterit, jarrupaineentasaaja, viiksipaketti ja hydrauliset venttiilinpainimet (jos nakuttaa) Nuo on jo laitettu tai laitto on edessä.

      Uudemmassa korimallissa, B4:ssä on eri mallinen takaloosteri. Bensatankki on pudotettu pohjan alle ja takapenkin selkänojat kaatuu. Muitakin pieniä muutoksia on, eli se ei ole ihan facelifti vaikka moni niin luulee.

    • Anonyymi

      PULLA AUDI ELI AUDI V 1987-1991 1988-1992 ON AINA HIENO

    • Anonyymi

      Paras Audi kautta aikojen, valitettavasti suurin osa lienee jo paalattu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5900
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3527
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      159
      2049
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      228
      1977
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1741
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1485
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1021
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      1011
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      990
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      927
    Aihe