yhteinen ammattiliitto meille!

bukai

Hei,

Olen nyt kaksi tuntia lukenut tän sivuston keskustelua ja todella huolestunut suomalaisten merenkulkijoiden henkisestä tasosta ja tilasta! Täällähän tapellaan kuin kakarat hiekkalaatikolla. Peräänkuuluttaisin nyt yhteistyötä ja toisen työn kunnioittamista. Tämän etu?

Olisi kivempi olla töissä, kun parempi ilmapiiri, saisi toisilta osastoilta apua tarvittaessa, energia suuntautuisi yhteiseen kohteeseen eli alukseen ja sen toimintaan kokonaisuuteena. Ei kuluisi turhia energioita toisten kyräilyyn ja paskanjauhantaan.

Niin, olisiko meistä siihen? Suomen merimiehistä? Yhteinen ammattiliitto koko merenkulkualalle, niin oltais kaikki enempi samas veneessä eikä tapeltais keskenämme. Oltaisiin näin paljon suorituskykyisempiä, voitas tulla paremmiksi ja viisaammiksi.

Näin aattelee hippiseilori, joka menny päiväntasaajanki yli monesti.

6

943

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pingoponk

      Niin, töissähän täällä vaan ollaan, ihan jokainen...

    • joyjoint

      Onko hippiseilori pössytellyt;)) Ettäkö herraseura SLPL kimppaan SM-U:n (ja Konepäällystön) kanssa?? Ennen helvetti jäätyy...

      • hasse

        Tuossahan se selkiytyy, ei SLPL:n sossut ja SM-U:N taistolaiset voi koskaan puhaltaa yhteiseen hiileen, kun puhutaan laivan "ajosta".
        Ihmeellinen juttu, koska itsella on vain positiivista kerrottavaa "teameffort´sta" ulkomaisten lippujen alla sitten 1979.


    • Pr-miehet ja

      jukkarin täntit !!! Ne ei osaa mitään !!!

      • Dazed and Confused

        Täytyy todeta että jaan aloitusviestin kirjoittajan huolen palstan keskivertokirjoittajan mielenterveydestä. Toki asiaakin mahtuu, mutta voittopuolisesti ihmeellistä vittuilua, saako joku oikeasti jotain suurempia kicksejä näistä alakoulutyylistä vittuiluista? Täytyy tietysti muistaa suomi24 yleinen taso tai pikemminkin sen puute. Pitäisi olla rekisteröitymispakkolla toimiva asiapalsta, vaan kun ei ole!

        En ihmettele että suomalainen merenkulku on käytännössä tuomittu näivettymään, näitä juttuja lukiessa se ei tunnu edes surulliselta mikä on sääli.


    • Ehdottomasti

      Nokkamieheksi tietenkin Gyllenberg SLPL:sta ja hänelle "oikeaksi kädeksi" Reima U. Angerman SKPL:stä!?!?!?!?

      HOLY COW !!!!!!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      294
      4176
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe