Tuulilasin

Kävin katsastamassa autoni ja se ei mennyt läpi kun tuulilasin alalaidassa on reunasta reunaan yltävä halkeama (ei estä näkyvyyttä). Olin tyrmistynyt kun auto on aikaisempina vuosina mennyt läpi. Ovatko tuulilasin säännökset muuttuneet vai sattuiko kohdalleni vain veemäinen katsastusmies?
Kuukausi aikaa vaihtaa lasi, mutta uusintakatsastusta ei kumminkaan tarvi.
82057
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mielestäni tuulilasin halkemat ei mene enää ensi vuonna läpi. Varmaan alkaneet jo näin vuoden vaihteessa hylkäämään sen johdosta. Siinä mielessä on koventuneet nekin määräykset. Nyt on ollut paljon kampanjoita tuulilasin vaihdossa jossa saa noin 40% halvemmalla sen vaihdettua. Taisi yksi viikko olla aiheesta Ylen aamutv:ssäkin.

Äänestä

Nykyisissä liimalasiautoissa tuulilasi on osa korirakennetta. En kyllä muutenkaan ajaisi rikkinäisellä lasilla. Mikä siinä vaihtamisessa närästää? Saat uuden naarmuttomn lasin.

Äänestä

samoin.Meni toiselle katsatus asemale leima tuli,eikä lasista puhuttu mitään.

Äänestä
  • Onko mielekästä enää käydä 2-3 katsastuksessa ja maksaa niistä yli 150 euroa kun sillä hinnalla saa jo uuden lasin häh? Vaihto tulee eteen joka tapuksessa viimeistään seuraavassa katsastuksessa. Tuulilasin nyt jokainen fiksu autoilija jo turvallisuuden takia pitää ehjänä. Miksi turvallisuudesta pitää tinkiä parin sadan takia kysyn vaan!!!!

    Äänestä

  • en voi paremmin sanoa kirjoitti:

    Onko mielekästä enää käydä 2-3 katsastuksessa ja maksaa niistä yli 150 euroa kun sillä hinnalla saa jo uuden lasin häh? Vaihto tulee eteen joka tapuksessa viimeistään seuraavassa katsastuksessa. Tuulilasin nyt jokainen fiksu autoilija jo turvallisuuden takia pitää ehjänä. Miksi turvallisuudesta pitää tinkiä parin sadan takia kysyn vaan!!!!

    vanha kulunut tuulilasi kulutta pyyhkimet nopeammin pilalla, ja tuulilasinpesunestettä tarvitsee ruiskuttaa enempi.

    Äänestä

  • oikein lisäksi kirjoitti:

    vanha kulunut tuulilasi kulutta pyyhkimet nopeammin pilalla, ja tuulilasinpesunestettä tarvitsee ruiskuttaa enempi.

    Nykyään ihan tavallisessakin autossa pitää olla spoilerisulka ainakin kuskin puolella ja pyyhkimillä on mittaa sen verran että marketin tarjouksestakin ostettuna sulkapari maksaa 30€ mihin hintaan ne voi kyllä saada merkkiliikkeestäkin.

    Uudet "kumisulat" (joissa ei ole metallirunkoa) maksavatkin jo sen verran että parin vaihdon hinnalla uusii koko hemmetin tuulilasin jos siinä ei ole mitään IR-kalvoa tai lämmitystä.

    Ainakin etelän suolaliemissä ajettaessa sulkien pitää olla melkein tuliterät, lasin virheetön ja sittenkin pissapojan nestettä kuluu litrakaupalla jo kauppareissulla että tuulilasista näkee eteensä edes auttavasti.

    Ihme miten autoon ostetaan silmää räväyttämättä tonnin alumiinivanteet ja niille renkaat jotka maksavat 500€ vakiokokoa enemmän mutta tuulilasissa sitten säästetään viimeiseen saakka vaikka liimalasinkin saisi vaihdatettua halvimmillaan parilla sadalla.

    Äänestä

tieliikenne laki sanoo jos halkeama on reunasta reunaan pitää hylätä samoin jos tuuli tai sivulasissa on tarra saivarrellen vanha veromerkkitarra tuulilasissa on hylkyperuste samoin kuin hälyttimen tarra tai katsastusaseman laittama prosekur tarra sivulasissa syynä siihe että lasi ei nyt mennyt läpi on todennäköisesti katsastusmies (paha sanoa kun en ole lasia nähnyt).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


halkeama kirjoitti:

Kävin katsastamassa autoni ja se ei mennyt läpi kun tuulilasin alalaidassa on reunasta reunaan yltävä halkeama (ei estä näkyvyyttä). Olin tyrmistynyt kun auto on aikaisempina vuosina mennyt läpi. Ovatko tuulilasin säännökset muuttuneet vai sattuiko kohdalleni vain veemäinen katsastusmies?
Kuukausi aikaa vaihtaa lasi, mutta uusintakatsastusta ei kumminkaan tarvi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu