ja missä on uusheränneiden palsta.
Ja mikä ero on näillä kahdella uskonlahkoilla?
Onko tämä esikoslestadiolaisten
2
711
Vastaukset
- teutatess
SUORANAISTA eroa tiedä ,tule meille vaan kylään ,ei se ole pahasta ..
Me kyllä tiedämme millä palstalla olemme .
äitini sanoi aikanaan pikkuesikoiset ja uusheränneet ovat meitä lähellä . Jos vähän historiaa tämän palstan osalta käydään läpi.
Joitakin aikoja sitten oli tämä ainoa lestadiolaisuus-palsta, jossa keskusteltiin yleisesti lestadiolaisuudesta.
Ilmeisesti vanhoilliset havaitsivat joukkonsa sen verran isoksi, että halusivat oman palstan ja sehän on mahdollista. Jatkuvasti on mahdollista esittää uusia nimikkeitä, ja ylläpito pystyttää niitä tarpeen mukaan.
Voi siinä ola sellainenkin näkökulma, että saman haaran ihmiset pystyisivät keskustelemaan rakentavammin.
Uuslestadiolaisten palstan syntyhistoriaa en tiedä, en ole seurannut.
Tällä palstalla vierailee varmaan monenlaisia ihmisiä, mutta esikoiset ovat kai merkittävä osa.
Uusheränneistä en osaa sanoa, kun kirjoittajien tauista ei tule esille, jos ei halua sitä paljastaa.
Joten tule rohkeasti keskustelemaan tänne. Voihan täällä joskus kohdata hankaluuksiakin, mutta se riski kai kaikilla foorumeilla on olemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791492
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431091No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1951070Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38765- 14690
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30681Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21680- 37673
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .18610