Työvoimapula yhä HUUTAVAAA!!!

6405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Puute on vaan hyvistä työnantajista, jotka maksaa sen minkä duunarille kuuluu maksaa! Kortistossa on 200000 työtöntä, mutta kuka viitsii lähtee töihin, josta elämiseen tarvittavat varat pitää hakee sossun luukulta - tehdyn työ lisäksi!
Porvarit huutaa maahan muuttajien perään, koska yhteiskunta hommaa maahan muuttajille kaikki valmiiksi. Aina autosta lähtien. Hävetkää riistoporvarit eli lahtarit. En paremmin sano!
Monet työnantajat vielä maksa vielä niin huonoa palkkaa jo tänne tulleille, että pitää varastaa
moottori-pyörät, perä-moottorit, työkalut ym. täältä. Viemisiksi viroon tai venäjälle! Latviasta ja Liettuasta puhumattakaan.

Äänestä
  • Minkä takia ei suomalaisia nuoria asuteta yhtä innokkaasti, kuin maastamuuttajia työpulaa kärsiville paikkakunnille. Pääkaupunkiseutu on kokoomuksen johdossa ja siellä suositaan maahanmuuttaneita järjestämällä heille asunto ja kaikki mahdollinen. Minkä takia ei suomalaisia nuoria asutettaisi yhtä innokkaasti, kuin tätä pakolaisporukkaa. Pääkaupunkiseudulla on hirveät määrät pakolaisia, jotka laiskottelevat ja maleksivat päivät pitkät joutilaina ja rokulissa. Jostain syystä ne eivät kelpaa työnantajille. Nämä samat varat, jotka satsataan maahanmuuttajiin, satsattaisiin suomalaisiin nuoriin, niin työvoimaongelmaa ei olisi. Työministeriön korkea virkamieskin edellisellä viikolla sanoi, että työvoimapula on höpö-höpö juttua.

    Äänestä

  • kysynpä sitä kirjoitti:

    Minkä takia ei suomalaisia nuoria asuteta yhtä innokkaasti, kuin maastamuuttajia työpulaa kärsiville paikkakunnille. Pääkaupunkiseutu on kokoomuksen johdossa ja siellä suositaan maahanmuuttaneita järjestämällä heille asunto ja kaikki mahdollinen. Minkä takia ei suomalaisia nuoria asutettaisi yhtä innokkaasti, kuin tätä pakolaisporukkaa. Pääkaupunkiseudulla on hirveät määrät pakolaisia, jotka laiskottelevat ja maleksivat päivät pitkät joutilaina ja rokulissa. Jostain syystä ne eivät kelpaa työnantajille. Nämä samat varat, jotka satsataan maahanmuuttajiin, satsattaisiin suomalaisiin nuoriin, niin työvoimaongelmaa ei olisi. Työministeriön korkea virkamieskin edellisellä viikolla sanoi, että työvoimapula on höpö-höpö juttua.

    Olen tismalleen samaa mieltä kanssasi. Kyllä pitäs satsata omiin nuoriimme. Vain harvasta tänne tulleista kotiutuu tänne, ja tulee työelämään. Kyllä tosiaan ottaa päähän, nuo notkujat tuolla ostareissa ja asemilla. Kyttäävät vaan milloin tulis puolustuskyvytön, joka olis helppo ryöstää! Kyllä "kotouttamiseen" uhrataan kymmeniä miljoonia, muttä omiin lapsiimme ei!

    Äänestä

joutuvat tekemään töitä??

Äänestä
  • Tässä työvoimapulan huudossa rajojemme ulkopuolelta porvaripiirien taholta ei ole päätä eikä häntää. Kokoomus oikein mölyää sairaanhoitajien kouluttamisesta Suomelle Filippiinellä verovaroillamme. Minkä takia kokoomus ei kouluttaisi suomalaisia neitosia sairaanhoitajiksi ja Suomessa. On tämä meininkiä!

    Äänestä

Ei ne maahanmuuttajat työtä saa, koska Suomessa on "virkamiesruotsi". Joten turha tänne on tuoda ihmisiä työttömäksi. Ovatko asiat ihan kohdallaan? Mitä mieltä olette?

- Ja-Erik Wiik: "Naiivi unelma Suomen kaksikielisyydestä"

- "Jos ei halua sellaiseen työhön tai ei osaa ruotsia, ei virkaa saa".
(Jos suomenkielinen tai suomea puhuva maahanmuuttaja ei osaa ruotsia ja työ valtiolla tai kunnalla kiinnostaisi)

Katsokaa video "Pakkoruotsi", jos haluatte. Sinä päätät katsomisesta ihan itse.
http://youtube.com/results?search_query=pakkoruotsi&search=Search

Vaihtoehtoa haetaan:
http://194.251.35.222/Kiinteasivu.asp?KiinteaSivuID=7697&NakymaID=267

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Huolestunut työnantaja kirjoitti:

RAJAT AUKI NIINKUIN OLISI JO!!!

http://www.nelonen.fi/uutiset/uutinen.asp?cat=3&d=1135223565253

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu