Itsenäisyys arvossa joka päivä!

Oi isänmaa!

Jo lapsuudesta muistan isovanhempieni pirtin päätyseinässä olleen täytetyn miehen pään. Vaari oli sen itse irti leikannut ja tuonut mukanaan Itä-Karjalasta. Ivaniksi sitä sanottiin.
Vaarin mukaansatempaavat kertomukset sodasta ja kaikista hänen suorittamistaan tapoista saivat pienen pojan kasvamaan isänmaallisuuteen.

Nyt kun minulla on kaksi omaa lasta, yritän siirtää heihin saman terveen isänmaallisuuden aatteen. Joka aamu hampaiden pesun jälkeen lapseni Adolf ja Lotta ottavat asennon olohuoneessamme olevien Mannerheimin ja Hitlerin kuvien äärellä, kunnioittaen näin Suomen itsenäisyyden puolesta taistelleiden sotapäälliköiden ja sotilaiden muistoa.
Molempien lasten takeissa komeilevat Suomen liput ja äsken sain tilaamani valokuvasuurennokset partisaani-iskuista ja asetin ne lasten huoneiden seinille osoittamaan venäläisten pahuutta.
Naapurin sivarin lasten kanssa lapseni eivät onneksi suostu olemaan missään tekemisissä, vaikka emme vaimoni kanssa ole sitä ehdottomasti kieltäneet.

Meillä itsenäisyyspäivää vietetään joka päivä ja sen tavan toivoisi olevan joka perheessä.
6.12 kävimme hautausmaalla ja hiljennyimme erityisesti vaarini veljen haudalla, joka kuoli jo 18-vuotiaana vuonna 1941. Kerroin lapsille, että sodassa ei pelkästään tapeta, vaan voi sattua ikävämpääkin, eli voi kuolla.

Mutta kerroin, että vaarini veli kuoli onnellisena ja ylpeänä Suomen puolesta lausuessaan viimeisinä sanoinaan "Isänmaa, oi isänmaa!"

0

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kysymys muille miehille

        Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
        Ikävä
        84
        5880
      2. Kohta katson sun kuvaasi

        ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
        Ikävä
        24
        3517
      3. VOI TÄTÄ ILON

        JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
        Tuusniemi
        157
        2033
      4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

        Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
        Maailman menoa
        227
        1959
      5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

        jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
        Ikävä
        174
        1731
      6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

        Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        282
        1485
      7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

        Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
        Ikävä
        57
        1021
      8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

        Minä en tiedä.
        Ikävä
        67
        1001
      9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

        ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
        Tuusniemi
        21
        990
      10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

        Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
        80 plus
        109
        927
      Aihe