Lainattua

naapurileimikosta

Ns. ihmisoikeusjärjestö Amnesty International syyttää Viroa sen venäläisperäisen vähemmistön syrjinnästä. Vastaavia syytöksiä on myös kuultu Venäjän viranomaisilta.
Sikäli kun minä ymmärrän oikein, ovat Virossa asuvat venäläiset sinne miehittäjinä tulleita. Nämä samat venäläiset ovat noin 50 vuotta kestäneen miehityksensä aikana mm. surmannet, kiduttaneet, raiskanneet ja karkottaneet Siperiaan satojatuhansia virolaisia. He ovat myös tehneet parhaansa jotta viron kieli ja kulttuuri tuhoutuisi. Ja nyt heidän kokemasta syrjinnästä pitäisi olla huolissaan. Missä Amnesty oli nämä 50 vuotta ja mitä seuraavaksi?
Esittääkö Amnesty ehkä huolensa siitä, että Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-Il:n päivittäinen hummeriannos on jäänyt liian pieneksi ja hänen kaviaarinsa liian kuivaa?

4

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedonjanoinen

      "ovat...mm. surmannet, kiduttaneet, raiskanneet ja karkottaneet Siperiaan satojatuhansia virolaisia"

      Vihdoinkin on saatu tällekin palstalle joku jolla on esittää historiallista faktaa. Kerrotko vielä kuinka monta sataatuhatta virolaista on raiskattu, kidutettu, surmattu ja karkotettu Siperiaan.

      Tietenkään noin päivänselvää faktatietoa ei tarvitse perustella liittämällä siihen mitään lähdetietoja. Jo lapsikin sen tietää, että satojatuhansiahan niitä oli. 1,3 miljoonaisesta kansasta koska vain raiskataan ja kidutetaan muutamia satojatuhansia.

      Vaikka emme tietenkään kyseenalaista nimim. "naapurileimikosta" esittämiä historiallisia tosiseikkoja, kysymme ihan mielenkiinnosta oliko niitä kaltoinkohdeltuja 2-,3-,4-,5-,6-sataatuhatta vaiko vieläkin enemmän? Ettei vain menisi yli miljoonan? Kyllä ne kommunistit niin kieroja ovat, että äkkiä parikin miljoonaa virolaista raiskaavat.

      Toinen mielenkiintoinen asia on tuo vääryyksien lista, josta esitit vain muutamia ilmeisesti räikeimpiä esimerkkejä. Kerro nyt loputkin kommunistien metodit. Raiskaus, karkotus, kidutus ja surmaaminen ovat niin itsestään selviä kommunistisia menetelmiä, että ne tietävät kaikki. Kun kerran on asiantuntija paikalla niin valaise meitä tietämättömiä hieman lisää.

    • tämäkin.

      Riikan vanhankaupungin puolella on miehitysmuseo (tjks). Itse kävin siellä tutustumassa dokumentoituun vainoon, ei Virossa, mutta Latviassa.

      Tuo rakennus sinänsä on jo nähtävyys: synkkä metallilaatikko betonijaloilla. Tehty kuulemma kommunismin ajalla joksikin vakoilun kestäväksi kokoustilaksi tms.

      Mukanani ollut hyvin aikaansa seuraava ja opetusalalla työskentelävä entinen "solidaarisuus"ihminen oli hyvin järkyttynyt näkemästään. Tämä kuvastanee, miten tietämättömiä Suomessa keskimäärin ihmiset voivat olla kommunismin tekosista.

      Voi olla, että Virosta löytyy jotain samanlaista. Nythän siellä kiellettiin niin fasistiset kuin kommunistiset symbolit, ihan oikein.

      Mitä viron venäläisiin tulee, osa heistä on halukkaita osallistumaan uuden yhteiskunnan rakentamiseen ja ovat opetelleet myös maan kielen. Ja aika harva visiin hirveästi tekee kommunistista sabotaasityötä tms.

      Jos meinaan olet tiedonjanoinen, etkä vain Tiedonantajan kannattaja.
      (Tämä viesti oli alunperin vastaus tiedonjanoiselle, mutta keskustelu vissiin katos?)

      • listata

        Kommunismin tekoset 70v ajalta niinkuin jotkut asian ymmärtävät,onko vain pahaa eikö mitään hyvää? Mitenkös kapitalismin tekoset muutaman tuhannen vuoden ajalta,kaikki vain ruusuilla tanssimista? Siinä miettimistä listan kerääjille.


      • piikkejä
        listata kirjoitti:

        Kommunismin tekoset 70v ajalta niinkuin jotkut asian ymmärtävät,onko vain pahaa eikö mitään hyvää? Mitenkös kapitalismin tekoset muutaman tuhannen vuoden ajalta,kaikki vain ruusuilla tanssimista? Siinä miettimistä listan kerääjille.

        kukas sen kissan hännän nostais.kissi tietenkin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      278
      5819
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      37
      3386
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      143
      2617
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      221
      2102
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      74
      1624
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1047
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      981
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      124
      847
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      9
      845
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      10
      798
    Aihe