Pakaran lähelle sattuu

Issiasta?

tulin pikaisesti kysäseen tälläistä asiaa: Mulla on ny varmaan jo 2viikon ajan oikean pakaran päälle sattunut..Mutta alussa se oli ohi menevää..Nyt en kumartuessa pääse suoraan ylös koska kipu on niin kova, et saan etsiä uutta asentoa suoristaakseni itseni..Eilen oli ekaa kerta niin et sattu aina kun oikean jalan maahan astuin.
Työkaveri sanoi et toi kohta on issiaksen,joku alku?siis alaselän ja pakara posken välissä.
Tää on oikeasti yhtä tuskaa ja näyttää ettei paremmaksi ainakaan ole menossa.Teen seisomatyötä joten jos siellä on jokin puristuksissa ei se ainakaan lepoa näe.
Onko muilla kokemuksia??Tarvisko mennä työterv.asemalle...vai neuvolalääkärille?Mikä tälläseen yleensä auttaa-lepoko vain?
Nyt pelkään et vetää kivun myös selkään,koska meikatessa kumarruin ja vihlas keskiselästä..
Ei ole kiva et kenkiäkään ei saa laitettua ilman et tietää kivun tulevan..

Olen nyt rv 14 2

P.s mittasin lämmön aamulla ja taitaa olla nyt jo palannut omiin lukemiin..eikös se ole vain pari kk korkeammalla plussauksen jälkeen?Eikä ole kyllä enään viluttanutkaan.

8

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Milla.M

      issiaskipu tuntuu usein juuri siellä pakaran/lonkan seutuvilla.Kannattaa käydä lääkärissä, voi olla että sinut pistetään saikulle ainakin joksikin aikaa.

      • kans noilla

        Miulla oli kans noilla viikoilla samaa kipua. Jos oisin ollu vakkariduunissa, oisin hakenu saikkua mut tein vaan sijaisuuksia joten pärjäsin. Kävely tosin teki pahaa kun tuntu ettei tota kipeen pakaran/lonkan puoleista jalkaa voinu liikuttaa niinkun normaalisti.

        Mulla on rannekipuihin raskauden ajaks panadol fortea (1000mg) ja sitä otin kolmasti päivään niin himpun helpotti.

        Kylmägeeli autto kans.

        Joitain viikkoja sitä kesti ja sitten jäi pois.


    • mamiiii

      Mullaki tuli todella kovia issiaskipuja pitkin raskautta. Kuulostais ainaki samanlaisilta "oireilta" ku mulla oli. Mutta nyt kun olen synnyttäny niin sen jälkeen ei ole ollut mitään kipuja. Että luultavasti se nää kivut loppuu raskauden jälkeen sinullakin, toivottavasti, sillä muistan että se oli ihan kamalaa se kipu:/

      • liitoskivuilta

        Tuttuja liitoskipuja sinulla! Paikat valmistautuu synnytykseen:)

        Itselläni on välillä aivan helv#&¤ kivut. Panacodia on pitänyt ottaa ja lämpötyynyä pitää pakaran alla.

        Käy googlessa "SI-nivel" tai "SI-joint". SI= sakroilikaali -nivel. Katso erikseen kuvia, niin näet tarkan paikan. Etsi myös hakusanalla "lumbago".

        Tsemppiä! Ota saikkuka jos et pärjää (itse olen 2,5 viikon saikulla nyt)


      • Milla.M
        liitoskivuilta kirjoitti:

        Tuttuja liitoskipuja sinulla! Paikat valmistautuu synnytykseen:)

        Itselläni on välillä aivan helv#&¤ kivut. Panacodia on pitänyt ottaa ja lämpötyynyä pitää pakaran alla.

        Käy googlessa "SI-nivel" tai "SI-joint". SI= sakroilikaali -nivel. Katso erikseen kuvia, niin näet tarkan paikan. Etsi myös hakusanalla "lumbago".

        Tsemppiä! Ota saikkuka jos et pärjää (itse olen 2,5 viikon saikulla nyt)

        että kysymyksessä ovat liitoskivut, ne eivät tunnu pakarassa ja jalassa.


    • alussa samankuuloisia

      On menneet jo mun tapauksessa ohi ja kun vain muistan venytellä kunnolla (kuntoilen suht paljon). Työterveyden fysioterapeutti kaikki paikkani tutkittuaan oli vähän ymmällään. -Kunnes kerroin odottavani vauvaa, jolloin hänen mielestään syy oli juuri tässä, että keho alkaa "välystyä ja antaa tilaa" uudelle tulokkaalle. Joillakin saattaa muutenkin kuulemma nivelet olla "väljemmässä kunnossa" kuin ennen raskautta. Kaikki varmaan yksilöllistä!

      • vikoja

        myös täällä ja rv 37 menossa. tulee sellasisia tulikuumia vihlontoja pakaroihin,taka-ja etu teisiin,välillä lähtee ihan jalat alta. mä myös urheilen paljon,liekö syy siinä...


    • mullakin

      Kuukauden päivät olen vaivaa potenut ja tuolta alaselästä se alkoi vasenta pakaraa kohti. Just eilen hain sairaslomaa, kun tuntui vaiva vaan pahenevan, eikä seisomatyö ainakaan asiaa helpottanut. Mä kävin työterveyslääkärillä ja loppu viikko tuli saikkua. Tavallista Panadolia kirjoitti reseptin. Perjantaina mulla on muutenkin neuvolalääkärin aika, joten täytyy paremmin kysellä, kun tietämys iskiaksesta ja raskaudesta lienee parempi, kuin tuolla työterveyslääkärillä ;).

      Kipu on kyllä välillä ihan sietämätön. Kävellessä tuntuu aina enemmän tai vähemmän. Ja just samoin, kun sullakin niin kumartelut/kyykistelyt ja siitä nouseminen tekee kipeetä. Samoin kun laittaa esim. kenkää jalkaan, niin vasurin maahan laskeminen tekee tosi kipeetä ja kestää hetken kunnes uskaltaa laittaa painoa jalan päälle. Välillä jumittaa esim. tuolilta noustessa ja on pakko istua takaisin, kun seisominen sattuu, vaikka vasuri ei ole edes maassa. Toisinaan taas luulen vaivan jo helpottavan, kun ei tunnu oikein missään, kunnes taas kipu iskee ja en meinaa päästä liikkumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      187
      2738
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2539
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2247
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2084
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1739
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1454
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      205
      1450
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      227
      1193
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1158
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1083
    Aihe