Tilasin netistä DVD levyjä, laitoin myös laskun maksuun ja unohdin asian, kunnes nyt tuli maksukehoitus maksamattomasta laskusta.
Tarkistelin asiaa ja huomasin syyn, firman minulle ilmoittama SAAJAN NIMI oli eri laskussa jonka laitoin maksuun, kuin maksukehoituksessa,
pankkini ei hyväksynyt laskunmaksua kun merkitsin maksun saajaksi "väärän nimen", vaikka merkitsin sen mikä laskussa oli.
Jos itse annan väärät tiedot velalliselle, olen itse siitä vastuussa,
Kun saman tekee firma, se on luultavasti oikeassa, luulisin niin, ? Minun kai pitää selvittää että maksu menee varmasti oikealle tilille.
Laskunmaksussa
4
884
Vastaukset
- ja unohda
Kyllä sinun tulisi seurata että maksu tulee maksettua ja ottaa yhteyttä myyjään jos maksaminen ei jostain syystä onnistu.
Mutta jos virhe oli laskussa, niin on kohtuullista ettei myyjä aikakaan laskuta yimääräisiä perimiskuluja.
Pienimmällä vaivalla pääset kun maksat karkun summan ja unohdat koko jutun. Kyse on firman mokasta, joten et mielestäni ole velvollinen maksamaan mitään kuluja. Sensijaan itse maksu toki pitää maksaa. Yleensä tosin pankit välittävät rahoja vain tilinumeron perusteella. Nimihän voi vaihtua ajan myötä ja siinä voi olla kirjoitusvirheitä tms.
Miten maksoit laskun? Kuoressako? Netti on paljon parempi tapa maksaa laskut.- vaikkaakku
Se on ihan sama vaikka kirjoitat maksu saajaksi Aku Ankan. Nimellä ei mitää merkitystä maksuvälityksessä. Rahat siirtyvät tili numeronperusteella.
- Joopajooo
pankkini ei hyväksynyt laskunmaksua kun merkitsin maksun saajaksi "väärän nimen", vaikka merkitsin sen mikä laskussa oli.
Elikkä rahat jäivät sinun tililesi etkä muka huomannut tätä?
HEH HEH !!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3536495Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483836Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava141373Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard31112- 971045
- 52910
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,143876- 56876
Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v9847Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue15838